Tobo nedir? Tobo formasyonu ne demek?

Yatırım dünyasında tobo ile beraber obo yapılacak olan işlem konusunda önemlidir. Yatırımcıları ilgilendiren bu terim tobo formasyonu ne demek sorusuyla da gündemde. Özellikle yatırım ve alım satım ile beraber pek çok farklı işlemi yapabilmek için, bu sistemler belli bir öngörü gösterir. sağ omuz, baş ve sol omuz ne demek, grafikler nasıl anlaşılır?
Takip et
Tobo nedir? Tobo formasyonu ne demek?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tobo genel olarak bir trendi anlatır ve bu konu hakkında öngörü gösterir. Özellikle düşmekte olan bir trendin sonu geldiğini anlatan bir sistemdir. Diğer bir değişle öngörü sağlayan teknik bir formasyon sistemi olduğunu söylemek mümkün. 3 tip sistem üzerinden ele alınan bir yapıdır. Bu doğrultuda sağ omuz, baş ve sol omuz üzerinden belirlenmiş olan eğri ve çizgi eşliğinde gerçekleşir. Çizgilerin bulunduğu bölgeler kapsamında belli bir trendin düşüşte olduğu ve zaman içerisinde yok olacağı üzerine bir öngörü sağlar.

Borsa dünyasında hem tobo hem de obo sistemi belli bir tanım üzerinden değerlendirilir. Özellikle yatırım ve alım satım ile beraber pek çok farklı işlemi yapabilmek için, bu sistemler belli bir öngörü gösterir.

Tobo formasyonu ne demek?

Borsa üzerinde yatırım ile beraber alım satım işleminde sağlıklı bir şekilde yapabilmek için, tobo ve obo formasyonları kullanılmaktadır. Tabii bu formasyonlar yapı ve anlam açısından değişkenlik gösterir.

Borsada tobo, ters omuz baş omuz şeklinde de ifade edilir. Düşmekte olan bir trendin sonlanmak da olduğunu anlatan teknik bir formasyon şeklinde ifade edilebilir. Genel olarak dip bölgelerinde oluşan çizgiler güvenilir bir bilgi sağlar. Bu doğrultuda sağ omuz, baş ve sol omuz üzerinden oluşur. Güvenli alın bölgesi ise bu formasyon içerisinde boyun kısmıdır. Borsada obo, omuz baş omuz şeklinde ifade edilmektedir. Genel olarak tepe notalarından oluşan bir formasyon tekniğidir. Yükselmekte olan bir trendin sonlanması olduğunu gösteren teknik bir formasyon olarak da öne çıkar. Boyun çizgisinin altında kalan bölge, ‘kapanış’ olarak bilinir ve buna göre işlem gerçekleştirilir.

Borsada Obo ve Tobo Formasyonu Ne Anlama Gelir?

Borsa üzerinde yatırım ile beraber alım satım işleminde sağlıklı bir şekilde yapabilmek için, tobo ve obo formasyonları kullanılmaktadır. Tabii bu formasyonlar yapı ve anlam açısından değişkenlik gösterir.

Borsada tobo: Borsada obo ters omuz baş omuz şeklinde de ifade edilir. Düşmekte olan bir trendin sonlanmak da olduğunu anlatan teknik bir formasyon şeklinde ifade edilebilir. Genel olarak dip bölgelerinde oluşan çizgiler güvenilir bir bilgi sağlar. Bu doğrultuda sağ omuz, baş ve sol omuz üzerinden oluşur. Güvenli alın bölgesi ise bu formasyon içerisinde boyun kısmıdır.

Borsada obo: Borsada obo omuz baş omuz şeklinde ifade edilmektedir. Genel olarak tepe notalarından oluşan bir formasyon tekniğidir. Yükselmekte olan bir trendin sonlanması olduğunu gösteren teknik bir formasyon olarak da öne çıkar. Boyun çizgisinin altında kalan bölge, ‘kapanış’ olarak bilinir ve buna göre işlem gerçekleştirilir.

Her tobo oluşumu aynı sonucu verecek diye bir durum yoktur. Yatırımcılar yatırım kararı almadan önce obo, tobo gibi göstergelerin yanında gündemi de yakından takip etmelidir.

Örneğin, dünya genelinde yaşanan Covid-19 salgınından dolayı borsalar ciddi satışlar yemiştir. Satış öncesi oluşan Obo ve Tobo formasyonları hiç işe yaramamıştır. Grafiklerde ki göstergeler genellikle piyasanın sağlıklı olduğu zamanlarda işe yaramaktadır.

Tobo nedir? Tobo formasyonu ne demek?

OBO ve TOBO Formasyon Uygulamaları Nedir?

Omuz-Baş-Omuz (OBO) ve Ters Omuz-Baş-Omuz (TOBO) formasyonları grafikte ismi gibi bir görüntüye sahip, kolaylıkla tespit edilebilir bir formasyondur. OBO yükselen bir trendin sona yaklaştığını, TOBO ise düşen bir trendin sona yaklaştığını gösterir.

Omuz-Baş-Omuz (OBO) Formasyonu

OBO, yükselen bir trendin düşüşe geçeceğini gösteren önemli bir sinyaldir. Sol omuz, baş ve sağ omuz olmak üzere üç tepe noktasından bir de boyun çizgisinden oluşur. Bu parçaları incelemek gerekirse;

Sol Omuz: Bir yükseliş trendi sırasındaki ilk tepedir. Arz talebi aştıktan sonra oluşur ve yükseliş esnasında satıcıların alıcılara baskısı sayesinde ilk kırılma gerçekleşir.

Baş: Baş, Sol Omuz oluştuktan sonra fiyatın alıcıların bastırması ve sol ile sağ omuzdan daha yüksek bir tepe seviyesine ulaşması ile oluşur.

Sağ Omuz: Baş oluştuktan sonra, düşüşe geçen fiyat alıcıların son bir baskısı ile fiyatın yeni bir zirveye kadar artmasına sebep olur: Sağ Omuz noktasına. Ancak bu sefer alıcıların fiyatı başın da üstüne, yeni bir tepe noktasına ulaştıramaması alıcıların motivasyonunu kaybetmesine, satıcıların ise psikolojik olarak daha da bastırmasına sebep olur.

Boyun Çizgisi: Sağ omuz oluştuğunda üçüncü bir düşük seviyesi oluşur. Bu boyun çizgisi alıcılar için son şanstır. Fiyat bu çizgiyi de kırdığında ters yönde bir eğilim gerçekleşir ve fiyat düşüş yönünde trende geçer.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.