Tokat, Turhal’da Taş Buldu, Gök Taşı Olduğunu İddia Etti

Tokat'ta yaşayan Muhammed Ali Aydın, 3 gün önce parkta bulduğu siyah taşın, gök taşı olduğunu iddia etti ve incelenmesini istedi.
Tokat, Turhal’da Taş Buldu, Gök Taşı Olduğunu İddia Etti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tokat’ın Turhal ilçesinde bir kamu kurumunda işçi olarak çalışan Muhammed Ali Aydın, 3 gün önce evinin 5’nci katında balkonda sabah namazını dinlediği sırada çevredeki köpeklerin kaçıştığını gördü. İşe çıkmak için evden çıkan Aydın, köpeklerin neden kaçtığını merak etti ve olayın olduğu parka gitti. Parka giden Aydın burada etrafı kontrol ederken yerde 350 gram ağırlığında siyah renkte bir taş buldu. Bulduğu taşın gök taşı olduğunu öne süren Aydın, taşın incelenmesini istedi.

Yaşadığı olayı anlatan Muhammed Ali  Aydın, bölgede yabani hayvanların çok olduğunu söyledi ve “Bunlar da bu bölgede uyuyorlardı. Bir anda hayvanların sağa sola kaçıştıklarını gördüm. Ama bu kaçışma şekli bu güne kadar gördüğüm bir kaçışma şekli değildi. Hayvanlar ne havlıyor de başka bir ses çıkarıyor. Sadece çok hızlı bir şekilde sağa sola kaçışıyorlardı. Önce hayretle bakakaldım. Sonra namazı kılıp işe gitmek için hazırlandığımda merakımı yenemedim. Buraya geldim. Acaba biri bir şey mi attı diye etrafa bakınırken yerde bu taşı gördüm.” ifadelerini kullandı.

“TAŞIN İÇİNDE PARLAK MADENLERİ FARK ETTİM”

Bölgeyi çok iyi bildiğini ve doğma büyüme Turhanlı olduğunu belirten Aydın, memleketinin dağını taşını madenlerinin hepsini bildiğini söyleyerek, “Hatta bölgemizde kıyaslama yapacak olanlar olacaktır. Antimuan madeni vardır ki, böyle yan yana koyduğunda bu taşın yanında esamesi bile okunmaz. Sonra ilgimi çektiği için aldım. İçerisinde herkesin rahatlıkla görebileceği şekilde parlak madenleri fark ettim. Sonra bunu kuyumcu bir arkadaşıma götürdüm. Kendisi büyük bir hayretle karşıladı bu taşı. Hikayesini anlattım. Elindeki altın ve değerli taşlara tuttuğu zaman tepki veren cihaza tuttu. O cihaz da hiç durmadan ses verdi. Sonra bunun resmini çekip internette nedir diye karşılaştırdığımda eş değeri olarak gök taşı çıkıyor. Anladım ki o gün hayvanların da kaçması boşa değil. Buraya bir cisim düştü. Ve bu parçalanarak bölgeye yayıldı.” dedi.Tokat, Turhal’da Taş Buldu, Gök Taşı Olduğunu İddia Etti

“TAŞI ELE ALINCA YOĞUNLUĞU HİSSEDİLİYOR”

Taşın ele alındığı zaman hiçbir taşta olmayan yoğunluğun hissedildiğini söyleyen Aydın, “Ortalama 350 gram geliyor ki bunun emsallerinin böyle bir ağırlığı yok. Bunun bu dünyaya ait olmadığı açık net belli oluyor. Bununla ilgilenen insanlar varsa incelemesini istiyorum. Bugüne kadar yaptığım araştırmalarda Türkiye’de 19 tane taş bulunmuş. Bunların gök taşı olduğu değerlendirilmiş. Diğerlerinin çeşitli taşlar ve madenler olduğu ortaya çıkmış. Ama ben iddia ediyorum ki 20’nci taş bu.” dedi.

Bölgede 20 yıldır kuyumculuk yapan Burhan Çaprak da konu ile ilgili açıklama yaptı ve “Bu taşı arkadaşımız buldu getirdi, değerlendirdik, yani içinde maden olduğunu anladık. Bu değerli bir taş. Ama tam olarak ne olduğunu bilemiyoruz. Anlayanların bakmasını istiyoruz. Pırlanta, elmas gibi değerli şeylere sinyal veren cihazı bu taşa tuttuğumuzda da sinyal veriyor. Şimdiye kadar böyle bir taş görmedim, 20 yıldır kuyumcuyuz. İlk defa böyle içinde maden olan, böyle parlayan bir taş gördük.” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.