Tiyatro Kooperatifi: “Acil çözüm üretilmezse tüm sektörün çöküşüne şahitlik edeceğiz”

Tiyatro Kooperatifi, açık alanlardaki etkinlik yasağına ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Bildiride, “Acil önlem ve kalıcı çözümler üretilmesini talep ediyoruz. Aksi halde çok yakın zamanda tüm sektörün çöküşüne şahitlik edeceğiz,” deniliyor…

Tiyatro Kooperatifi,İstanbul İli Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin cuma günü aldığı “Açık alanlarda yapılacak konser, gösteri, festival vb. etkinliklere 14.09.2020’den itibaren hiçbir surette müsaade edilmeyecektir,” kararına karşı bir bildiri hazırladı.

Bildiride “Karar, belediyeler ve özel sektörle sahne sanatlarına destek amaçlı üretilen açık hava sahnelerinde yer alma imkanını da ortadan kaldırarak son umudumuzu da tüketmiştir,” ifadesi yer alıyor.

Tiyatro Kooperatifi, tüm yetkililere sahne çalışanları, sahipleri ve sanatçıları adına açık çağrıda bulunuyor: “Devlet kurumları, sektör temsilcileri, bilim kurullarıyla gerçekçi, geleceği hedefleyen, sanatın sürekliliğini önceliğine alan ve hak ettiği değeri teslim eden, sektördeki tüm çalışanların ekonomik ve sosyal haklarını göz önünde bulunduran planlamalarla sahne sanatlarını mümkün olan azami koşullarda korumak için elimizden geleni yapalım.Bu konuda işbirliği yaparak, acil önlem ve kalıcı çözümler üretilmesini talep ediyoruz. Aksi halde çok yakın bir zamanda tüm alanın çöküşüne şahitlik edeceğiz. Buna engel olmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarını sorumlu davranmaya ve beraber çözüm üretmeye davet ediyoruz.”

Kooperatif, bildirisindesalgının ve sahne sanatlarındaki krizin yedinci ayına ve yeni tiyatro sezonuna girerken çözüm önerilerini de yineliyor:

Salgın dönemine özel acil bir yardım fonu oluşturularak var olan krizin hafifletilmesi,

Sahne sanatlarının ayakta kalması için gereken maddi koşulların oluşturulması,

Var olan sahnelerin ayakta kalabilmesi ve seyirciyle buluşabilmesi için salonlarda standardın oluşturulması…

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı