Torku kime ait, Torku’nun sahibi kimdir? Torku neden TT oldu?

Sosyal medyanın gündeminde olan Torku bir anda merak edilmeye başlandı. Twetterda Torku hashtagi bir anda en çok konuşulanlaer arasına girdi ve TT oldu. Peki Torku neden sosyal medyanın gündeminde, süt fiyatlarında neler yaşanıyor? Torku kimim? Torkuyu kim kurdu? Torku kim tarafından ne zaman kuruldu, sahibi kim? Recep Konuk Torku'nun sahibimi, görevi ne? Ayrıntılar ve sosyal medya paylaşımları..
Takip et
Torku kime ait, Torku’nun sahibi kimdir? Torku neden TT oldu?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Torku Türkiye’nin en büyük gıda üreticilerinden biridir. Ürettiği gıda ürünleri ile dikkatleri üzerine çeken Torku markası yurt dışınada satışlar yapıyor. Türkiye’nin en değerli markalarından biri olan Torku ile alakalı vatandaşlar araştırmalarını sürdürüyor. Peki, Torku markası kimindir, sahibi kimdir?

Konya Şeker kooperatifinin bir markası olan Torku’nun kuruluş hikayesi 1950’li yıllarda kurulan Konya Şeker Fabrikası’na kadar uzanmaktadır. Arkasında 900 bin üreticinin olduğu Torku, ilk şeker üretimiyle başladığı serüvene onlarca belki yüzlerce çeşit ürünüyle devam etti.

Öte yandan tarihi geçmişi eskiye dayanan Torku markası ürettiği şekerle Türkiye ihtiyacının yüzde 22’sini tek başına karşılamayı başarırken yöneticilerin vizyoner bakışı sonrasında 2007 yılında Torku markası ortaya çıktı. Şeker üretimiyle başlayan Konya Şeker bünyesindeki tesislerde şimdi çikolatadan, helvaya, et ve süt ürünlerine hatta unlu mamüllere kadar geniş bir ürün çeşidinin üretimi yapılmaktadır.

TORKU yönetim kurulu başkanı Recep Konuk’tur. Şirketin tüm işlerinden sorumlu olan kişidir.

Torku kime ait, Torku’nun sahibi kimdir? Torku neden TT oldu?

TORKU TARİHİ GEÇMİŞİ

Konya Şeker fabrikasının temeli temeli 13 Eylül 1953’de atılmıştır.

Torku markasına ulaşan yolun ilk adımı olan Konya Şeker Fabrikası 1952 yılında Konya’da kuruldu. 1953 yılında ilk fabrikanın temelleri atıldı. Bir sonraki yıl yani 1954’te fabrika ilk üretimine başladı. Süt İnekçiliği Hayvan Kreşi olan ÇUM-PAŞ A.Ş. 1973 yılında Çumra yöresinde kuruldu. 1977 yılına gelindiğinde Melaslı Kuru Küspe Fabrikası kuruldu. Konya Şeker ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi iştirakleri ile 1993 yılında kurulan Şekersüt, fabrikası ürünlerini üretmeye başladı. Halen kurumun yöneticisi olan Recep Konuk1999 yılında Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ile Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığına oy birliği ile seçildi. Şeker Torku markasına giden yolun mimarlarından biri olarak görülüyor. Torku markası bugün şeker, süt ve süt ürünleri, bakliyat, içecek, şekerleme ürünleri, kek ve çikolata gibi bir çok alanda ürün yelpazesi ile tüketicilere hizmet vermektedir.

Konya Şeker tohumlarıyla üretilen ürünlerden çikolata yapmaya başladı. Çikolata tesislerini 2010 yılında tamamladı ve modern dünyanın en önemli tesislerinden birisini kurdu. Gelişen teknolojiden uzak kalmadı. Konya’nın bereketli topraklarında dahi olsa topraksız tarım için önemli adımlar attı. Süt ve Et ürünlerine girerek bölgenin en önemli destekleyicisi ve üreticisi haline geldi. Türkiye’de et ve süt pazarın çok önemli pay sahibi oldu. Bu pay onu 2011 yılında dünyanın en büyük et ve süt entegre tesisi olan Panagro Et-süt entegre gıdayı kurmasına sebep oldu.

