adplus-dvertising

TL değer kaybedip enflasyon artıkça tüketici kredileri de artıyor!

Bireysel tüketici kredisi taksit ödemeleri vatandaşı zorlamaya devam ediyor. Bireysel krediler yüzde 21 artarak 1 trilyon 65 milyar TL oldu. BDDK verilerine göre tahsili gecikmiş oranı ise ihtiyaç kredilerinde bir senede yüzde 48,3 arttı. Bu artışın sebebi ise yüksek enflasyon ve TL’deki değer kaybı olarak gösterildi.
Takip et
TL değer kaybedip enflasyon artıkça tüketici kredileri de artıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Bankalar Birliği’nin Şubat 2022 verilerine göre ihtiyaç kredisi 478,2 milyar liraya ulaştı. Geçen sene şubatta bu rakam 403,6 milyar lira seviyesindeydi. Bir senede ihtiyaç kredisi miktarı yüzde 18,4 artış gösterdi. Tasfiye olunacak alacaklar ise Şubat 2022’de 20 milyar 670 milyon liraya ulaştı. Bu da yüzde 4,3 tasfiye olunacak kredi oranına işaret ediyor. Geçen sene şubatta bu oran yüzde 2,9 seviyesinde bulunuyordu. 1 senede tasfiye olacak alacak oranında 1,4 puanlık yani yüzde 48,3’lük bir artış meydana geldi.

Hem Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun (BDDK) takibe atılacak alacak süresinde bankalara sağladığı esnekliğin sona ermesinin yanı sıra bu artışta yüksek enflasyon ve TL’nin değer kaybı ile alım kuvveti gerileyen tüketicilerin borçlarının ödeyememeleri de etkili oldu. Bunun yanı sıra 50 bin liranın üstünde tüketici kredilerinde vadenin 36 aydan 24 aya düşürülmesiyle yükselen aylık ödemeler de tüketiciye ağır geldi.

TL değer kaybedip enflasyon artıkça tüketici kredileri de artıyor!

KONUT VE TAŞIT KREDİSİ

Konut kredilerinde uzun vadelerin ve ivme kaybeden talebin de etkisiyle tasfiye olunacak alacak oranında değişim yaşanmazken oran yüzde 0,3’te kaldı. Taşıt kredilerinde ise tasfiye olunacak alacak oranında iyileşme var. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise BDDK’nın taşıt kredilerinde vadeyi uzatmış olması.
Bankacılık kaynakları ihtiyaç kredilerinde faizlerin yüksek olması ve kamunun bu kredilerdeki büyümeyi sınırlandırmaya yönelik adımlar atmasına karşın talebin canlı olduğunu dile getirdi. Kuvvetli istekte de en büyük etken gene yüksek enflasyon. Yüksek enflasyon ve TL’deki değer kaybıyla alım kuvveti gerileyen vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için hem kredi kullanımı hem de kredili mevduat hesabı kullanımı arttı.

TL değer kaybedip enflasyon artıkça tüketici kredileri de artıyor!

TASFİYE OLUNACAK ALACAKLAR 196 MİLYAR TL

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre nakdi krediler Şubat 2022 ayı itibarıyla, bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 44 artarak 5 trilyon 444 milyar TL oldu. Tasfiye olunacak alacakların toplam kredilere oranı Şubat 2022 itibarıyla, bir önceki seneye göre 1 puan azalarak yüzde 3,5 oldu.

TL değer kaybedip enflasyon artıkça tüketici kredileri de artıyor!

BİREYSEL KREDİLER 1,1 TRİLYON TL’YE ULAŞTI

TBB verilerine göre bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan bireysel krediler yüzde 21 artarak 1 trilyon 65 milyar TL oldu. Bireysel kredilerin yüzde 45’ini ihtiyaç kredileri, yüzde 29’unu konut kredileri, yüzde 20’sini kredi kartları ve yüzde 5’ini taşıt kredileri yarattı. Bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacak oranı bir önceki seneye göre 0,5 puan artarak yüzde 2,8 seviyesinde gerçekleşti. Şubat ayında 165 bin kişi ilk kez kredi kartı, 93 bin kişi tüketici kredisi kullanırken, konut kredisi kullanan kişi sayısı 15 bin oldu. 121 bin kişi ise ilk kez kredili mevduat hesabı kullandı. 121 bin kişi ise ilk kez kredili mevduat hesabı kullandı. (DÜNYA)

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.