adplus-dvertising

Toplumsal olaylarda polislerin videosunu çekmek yasaklandı!

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge tartışmalara sebep oldu. Genelgeye göre artık toplumsal olaylarda polislerin video ve ses kaydının alınması yasaklandı.
Takip et
Toplumsal olaylarda polislerin videosunu çekmek yasaklandı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, eylemler esnasında ses ve görüntü alınmasını yasaklayan Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesini paylaştı.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ın imzasıyla yayınlanan genelgede, eylemler esnasında polislerin görüntülerini ya da seslerini kaydeden kişilerin önlenmesi ve haklarında adli işlem yapılmasına karar verildiği bilgisi yer alıyor.

Söz konusu genelgede, görevli polislerin ve sivillerin ses ve görüntü kayıtlarının sosyal medyada paylaşılmasının, “özel yaşamın gizliliğini ihlal ettiği” savunulurken, ses ve görüntü almanın da görevi yapmayı önlediği iddia edildi.

Genelgede, “Personelimizin görevini ifa ederken bu tür ses ve görüntü alınmasına tevessül edecek danışlara fırsat vermemeleri, eylemin yahut vaziyetin niteliğine göre kayıt yapan kişileri engellemeleri, kanuni koşullar yarattığında adli işlem yapmaları gerektiği hususlarında bütün personelimizin bilgilendirilmesi” ifadelerine yer verildi.

ÇHD AÇIKLAMA YAPTI

ÇHD İstanbul Şubesi’nden genelgeye ilişkin yapılan açıklamada, “İçişleri Bakanlığı’ndan 1 Mayıs öncesi personelini garantiye alma genelgesi.” ifadelerine yer verildi.

Toplumsal olaylarda polislerin videosunu çekmek yasaklandı!

REZAN ÖPÖZDEMİR: GENELGEYLE BU KARAR ALINAMAZ

Habertürk canlı yayınında da söz konusu genelge “Para Gündem” programında masaya yatırıldı.

Hukuçu Dr. Rezan Epözdemir genelgeyle alakalı yaptığı yorumda “Genelgeyle bu kararın alınması mümkün değil. Bunun yasayla yapılması lazım” şeklinde konuştu.

Toplumsal olaylarda polislerin videosunu çekmek yasaklandı!

Sonar Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı ise söz konusu genelgeyle “Polis ne yapacak da bu önleniyor?” diyerek bir algı oluşabileceğini söyledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.