Toplu Taşımalarda Mikrop Haritası

2015 yılında hayata geçen MetaSUB projesi ile bir araya gelen bilim insanları yaptıkları çalışmalarla ‘Kentlerdeki Ulaşım Sistemlerinin Mikrop Haritası’nı çıkartıyor. Daha önce Stockholm, Londra, Paris, Tokyo, Sydney gibi birçok şehirde bu çalışmayı uygulayan bilim insanları, proje kapsamında İzmir ve İstanbul toplu taşımaları üzerinde de çalışma başlatmaya hazırlanıyor.

Hürriyet gazetesinden Ece Çelik’in haberine göre, birçok ülkede yapılan, kentlerdeki ulaşım sistemlerinin mikrop haritası üzerine oluşturulan MetaSUB projesine İstanbul ve İzmir de dahil edilecek.

“TOPLU TAŞIMALARDA ÇOK SAYIDA HASTALIK YAYILIYOR”

Prof. Dr. Uğur Serzerman proje ile ilgili yaptığı açıklamalarda, şehirdeki toplu taşıma araçlarından çok sayıda hastalık yayıldığı belirtti ve “Bizler taşıtlarda hangi yüzeylerde hangi tür mikropların daha kolay yaşayabildiğini araştırıyor, kişiden kişiye geçme riskinin ne olduğunu ortaya koyuyoruz. Farklı ülke ve şehirlerdeki belediyelere bu yüzeylerle ilgili tavsiyeler veriyoruz. Ama asıl görevimiz halk sağlığına tehdit oluşturabilecek mikroorganizmaların haritasını oluşturabilmek.” ifadesini kullandı.

MİKROP VAR İMAJI KORKUTUYOR

Çalışma kapsamında projenin içerisine İzmir ve İstanbul şehirlerini de dahil etmek istediklerini söyleyen Serzerman, “Daha önce girişimlerimiz oldu ancak tamamlayamadık. Yerel yönetimler bu projeyle ‘Toplu taşımalarımızda mikrop var’ imajı oluşmasından korkuyor.” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı