Toplu ulaşımda koronavirüs krizi!

27 Mayıs 2020, 09:24 tarihinde eklendi
Koronavirüsle başarılı bir şekilde mücadele edilen Türkiye, kontrollü adım adım sosyal hayata geçiyor. Ancak, şu sıralar sınırlı sayıda yolcu taşıyan toplu taşıma araçlarında ilerde ortaya çıkacak manzaralar uzmanları korkutuyor. Diğer yandan, bireysel araç trafiğinin de artmasının, trafikte yeni krizleri beraberinde getirmesi bekleniyor.
Takip et
Toplu ulaşımda koronavirüs krizi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında İstanbul'da toplu ulaşım araçlarını sınırlı sayıda insan kullanırken, normalleşme ile ortaya çıkacak manzara ise uzmanları endişelendiriyor. Yeni dönemde şehirdeki trafik sıkışıklığının krize dönüşeceği vurgulanırken, İstanbul Valiliği acil eylem planı üstünde çalışmalara başladı.

İstanbul'da, şu an için Kovid-19 tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda yolcu taşınan toplu ulaşım araçlarında, normalleşme ile ortaya çıkacak manzara ise uzmanları endişelendiriyor.

YENİ SALGIN RİSKİ TAŞIYOR

Uzmanlara göre pandemi döneminde, yüzde 85'in üstünde yolcu kaybı meydana gelen toplu ulaşım araçlarında, eskiye dönüş sosyal mesafe kurallarının ortadan kalkması ve yeni bir salgın riski manasına geliyor.

Ancak aynı uzmanlara göre toplu ulaşımdaki yolcu sınırlamasının normalleşme döneminde de sürdürülmesi olanaksız.

Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre; özel araç tercihinde yüzde 15'lik artış meydana geleceği ve şehirdeki trafik sıkışıklığının önümüzdeki dönemde krize dönüşeceği ortak kanaat olarak vurgulanırken, İstanbul Valiliği bünyesinde kurulan Ulaşım Bilim Kurulu ise acil eylem planı üstünde çalışmalara başladı.

ULAŞIM KRİZİ

İstanbul Valiliği bünyesinde kurulan Ulaşım Bilim Kurulu'nu başında bulunan Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, "Karantinanın kalktığı bütün kentlerde bireysel araçlara yöneliş, toplu taşımadan kaçış söz konusu.Toplu taşıma ve trafikteki vaziyete yönelik her hafta ölçümler yapıyoruz. Günler geçtikçe yolcu, yolculuk ve araç sayısında artış meydana geliyor" şeklinde konuştu.

İstanbul'da 4 milyon 200 bine yakın araç bulunduğunun dile getiren Prof. Dr. Ilıcalı, "Normalleşme ile özel araç yöneliminde yüzde 15'lik artış ve beraberinde çok ciddi trafik sıkışıklığı bekliyoruz.

Toplu ulaşımdaki kişi sayısında yarı yarıya azalma olabilir. Normal zamanda, trafik sıkışıklığının yüzde 85'i araba kaynaklı. Yüzde 15'lik ilave artış demek. 15 kilometre saat olan trafik hızının iki katına çıkması manasına geliyor. 15 kilometrelik bir mesafeyi bir saat yerine iki saatte gideceğiz.

Bunun isimi ulaşım krizi demektir. Toplu taşımanın insan sağlığını riske atmadan mutlaka eskisi gibi cazip hale getirilmesi gerekiyor" diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.