adplus-dvertising

TOKİ’den borç ve ödeme iddialarına cevap!

TOKİ'den ödeme ve borçlarla ilgili ortaya atılan iddialara yazılı açıklama geldi. TOKİ ayrıca açıklamasında özel bankalarla ilgili hakkında çıkan haberlere atıfta bulundu.
Takip et
TOKİ’den borç ve ödeme iddialarına cevap!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TOKİ son günlerde basında çıkan ödeme ve borç iddialarına cevap veren yazılı bir açıklamada bulundu. Buna göre TOKİ’nin 2022 yılının ilk sekiz ayında 40 milyar lira ödeme yaptığı sene sonunda ise bu rakamın 75 milyar liraya ulaşacağı bildirilerek 99 bin 845 liralık bir rakamın gerçeği yansıtmadığı açıklandı.

TOKİ ayrıca açıklamasında hiç bir özel bankada mevduat hesabının bulunmadığı ve ödemelerin Ziraat Bankası aracılığı ile yapıldığını bildirdi.

TOKİ’nin açıklaması şu şekilde:

“TOKİ, 2022 senesi ilk sekiz ayında toplam 40 milyar lira ödeme yapmış olup bu tutar yılsonu itibariyle 75 milyar liraya ulaşacaktır. Bu doğrultuda yazıda ileri sürülen 99 bin 845 lira borcun ödenememesi söz konusu değildir. Zaten hesaplarında haciz olan bir kurumun bu ödemeleri de yapıyor olması mümkün değildir. İdaremiz hem güncel taahhütlerinden kaynaklanan ödemelerini zamanın da yapmakta hem de 1970’li senelere dayanan ve kendisine devredilen kurum ve kuruluşların da ödemelerini düzenli olarak yapmaktadır.”

Öte yandan, açıklamada TOKİ’nin halen bine yakın şantiyesinde binlerce alt yüklenici ve yüzbinlerce işçi çalıştığı, çeşitli belediyelerle kentsel dönüşüm projeleri yapıldığı ve bu belediyelerle ortak hesaplar açıldığı, bu çerçevede yüzlerce yüklenici ve alt yüklenici ile çalışıldığı hatırlatıldı.

TOKİ’nin bu ticari ilişki düzeninde zaman zaman meydana gelebilecek ihtilafların hukuki zemine taşınmasının doğal olduğu vurgulanan açıklamada hukuki ihtilaflardan kaynaklanan fakat TOKİ tarafından da ödenmesi gereken bütün borçların ödendiği söylendi.

Öte Yandan açıklamada yazıda bahsi geçen özel bankadan TOKİ’nin bir kredi kullanma vaziyetinin olmadığı, ayriyeten 619 lira mevduatının da bulunmadığı kaydedildi.

TOKİ tarafından inşaatı tamamlanarak hak sahiplerinin kullanımına açılan projelerde Kat Mülkiyeti Yasası ve Yönetip Planı esasları doğrultusunda belirli bir müddet TOKİ’ce yönetim faaliyetleri yürütüldüğü hatırlatılan açıklamaya şu şekilde devam edildi:

“Gayrimenkul alıcıları tarafından yapılan seçimle yaratılan Yönetim Organları tarafından kabul edilen İşletme Projeleri kapsamında tespit edilen ortak giderler Site Yönetimi ismine kayıtlı banka hesaplarında toplanmakta, oluşan giderlere karşılık kullanılmaktadır. İdaremiz tarafından yönetim faaliyetlerinden kaynaklı herhangi bir mal ve/yahut hizmet alımı yapılmadığı gibi bağlı hesaplarımızda herhangi bir tahsilat yapılmamakta ya da ödeme onayı verilmemektedir. Yönetim hizmet ve/yahut faaliyetlerine yönelik bütün iş ve işlemler 634 sayılı Kat Mülkiyeti Yasası hükümlerine uygun biçimde seçimle iş başına gelen “Site Yönetimi” tarafından yürütülmektedir. Bu Site Yönetimleri tarafından yapılan mal ve hizmet alımından kaynaklı icra takipleri nedeniyle alınan haciz kararlarıyla TOKİ’nin herhangi bir alakası ve sorumluluğu bulunmamaktadır. İdaremiz bugüne kadar ülke genelinde 1 milyon 170 bin konut üretmiş olup bu konutlar için farklı bölgelerde site yönetimleri yaratılmıştır. Söz konusu yazıda bu site yönetimlerinin banka hesapları ve araç kayıtları ile TOKİ Başkanlığı banka hesapları ile araç kayıtlarının karıştırıldığı değerlendirilmektedir.”

Öte Yandan, “Bugüne kadar vatandaşlarımızın teveccühü ile nasıl 5 milyon vatandaşımızı ev sahibi yaptıysak aynı azim ve gayretle bütün engelleme ve karalamalara karşın yeni konutları da tamamlayarak vatandaşlarımıza olan taahhüdümüzü yerine getireceğiz” denerek yeni konutların yapımına ilişkin mesaj verildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.