Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Eximbank Müjdesini Açıkladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Eximbank ile ilgili müjdeyi açıkladı. Eximbank KOBİ’lerimize ve yüksek teknoloji ürün ihraç eden şirketlere faizi düşürdü.

Türkiye’nin 10 aylık ihracatı 148 milyar dolar olarak açıklandı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “İlk 10 ayda kümülatif ihracatımız yüzde 2.1 artışla 148 milyar 842 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçen yılın ilk 10 ayında verdiğimiz dış ticaret açığı 52 milyar 347 milyon dolar olurken, bu yıl yüzde 55.6 daha düşerek 23 milyar 228 milyon dolar oldu. Ayrıca 10 ay itibarıyla ihracatımızın ithalatı karşılama oranı yüzde 73.6’dan yüzde 86.5 düzeyine geldi. Bu oranı biz sene sonuna dek koruyabileceğimizi düşünüyoruz. Çünkü yalnızca ekim ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 90’lar düzeyine vardı” dedi.

EXIMBANK İLE İLGİLİ MÜJDE

Türkiye’nin yüzde 5 büyüme oranını yakalayacağına inandığını söyleyen Bakan Ruhsar Pekcan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istihdam odaklı kredi paketinin devreye sokulduğunu duyurmasının ardından kamu bankalarının kredi faizlerinin indiğini söyledi. Bakan Pekcan, “Ben de Eximbank ile alakalı bir müjde açıklamak istiyorum. Eximbank’tan KOBİ’lerimizin yararlanma oranını yüzde 72’lere yükselttik. Amacımız en kısa sürede 73’e ardından 75’e yükseltmek. KOBİ’lerimize ve yüksek teknoloji ürün ihraç eden şirketlerimize TL düzeyinde verdiğimiz faiz oranı bugün itibariyle 8.79’a indi. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

EXIMBANK İHRACATÇILARIN YANINDA

Pekcan, Türk Eximbank’ın, uygun maliyetli kredi ve ihracat kredi sigortası programları ile her daim ihracatçılarının yanında olduğunu söyleyerek, Türkiye’deki tüm ihracat kredilerinin yüzde 53’ünü tek başına bankanın verdiğini ifade etti. Pekcan, “Ayrıca, 2019 senesi sonuna dek Yurt Dışı Teminat Mektubu ve Sigortalı Alacağa Dayalı Sevk Öncesi Kredi programlarını devreye sokacağız” dedi.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı