TikTok’un benzeri Zynn, Android ardından iOS markette!

Çinli Kuaishou şirketinin Zynn isimli uygulaması yayınlandığı ilk andan itibaren TikTok'un kopyası olmakla suçlandı. Geçtiğimiz hafta bu iddialar neticesinde Google Play Store'dan kaldırılan Zynn, şimdide Apple'ın uygulama mağazası App Store'dan kaldırıldı.

TikTok’a oldukça benzeyen , hatta kopyası olmakla suçlanan bir video paylaşım uygulaması olan Zynn ile ilgili ortaya çıkan intihal suçlamaları neticesinde uygulama, geçtiğimiz günlerde Google Play Store’dan kaldırılmıştı. Kullanıcılarına video izlemeleri ve arkadaşlarını uygulamaya kazandırmaları halinde ödül veren bir sistemi benimseyen Zynn ile ilgili yürütülen münakaşalar, uygulamanın şuanda de Apple’ın uygulama mağazası App Store’dan kaldırılmasına neden oldu.

Zynn’in App Store’dan kaldırılması öncesinde bir açıklama yapan Zynn sözcüsü, intihal ve problemlerin geçici olduğunu, kendi kurallarını Google ve Apple’ın yönetmeliklerine uygun hale getirmek için iki firmayla iletişim halinde olduklarını belirtti.

Zynn sözcüsü, uygulamanın Play Store’dan kaldırılmasını “özel bir olay” olarak nitelendirdi

TikTok’un benzeri Zynn, Android ardından iOS markette!

Zynn sözcüsü, iddiaların Zynn kullanıcıları tarafından yüklenen videolar sebebiyle gelen şikayetlerden kaynaklandığını belirti. Sözcü, uygulamanın Google Play Store’dan kaldırılmasının özel bir olay olduğunu, Google’dan kendilerine bildirim geldikten sonra şikayet konusu olan videoyu kaldırdıklarını ve videoyu yükleyen kullanıcının telif hakkı delili sunmadan yeni video yüklenmesini önlediklerini belirtti.

Zynn’le alakalı ortaya çıkan raporlar, Zynn sözcüsünün “özel bir olay” olarak değerlendirdiği olayın esasında çok daha geniş çaplı olduğunu gösteriyor. Birçok popüler TikTok kullanıcısı, kendi profillerini taklit eden profillerin, videolarını izin almadan Zynn hesaplarına yüklediğini belirtiyor.

Nereden çıktı bu Zynn?

Zynn, mayıs ayı başında iOS ve Android için kullanıma sunuldu. Hızlı bir biçimde popüler olan uygulama, her iki platformda da en çok indirilen uygulamalar arasına girdi. Zynn’in hızla gelen başarısının arkasında uygulamanın yürüttüğü ödül sistemi bulunuyor. Zynn, insanlara uygulamaya kaydolma, video izleme ve arkadaşlarının uygulamaya kaydolmasını sağlamaları vaziyetinde bir ödeme yapmayı vaat ediyor.

Zynn yetkilileri, uygulama içindeki ödül sisteminin basitçe reklam gelirlerinin doğrudan kullanıcılara harcandığı bir sistem olarak açıklıyor. Fakat ABD medyası, Zynn’i bir “saadet zinciri” olarak tanımlıyor.

İki Çinli firma, ABD’de mücadele ediyorlar

Zynn’in hızlı yükselişi ve düşüşü, Çinli iki teknoloji firmanın arasında devam eden uzun bir savaşın parçası olarak görülüyor. Zynn’in sahibi olan Kuaishou ve TikTok’un sahibi olan ByteDance, video paylaşım pazarında birbirlerine üstünlük kurmak için bir süredir mücadele ediyor. TikTok’un ABD’de yakaladığı başarı şuanda iki firmanın rekabetinin ABD’ye taşınmasına neden oldu.

Zynn, kısa bir sürede mühim sayıda kullanıcı kazanmayı başarmış olmasına karşın uygulamanın uzun vadeli başarısı son günlerde meydana gelen olaylardan sonra tehlike altına girmiş görünüyor. Zynn’in aşırı büyümesinin arkasında TikTok’taki içeriklerin kopyalanması olduğu öne sürülüyor. Zynn yöneticileri ise bu vaziyeti gayretli kullanıcılarının bir çalışması olarak değerlendiriyor.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı