Tosuncuk Brezilya’da tutuklanmak istemiyor! “Beni Türkiye’ye iade edin”

Avukatları aracılığı ile Türkiye’de yargılanmak istediğini fakat tutuklanmamak kaydıyla konuşma talep edeceğini söyleyen Mehmet Aydın’ın konsolosluktan da bir talepte bulunmuş.
Takip et
Tosuncuk Brezilya’da tutuklanmak istemiyor! “Beni Türkiye’ye iade edin”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çiftlikbank’ı kurarak binlerce kişiden milyonlarca lira topladıktan sonra ortadan kaybolan Mehmet Aydın’ın Brezilya’dan Türkiye’ye iade süreci henüz başlamadı. Konsolosluğa teslim olan Mehmet Aydın’ın prosedüre göre Brezilya polisine teslim edilmesi gerekiyor. Polise teslim edildikten sonra ise iade sürecini tutuklu olarak bekliyor. ‘Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi’nde bu süre 40 gün olarak tespit edilmiş. Bu süreçte iadesi talep edilen kişi mahkemeye çıkarılıyor ve mahkeme iade kararı verdikten sonra süreç tamamlanmış oluyor.

TÜRKİYE’NİN TEKLİFİ

Mehmet Aydın ise iade sürecini tutuklu olarak beklemek istemiyor. O yüzden ‘Beni doğrudan Türkiye’ye gönderin’ diyor. Türkiye tarafı ise Brezilya’ya kendi tekliflerini sundu. İlk talep Mehmet Aydın’ın tutuklanmaması yönünde. Fakat alakalı mevzuat gereği bu talebin kabulü çok zor görünüyor. İkinci teklif ise ‘Tutuklasanız bile hızlı iade sürecini başlatın’ biçiminde. Türk tarafı öbür bir teklif olarak ‘Sınır dışı edin’ diyor. Bu Şekilde olunca Mehmet Aydın 40 gün boyunca cezaevinde kalmaktan kurtulmuş olacak. Türkiye’ye getirilip yargılanması da hızlanacak.

BREZİLYA TAHKİKATI

Brezilya tarafı ise öncelikli olarak Mehmet Aydın’ın kendi ülkelerinde bir suç işleyip işlemediğini araştırıyor. Tahkikat sonucunda eğer Aydın’ın orada bir suç işlediği belirlenirse iade süreci zora girmiş olacak. Aydın oradaki suçundan dolayı yargılandıktan sonra iade edilebilecek. Türkiye ve Brezilya resmi makamlarının iade sürecine dair müzakereleri devam ediyor. Süreç henüz berrak değil. Öte yandan İstanbul’da yargılandığı mahkemeye ve soruşturmasının yürütüldüğü savcılığa Aydın’ın vaziyetine dair resmi bir bildirim de henüz ulaşmadı.

YEMEK VERİLDİ

Hürriyet’in ulaştığı ayrıntılara göre Mehmet Aydın geceyi konsoloslukta geçirdi. Konsolosluk imkânlarıyla kendisine yemek verildi ve öbür ihtiyaçları karşılandı. Mehmet Aydın’ın Brezilya’da herhangi bir avukatı şuanlık yok. Tek başına gelerek teslim olan Mehmet Aydın’ın ağabeyi Fatih Aydın’ın ise nerede olduğu şuanlık bilinmiyor.

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK? İKİ İHTİMAL VAR

Peki iade süreci nasıl gerçekleşecek ve olasılıklar neler? İlk olasılık kendi rızasıyla Brezilya’dan bir görevli ile Türkiye’ye gelmesi. Fakat ile ilgili kırmızı bülten bulunan Mehmet Aydın için ikinci olasılık de akıllara geliyor.

İkinci ihtimale göre senaryo şu;

Tosuncuk ile ilgili kırmızı bülten bulunduğundan iade işlemleri için Brezilya’da mahkemeye çıkacak. Brezilya’daki mahkeme, Türkiye’den Adalet Bakanlığı’nda hazır bulunan yargılama evraklarını isteyecek.

Bunun için de bir müddet verecek. O süre içinde evrakların gönderilmesi halinde inceleme başlayacak. Hangi suçlardan yargılandığı ve neden iade edilmesi gerektiği hususları irdelenecek.

Bu süre zarfında ise Aydın mahkeme kararıyla tutuklanacak yahut bir evde kalması, bir de ikamet göstererek serbest kalması olasılığı doğacak.

Brezilya’da İncelemenin sonrasında mahkeme Mehmet Aydın’ın iadesine yahut iadesinin reddine karar verecek. İadenin kabul edilmesi halinde de nakli için süreç başlayacak.

ÇİFTLİK BANK DAVASINDA SON VAZIYET

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılaması devam eden dosyada 3 bin 762 mağdur bulunsa da, 132 bin 222 katılımcıdan, 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 lira toplandığı belirlendi. 48 sanıklı dava 20 sanığın yargılaması devam ederken dosyası ayrılan 18 sanık yargılama neticesinde beraat etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.