Tofaş fabrikasını mikroçip tedarik tedarik edemediği için kapattı!

Tofaş Türk Araba Fabrikası ürün tedariğinde meydana gelen sıkıntı sebebiyle imalatını yarın akşamdan itibaren iki hafta süreyle durdurma kararı aldı.
Takip et
Tofaş fabrikasını mikroçip tedarik tedarik edemediği için kapattı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bütün dünyayı etkileyen mikroçip problemi Türkiye’deki fabrikaları da etkilemeye başladı. Tofaş mikroçip tedarik problemi sebebiyle imalatını durdurma kararı aldı.

Tofaş 19 Mart’ta mesai bitiminden sonra 2 hafta süreyle imalatı durduracak. 5 Nisan 2021 tarihinde ise imalat tekrardan başlayacak.

Imalatın durdurulması sürecinde fabrikadaki periyodik bakım süreçleri gerçekleştirilecek.

Tofaş, Fiat marka araçların imalatını gerçekleştiriyor. Egea, Doblo, Ducato, Fiorino gibi modeller Türkiye’de üretiliyor.

Tofaş’tan yapılan açıklama şu şekilde:

Geçtiğimiz seneden beri bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi sebebiyle otomotiv endüstrisi de dahil olmak üzere küresel ölçekte birçok sektörü etkileyen elektronik bileşen (mikroçip) tedarik problemi meydana gelmektedir. Tofaş, ürünlerindeki yüksek teknoloji, giderek artan elektronik bileşim kullanımı ve dünya ile bütünleşik imalat sistemi nedeniyle söz konusu mikroçip tedarik probleminden etkilenmektedir.

Bu kapsamda bünyesinde söz konusu mikroçiplerin kullanıldığı bazı parçaların yurtdışından tedarik ve teslimat süreçlerindeki aksamalar nedeniyle 19 Mart 2021 akşamı mesai bitiminden 5 Nisan 2021 tarihine kadar iki hafta süreyle fabrikamızda imalat faaliyetlerine ara verilecektir.

Söz konusu kararın etkilerinin asgari seviyede tutulması maksadıyla, imalata ara verilen süre içerisinde imalat tesislerinin bazı periyodik bakım çalışmaları gerçekleştirilecektir. Bununla beraber, Firmalarımızın imalat dışında kalan operasyonları faaliyetlerine devam edecektir. Konuyla alakalı mühim gelişmeler yatırımcılarımızla öte yandan paylaşılacaktır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.