adplus-dvertising

‘Tik Tak’ sesini beynine işleyen usta, 52 yıldır zamanı ayarlıyor

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, saat tamircisi babasının yanında 10 yaşında çırak olarak işe başlayan Celal Yakışıklı, 52 senedir mesleğini ilk günkü gibi sürdürüyor.
Takip et
‘Tik Tak’ sesini beynine işleyen usta, 52 yıldır zamanı ayarlıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Merkez Sur ilçesinde baba mesleği saat tamirciliğini 4,5 metrekarelik iş yerinde sürdürmeye devam eden Yakışıklı, 10 yaşında babasından öğrendiği mesleğinde bugün aranan usta haline geldi. Unutulmaya yüz tutmuş meslek arasında yer verilen mekanik saat tamirciliğinin son temsilcilerinden biri olduğunu belirten Yakışıklı, 1970’den bu yana ‘tik tak’ seslerinin beynine işlediğini belirtti.

Eskiden ihtiyaç olarak kullanılan saatin günümüzde aksesuar niyetine kullanıldığını söyleyen Yakışıklı, “Bizim zamanımızda pilli saatler olmadığı için mekanik saatler vardı. Kurmalı duvar, cep, masa ve kol saatleri vardı. Teknolojinin ilerlemesiyle beraber dijital saatler çıkmaya başladı. Eskiden ihtiyaç olarak kullandığımız saatler, günümüzde aksesuar niyetine kullanılıyor. Şuan orta yaşlardaki vatandaşlar mekanik saatleri ihtiyaç olarak kullanıyor” şeklinde konuştu.

‘Tik Tak’ sesini beynine işleyen usta, 52 yıldır zamanı ayarlıyor

Mesleğini ilk günkü hevesle yaptığını ifade eden Yakışıklı, severek yapılmayan işin meslek olmadığına dikkat çekti. Yakışıklı, “Eski duvar saatleri, mekanik cep ve kol saatlerinin tamirini yaptığım zaman herhangi bir zorluk çekmiyorum. Ama elektronik saatleri yaptığım zaman zorlanma yaşıyorum” diyerek konuştu.

‘Tik Tak’ sesini beynine işleyen usta, 52 yıldır zamanı ayarlıyor

“Ben ölürsem bu mesleği layıkıyla sürdürecek insan yok” diyerek konuşan Yakışıklı, “1970’de bu 4,5 metrekarelik dükkanda işi öğrenmeye başladım. Babam vefat ettikten sonra kardeşimle bir müddet bu işi devam ettirdim. Belli bir zaman geçtikten sonra kardeşim işi bıraktı ben devam ettim. Bu süre zarfında çırak yetiştirdim onlar da bir zaman sonra işi bıraktı. Şimdi bu işi birilerine öğretmek istiyorum ama öğrenmek isteyen yok. Kimse alaka göstermediği için bu meslek de yavaş yavaş ölüyor” ifadelerinde bulundu.

Mekanik saatin dışına baktığı an tamir edilip edilmeyeceğini kestiren Yakışıklı, “Ömrüm bu işte geçmiş. Hangi mekanik saat olursa olsun onu tamir ederim. Saate baktığım an tamir edilip edilmeyeceğini anlarım. Saatin mekanizmaları 52 yıl içerisinde ruhuma işledi. Beynime yerleşmiş, zamandan başka bir şey düşünemiyorum. Saate baktığım zaman hemen içini görüyorum” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.