Topkapı Sarayı restorasyon rezaleti savcılıkta!

Kısa süre önce Topkapı Sarayı'ndaki Valide Sultan Dairesi'nde yapılan restorasyon çalışmalarının ardından yapının bazı bölgelerinde delikler oluşmaya başladı. Özensizce yapılan çalışmalarla ilgili savcılık 'Kültür ve Tabiat varlıklarını koruma kanuna muhalefetten' soruşturma açtı.
Takip et
Topkapı Sarayı restorasyon rezaleti savcılıkta!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul’daki Tarihi Yarımada’da yer verilen Topkapı Sarayı bir restorasyon skandalın sahne oldu. Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı geçtiğimiz senelerde, Topkapı Sarayı’nın harem bölümündeki yapılarından biri olan Valide Sultan Dairesi’nde restorasyon yaptırmaya karar verdi. Sabah Gazetesi’nde yer verilen habere göre, restorasyon kapsamında Topkapı Sarayı, harem, hünkâr salonu, müzik odası restorasyonu gibi bölümlerin düzenlenmesi istendi.

RESTORASYON ZARAR VERDİ

Bu iş yüklenici olarak Er-bu İnşaat ve Kolektif simli bir şirkete verildi. Yapılan anlaşma kapsamında restorasyon işinin denetimi için bir kontrol teşkilatı yaratıldı. Şirket çalışanlarının bu birimin bilgisi ve talimatı ile eş güdümlü hareket edeceği söylendi. Tarihi yapının tespit edilen bölümlerinde tavan duvar yapılarının sağlamlaştırılması, duvar resimlerinin bağlantılı olduğu taşıcıyı ve çevresinde bulunan çinilerin tadilatına başlandı. İddiaya göre, restorasyon esnasında duvardan koparılan parçalar muhafaza altına alınırken, duvarlarda yapılan dikkatsiz ve özensiz çalışmalar sebebiyle incelmeler ve çeşitli delikler oluştu.

SAVCILIĞA İHBAR EDİLDİ

Restorasyonda yapılan hatanın, denetimi yapan kontrol biriminin bilgisi dışında yapıldığı ileri sürüldü. Yapılan skandal hata sebebiyle tarihi duvarlarda ve eserlerde kalıcı hasar oluşmasına neden olduğu kaydedildi. Bunun üstüne Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı telafisi mümkün olmayan hasara neden olan şirketin cezalandırılması istendi. Savcılık tarafından olayla alakalı ‘Kültür ve Tabiat varlıklarını koruma yasaya muhalefetten’ soruşturma açıldı. Tarihi yapıda oluşan hasarın nasıl telafi edileceği hakkında çalışma başlatılırken konuyla soruşturma devam ediyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.