TikTok, ABD’ye 92 milyon dolar ceza ödeyecek!

TikTok, Musical.ly, Toutiao, BuzzVideo, Vigo Video uygulamaların sahibi ByteDance, TikTok’un kullanıcılarının izni olmadan kişisel verileri topladığı iddialarına karşılık gizlilik ihlalleri sebebiyle açılan 21 dava için ABD’ye 92 milyon dolar ödemeyi kabul etti.
Takip et
TikTok, ABD’ye 92 milyon dolar ceza ödeyecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çin’e ait sosyal medya uygulaması TikTok’un sahibi ByteDance firmasının, ABD’de Illinois eyaletinin “Biyometrik Bilgi Gizliliği Kanunu” uyarınca açılan davada varılan anlaşma gereği kullanıcılarına 92 milyon dolar tazminat ödeyeceği bildirildi.

Federal davada, Tiktok’un, yüz ve parmak izi taraması da dahil bütün kişisel verileri kullanıcılarının rızası olmadan depolayarak Illinois eyaleti “Biyometrik Bilgi Gizliliği Kanunu”nın ihlal ettiği ifade edildi.

TikTok’un e-posta yoluyla yaptığı açıklamada ise uygulamanın kullanıcı topluluğu için güvenli ve eğlenceli bir ortam yaratmayı hedeflediği söyleyerek davada varılan anlaşma kapsamında ABD’li kullanıcılarına 92 milyon dolar ödemeyi kabul ettiği bildirildi.

ABD’nin Illinois eyaleti, kişilerin rızası olmadan verileri toplayan firmalara karşı maddi tazminat talep etmelerini sağlayan tek eyalet olma özelliği taşıyor.

Benzer biçimde Facebook, şubatta kullanıcıların biyometrik verilerini izinsin biçimde toplayıp sakladığı gerekçesiyle açılan davada 550 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etmişti.

TikTok mail üstünden yaptığı açıklamada, “İddialara katılmasak da, TikTok olarak kullanıcıları için güvenli ve keyifli bir deneyim oluşturmaya odaklamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

TikTok’un ABD’de ortalama 100 milyon kullanıcısı bulunuyor. Uygulama özellikle genç Amerikalılar arasında popüler. WeChat uygulamasınınsa günde yaklaşık 19 milyon aktif kullanıcısı var.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.