TORKU’NUN SAHİBİ KİMDİR? RECEP KONUK KİMDİR?

Çiftçi kooperatifi olarak başlayan süreçte 900 bin çiftçinin emeği ve ürünü Konya Şeker fabrikalarında işleniyor. 1953 yılında kurulan fabrikanın bugünkü devamı Konya Şeker ve onu da bünyesine alan Anadolu Birlik Holding. En büyük atılımı 2007 yılında gerçekleştirmiş. Şirket yönetiminde yapılan üst düzey değişiklikler kooperatifinde kaderini değiştirmiş. TORKU markası altında yüzlerce ürün bulunmasının sebebi yönetimdeki vizyon değişikliği.

Torku’nun sahibi Konya Şekerdir. 900 bin çitfçinin emeği ile kurulan Torku bir kooperatif kuruluşudur. Öte yandan Torku’nun başındaki isim ise Recep Konuk’tur.

Torku kime ait, Torku’nun sahibi kimdir? Torku neden TT oldu?

Türkmencamili Köyünde 1956 yılında dünyaya geldi. Konya Selçuk Üniversitesi’ni bitirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde işletme okudu. Şanlıurfa’da öğretmen ve yönetici olarak görev yaptı. 1985 yılında iş hayatına atıldı. Zirai ürünler ve tarım makineleri ticareti yaptı.1994 yılında Çumra Belediye Başkanlığına seçildi.

1999 yılında Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Konya Şeker, 2000 yılında PANKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanlıklarına, daha sonra sırasıyla Şeker Kurumu, Milli Kooperatifler Birliği ve Şeker Kurulu Üyeliklerine seçildi. Dünya Pancar ve Kamış Üreticileri Birliği (WABCG) ile Uluslararası Avrupa Pancar Üreticileri Konfederasyonu (CIBE) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

1999’da Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Konuk, ilk olarak rehabilitasyon yatırımlarını başlattı. Görevi; 40 milyon dolarlık eksi bakiye ile devralan Recep Konuk, ilk olarak 50 yıllık teknolojiyi yenileyerek işletme verimliliğini arttırdı, şirketin 14 yılda 300 milyon doların üzerinde tasarruf etmesini sağladı ve finansman sorununu iç dinamikleri harekete geçirerek çözdü.

Konuk, 2004 yılında Konya Şeker’in ikinci fabrikası olan Çumra Şeker Fabrikası’nı hiç kredi kullanmadan tamamladı. Çumra’daki Entegre Tesisleri sıfır atıkla ve bütün yan ürünleri işleyebilecek şekilde projelendiren Konuk, sadece kristal şeker üreten Konya Şeker’in katma değerli ürünler üretmesi için de yatırımlar gerçekleştirdi. Konuk’un göreve geldiği döneme kadar sadece kristal şeker üreten bir fabrikaya sahip olan Konya Şeker, bugün aralarında;

Dünyanın en büyük Et-Süt Entegre Tesisleri ile Sıvı Şeker, Şekerli Mamuller, Sert Şeker, Şekerleme, Çikolata, Unlu Mamuller, Kek, Gofret, Bisküvi, Dondurulmuş Parmak Patates, Doğal Depo, Buharlı Küspe Kurutma, Biyoetanol, Ultra Klimalı Modern Seralar, Damla Sulama, PVC ve Koruge Boru, Enjeksiyon, Streç Film ve Baskı, Organik Gübre, Sıvı Karbondioksit, Tohum İşleme ve Üretim Tesisleri, Ham Yağ, Patates Nişastası, Çuval ve Yem Fabrikaları, Kangal, Soma ve Çoban Yıldızı Termik Santralleri, Bulgur Fabrikası, Un Fabrikası ve Pekmez, Sirke ve Meyve Suyu Fabrikası’nın da bulunduğu, 41 yatırımı öz kaynaklarıyla finanse ederek tamamladı.

3.3 Milyar dolarlık yatırım gerçekleştirerek, göreve geldiğinde 1200 çalışanı olan Konya Şeker’de doğrudan istihdamı 15 yılda 10.000’nin üzerine çıkaran Konuk yaptığı yatırımlar sayesinde tarım sektörü ile yan sektörlerde yaklaşık 100 bin kişiye dolaylı istihdam sağladı.

