adplus-dvertising

TOKİ’nin 150 bin konut projesi dar gelirliye fırsat oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TOKİ’ye 30 milyar liralık finansman verileceğini açıklamasının sonrasında yeni kampanyalar hazırlanıyor. Detayları Haziran ayında açıklanacak kampanyada, dar gelirli aileler için 81 ilde 150 bin konutun daha inşa edilmesi bekleniyor.
Takip et
TOKİ’nin 150 bin konut projesi dar gelirliye fırsat oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dar gelirlilerin ev sahibi yapılmasını temin etmek maksadıyla TOKİ’ye 30 milyar liralık finansman verileceğini açıklamasının sonrasında gözler yeni kampanyalara çevrildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ayrıntılarını haziranda açıklayacağı kampanyayla dar gelirli aileler için 81 ilde 150 bin sosyal konutun daha inşa edilmesi planlanıyor.

Sabah gazetesinde yer verilen bilgilere göre, ev sahibi olmayan dar gelirliler için konutlar yüzde 10 peşin, 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli olarak satılacak. Evlerin fiyatları 400 bin TL bandında olacak.

TOKİ’nin 150 bin konut projesi dar gelirliye fırsat oldu!

GELİR 10 BİNİ GEÇMEYECEK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde TOKİ eliyle yapılacak konutlardan faydalanmak isteyen vatandaşların hane halkı geliri net 10 bin TL’den fazla olmayacak. Bu rakam İstanbul için 11 bin 500 TL olarak uygulanacak.

Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerine kuraya girmeden konut alma hakkı tanınacak, fakat bu kişilerin konutları öncelikli olarak kura ile tespit edilecek.

Engelli vatandaşlara konut sayısının yüzde 5’i kadar kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile tespit edilecek. Emekli vatandaşlara konut sayısının yüzde 25’i kadar kontenjan ayrılacak.

T.C. VATANDAŞI OLACAK

Konutlara başvurabilmek için mevcutta T.C. vatandaşı olunması, projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 seneden az olmamak şartı ile ikamet ediyor olunması, projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olunması gerekiyor.

Projeye başvuracakların gene TOKİ’den konut satın almamış olması ve konut kredisi kullanmamış olması (Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri kategorisi hariç) koşul.

Başvuracakların kendisine, eşine yahut velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün yahut müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması gerekiyor. Müracaat tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş koşulu aranmıyor) gerekiyor.

TOKİ 20 senede 1 milyon 200 bin konut üretti. 2020’de dar gelirli aileler için 50 bin, 2021’de de 100 bin sosyal konut projesi başlatıldı. Bu sene açıklanacak sosyal konutların miktarının ise 150 bin olması ve 81 ilin hepsinde yeni konutların üretilmesi bekleniyor.

BORÇ BİTENE KADAR DEVREDEMEYECEKLER

Alt gelir grubu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyecekler. Sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının yahut ailesi için ikamet şartı aranacak. Alıcının, kendisinin, eşinin yahut çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin belirlenmesi halinde sözleşmeleri feshedilecek.

Gerçeğe aykırı beyanda bulunulması halinde, kurada hak sahibi olanların konut alma hakları iptal edilecek. Sözleşme imzalanmış ise sözleşmeleri feshedilerek lüzumlu hallerde ödenen peşinat tutarları irat kaydedilecek ve taksitler faizsiz iade edilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.