adplus-dvertising

Tokyo’da AB – Japonya Zirvesi

12 Mayıs 2022, 11:40 tarihinde eklendi
Japonya Başbakanı Fumio Kishida, AB-Japonya Zirvesi çerçevesinde Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’i Tokyo’da ağırladı.
Takip et
Tokyo’da AB – Japonya Zirvesi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’i siyasi temaslarda bulunmak üzere geldikleri Tokyo’da ağırladı. Bölgesel ve küresel meseleler üstünde görüş alışverişinde bulunan liderler, “özgür ve açık” bir Hint-Pasifik vizyonunu yaşama geçirme ve Ukrayna’daki savaşını durdurmak için Rusya’ya karşı kuvvetli adımlar atma konusunda mutabık kaldı. Ekonomi ve enerji güvenliğini temin etmek için işbirliği yapma konusunda da görüş birliğine varan Kishida, Leyen ve Michel, gerçekleştirdikleri zirvenin sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Kishida: “Uluslararası düzeni sarstı”

Konuşmasında Rusya’nın Ukrayna işgaline değinen Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Moskova’nın adımı için “Sadece Avrupa’yı değil Asya’yı da kapsayan uluslararası düzenin temelini sarsıyor ve asla kabul edilemez” şeklinde konuştu. Michel ise “Japonya ve Avrupa Birliği’nin demokrasi ve hukukun üstünlüğü temel değerleriyle birleşmiş derin ve dinamik bir ilişkiye sahip olduğunu” belirterek ortaklığın kuvvetlendirilmesi çağrısında bulundu. Michel öte yandan, Rusya’nın Ukrayna işgalinin, daha derin işbirliğinin bir lüks değil, hayati bir gereklilik olduğunu gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Leyen: “Dünya düzeni tehlikede”

Leyen de Japonya’nın da AB gibi esas tehlikenin farkında olduğunu vurguladı. “Yalnızca Ukrayna’nın ya da Avrupa’nın geleceği değil, kurallara dayalı dünya düzeninin geleceği tehlikede” diyen Leyen, söz konusu riskin AB ve Japonya gibi benzer değerleri paylaşan ortakların ilişkilerini güçlendirmesini daha da lüzumlu kıldığını ifade etti.
Öte Yandan tarafların, dijital teknolojiler, yarı iletkenler gibi malzemelerin tedariki ve altyapı alanlarında işbirliğini kuvvetlendirme konusunda da mutabık kaldığı öğrenildi. Senede en az bir defa olmak üzere düzenli olarak düzenlenen Japonya-AB Zirvelerinin sonuncusu Covid-19 salgını sebebiyle sanal ortamda Mayıs 2021’de gerçekleştirilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.