Hayvancılığa da yatırım yapan ve 5 değişik bölgede damızlık çiftlikleri kuran Konya Şeker, Embriyo Üretim Merkezi ile ırk ıslahı çalışmalarında da öncü bir rol üstlenirken, 10 yılda diktiği 14 milyonun üzerinde ağaçla, Türkiye nüfusu kadar fidanı toprakla buluşturma hedefine de emin adımlarla ilerliyor.

Spor, eğitim, sağlık gibi alanlarda sosyal sorumluluk projeleri de yürüten, gerçekleştirdiği organ bağışı kampanyasına %80’lik bir katılım sağlayan ve bu başarısı nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’de ilk defa sosyal sorumluluğunu yerine getirdiğine dair sertifika verilen Konya Şeker, Konuk’un başlattığı girişimle Tarım ve Gıda alanında eğitim verecek bir ihtisas üniversitesini de ülkemize kazandırmaya hazırlanıyor.

Aralarında, yılın girişimcisi, tüketici dostu, yılın yenilikçisi, yılın çevrecisi gibi ödüllerin de bulunduğu çok sayıda ödüle layık görülen Konuk, topluma karşılıksız hizmetleri ve öncülük ettiği sosyal sorumluluk projeleri nedeniyle 2010 yılında Başbakanlık tarafından Vakıf İnsan Plaketi, Gıda Güvenliğine yaptığı katkı nedeniyle Dünya Gıda Gününde Birleşmiş Milletlere Bağlı Dünya Gıda Örgütü tarafından madalya ile ödüllendirilirken 2014 yılında Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun elinden marka şampiyonluğu ödülünü aldı.

Halen Pankobirlik ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanlığını devam ettiren Recep Konuk’a, Selçuk Üniversitesi tarafından 2009 yılında Türk Tarım Sektörüne ve Ülke Ekonomisine yaptığı katkılar nedeniyle fahri doktorluk beratı verildi. 7 Haziran 2015’te 25.Dönem, 1 Kasım 2015’te 26. Dönem AK Parti Karaman Milletvekilliğine, 30 Kasım 2015’te TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Başkanlığına seçilen Recep Konuk, evli ve üç çocuk babasıdır.

Konuk, daha sonra 2007 yılında Torku markasının oluşturulmasına öncülük ederek Türkiye’nin en büyük markalarından birinin doğmasında rol aldı. 7 Haziran 2015 yılında yapılan genel seçimlerde 25. dönem AK Parti Karaman milletvekili olarak seçilen Konuk, 1 Kasım 2015 yılında tekrarlanan seçimlerde ise 26. 25. dönem AK Parti Karaman milletvekili olarak tekrar meclise girdi.

TORKU NEDEN SOSYAL MEDYANIN GÜNDEMİNDE?

Çiftçiden 2.80’e alındığı söylenen sütletrin marketlerde 7,50 gibi fiyatlarda satılması nedeniyle insanlar tepki göstermeye başladı. Yerli ve milli olduğu için tercih edilen Torju’nun diğer markalar kadar pahalı olmasına vatandaşlar tepkili.

Torku kime ait, Torku’nun sahibi kimdir? Torku neden TT oldu? Torku kime ait, Torku’nun sahibi kimdir? Torku neden TT oldu? Torku kime ait, Torku’nun sahibi kimdir? Torku neden TT oldu? Torku kime ait, Torku’nun sahibi kimdir? Torku neden TT oldu? Torku kime ait, Torku’nun sahibi kimdir? Torku neden TT oldu? Torku kime ait, Torku’nun sahibi kimdir? Torku neden TT oldu? Torku kime ait, Torku’nun sahibi kimdir? Torku neden TT oldu? Torku kime ait, Torku’nun sahibi kimdir? Torku neden TT oldu? Torku kime ait, Torku’nun sahibi kimdir? Torku neden TT oldu? Torku kime ait, Torku’nun sahibi kimdir? Torku neden TT oldu? Torku kime ait, Torku’nun sahibi kimdir? Torku neden TT oldu?

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.