TikTok, Kullanıcı Bilgilerini İzinsiz Satmak Gerekçesiyle Davalık Oldu

Çinli TikTok uygulamasına, kullanıcı bilgilerini izinsiz sattığı iddiasıyla dava açıldı. TikTok daha önce de Uygur Türklerine uyguladığı sansürle gündeme gelmişti.
TikTok, Kullanıcı Bilgilerini İzinsiz Satmak Gerekçesiyle Davalık Oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde, kullanıcıların verilerini Çin’e sattığı gerekçesiyle TikTok’a dava açıldı

Çinli ByteDance firmasının sosyal medya uygulaması TikTok, kullanıcı sayısını her geçen gün artırarak oldukça popüler hale geldi. Fakat özellikle ABD gibi ülkeler, uygulamanın Çin ile olan iş birliğine dikkat çekerek kullanıcıları uyarıyor.

TikTok’a dava açan üniversite öğrencisi Misty Hong, kişisel bilgilerinin rızası dışında kullanıldığı iddiasında bulundu.

Hong, uygulamayı indirdiğini fakat hesap yaratmadığını söyleyerek, aylar sonra firmanın kendisi adına hesap açtığı ve paylaşmadığı videoları gizlice aldığını iddia etti.

TIKTOK, KULLANICI BİLGİLERİNİ SATIYOR

Dava kapsamında TikTok, kullanıcıların rızası olmadan üyelik bilgilerini reklam ve kar maksatlı satmak ve bunun üstünden haksız kazanç elde etmekle suçlanıyor.

Kişisel bilgilerin, ABD’deki kullanıcı profillerini tespit etmek ve kullanıcıları takip etmek için kullanılmış olabileceği ve kullanılabileceği olasılığı üstünde duruluyor.

“KULLANICI BİLGİLERİNİ SAKLAMIYORUZ”

Dünya genelinde ortalama çok sayıda aktif kullanıcısı olduğu söylenen TikTok, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Amerikalı kullanıcıların bilgilerini saklamadığını açıklamıştı.

TikTok, kullanıcı bilgilerini Çin’deki sunucularda sakladığı ve bazı videolara da sansür uyguladığı gerekçesiyle son dönemlerde oldukça eleştiriliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.