adplus-dvertising

TMO, Giresun’da fındığın hepsini almaya hazırlanıyor!

TMO Genel Müdürü Güldal, Giresunlu fındık üreticilerine seslenerek TMO'nun üretilen fındığın tamamını almak için hazır olduğunu açıkladı.
Takip et
TMO, Giresun’da fındığın hepsini almaya hazırlanıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, “Üreticimizin bize getireceği bütün fındığı depolarımıza almak için hazırlığımızı yapmış vaziyetteyiz” şeklinde konuştu.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, Giresun 1. Organize Sanayi Bölgesindeki fındık alım merkezini ziyaret ederek, 22 Ağustos tarihinde başlayan 2022 senesi fındık alım sürecinin yoğun bir biçimde devam ettiğini belirtti. Günlük 3 bin 500 civarında randevu verildiğini söyleyen Güldal, 2 bin 500 ton civarında fındık alımı yapıldığını ifade etti. Güldal, Giresun’da bu rakamın günlük 450 ile 500 ton civarında olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Giresun kalite için 53 lira, levant kalite için 52 lira ve sivri kalite için 51 lira fındık fiyatının açıklandığını söyleyen Güldal, fındık bölgelerinde 50 fındık alım noktası hazırlandığını belirtti.

TMO’nun 31 Aralık tarihine kadar kriterlere uygun biçimde fındık alımına devam edeceğini belirten Güldal, şu ifadeleri kullandı:

“Sahadaki gözlemlerimize göre Toprak Mahsulleri Ofisine büyük bir tercih var. Bu manada üreticilerimize teşekkür ediyoruz. 31 Aralık 2022 tarihine kadar TMO alımı sürdürecek ve hızlı bir biçimde alacaktır. Mümkün olduğu kadar en fazla fındığı stoklarına çekecektir. Burada amacımız öncelikle üreticinin fındığının değerini maksimum seviyede kazanmasıdır. Bu manada verilen fiyatlar üreticilerimiz tarafından memnuniyetle karşılanmakta ve TMO tercih edilmektedir.”

Fındık alımlarının haftanın 6 günü devam ettiği söyleyen Güldal, “Bizim randevu sistemine sadık olarak planladığımız biçimde ve kriterlerimize uygun biçimde fındıklar gelmesi halinde hiçbir üreticimizi geri çevirmeyeceğiz. Bu manada dün talimat verdik. Randımandan dolayı yüzde 40’ın altında olan üreticilerimiz bir kere daha fındığı ayıklayıp bize getirme olanağına sahip oldular. Malum rutubet oranı yüzde 6’ydı, 6,5’e çıkardık. Çürük, çatlak ve kırık oranlarını üreticilerimize devamlı anlattık. Fındık alım bölgelerinde yoğun bir biçimde faaliyetlerimiz haftanın 6 günü günde en az 12 saat çalışmak kaydıyla devam ediyor. Randevular açık, alımlar hızlı ve personelimiz hazır. TMO bütün hazırlıklarını yapmış durumda. Üreticinin yanında olmaya devam edeceğiz” diyerek konuştu.

TMO olarak fındık alım miktarı konusunda hedef koymadıklarını dile getiren Güldal, “Biz herhangi bir hedef koymuyoruz. Biraz önce belirttiğim gibi bize arz edilen fındığın hepsini almak için hazırlığımızı yaptık. Onun için çok sayıda depo kiraladık. Bu yıl önceki senelere göre daha çok depo kiraladık. Alım noktalarımızı ve personel sayımızı artırdık. İhtiyaç olması halinde yeni depoları görevlendirebiliyoruz. Haliyle bu şekilde bir sınır koymuyoruz. Üreticimizin bize getireceği bütün fındığı depolarımıza almak için bütün hazırlığımızı yapmış vaziyetteyiz” dedi.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, daha sonra il merkezindeki TMO Ürün Satış Noktasının açılışını gerçekleştirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.