adplus-dvertising

THY’den dünyanın yaşayan en uzun kadınına bilet zorluğu

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yaşayan ve 5 defa Guinness Dünya Rekortmeni olan Rumeysa Gelgi, ABD’ye yapacağı ziyaret öncesi Türk Hava Yolları’nın (THY) kendisine zorluklar çıkardığını belirtti, vaziyete tepki gösterdi.
Takip et
THY’den dünyanın yaşayan en uzun kadınına bilet zorluğu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2.15 santimetre boyuyla “Dünyanın yaşayan en uzun boylu kadını” unvanı ile beraber el, parmak ve sırt gibi rekorlarla 5 defa Guinness Dünya Rekorlar Kitabına giren 24 yaşındaki Rumeysa Gelgi, Guinness Dünya Rekorları’nın etkinliği için eylül ayında Amerika’nın Kaliforniya eyaletine bağlı San Francisco kentine gidecek. Skalyoz hastalığı bulunan, omurgasında platin ve 30 vida olan, en fazla 2 saat oturarak durabilen Gelgi’nin, bu özel vaziyeti sebebiyle uçak seyahatini sedye üstünde yapması gerekiyor.

Bu sebeple Türk Hava Yolları’nın sedye ile seyahat prosedürü ile uçmak için müracaatta bulunan Gelgi, hiç ummadığı engellerle karşı karşıya kaldığını belirtti. 13 saat sürecek olan San Francisco uçuşunu sedye ile yapması gereken Gelgi, bunun için kendisine ekonomi sınıfında 6 koltuk sedye için, bir koltuk da refakatçi için satın alması gerektiğinin söylendiğini söyledi.

Üç hafta önce ailesinin bilet almaya gittiğini aktaran Gelgi, “Sedye bileti özel bilet olarak statülendirildiği için online yahut telefonla alınamıyor. Bu da kabul edilebilir, buraya kadar problem yok. İstanbul Havaalanı’nda aileme yedinci koltuğa refakatçinin dahil olmadığı bunun yalnızca sedye için olduğu, refakatçiye ekstra sekizinci koltuk alınmasının mecburi olduğu belirtildi. Problem tam olarak burada başlıyor. Çünkü bu olaydan yarım saat önce İstanbul Havaalanı özel hizmetler departmanı 7. koltuğa refakatçinin dahil olduğunu belirtmişti. Ailem daha önce aynı tip uçakla aynı biçimde İstanbul’dan San Francisco’ya uçmuştu, uçak personeli dahi alt koltuk sedye için 7. koltuk refakatçi için demişti. Ancak havaalanında bilet alım esnasında ‘Neden 7. koltuğu boş bırakıp sekizinci koltuğu almak zorundayız?’ diyerek sorduklarında ‘kurallar böyle’ biçiminde bir cevap aldılar. Bu uygulamanın hiçbir biçimde açıklaması yapılamadı” şeklinde konuştu.

THY’den dünyanın yaşayan en uzun kadınına bilet zorluğu

“Bilete 250 bin lira verdi”

Ailesinin departmanlar arasındaki bilgi eksikliğini çözebilmek için 6 saat uğraştığını aktaran Gelgi, “Ancak hiçbir netice alamadılar. Ek olarak yüzde 90 engelli bir birey olduğumu belirtmiştim, Türk Hava Yolları bu oranda engeli olan bireylere dış hatlarda yüzde 25 indirim uyguluyor. Fakat fiziksel vaziyetim gereği zorunlu sedye talebim olmak mecburiyetinde, çünkü benim için opsiyon yok. Maalesef Türk Hava Yolları sedyeli yolcu biletini özel bilet olarak değerlendiriyor ve hiçbir indirim uygulamıyor. Sedye talebim olduğu için engelli, yolcu statüsünden çıkarıldım ve raporumu sunduğum halde biletime en ufak indirim dahi uygulanmadı. Ben yalnızca kendi sedye biletim için tam tamına 250 bin TL, dolar karşılığı olarak o günün kurundan 14 bin dolar ödedim” diyerek konuştu.

Refakatçisine de öte yandan bir bilet almak mecburiyetinde kaldığını vurgulayan Gelgi, şunları kaydetti:

“Refakatçime de hiçbir biçimde indirim uygulanmadı. San Francisco’ya gitme sebeplerimden biri de Guinness Dünya Rekorları ile orada çekimler yapmak ülkemizi dünyada temsil etmek. 250 bin liranın yüzde 40’ı durumumu anlatmam üstüne Amerika’da işbirliği yapmak karşılığında Guinness Dünya Rekorları tarafından karşılandı. Çünkü benim yahut ailemin uçak yolculuğu için bu şekilde bir meblağı karşılaya bilmesi mümkün değil. Kalan tutarı karşılamak için de ben çok büyük bir birikim kullanmak mecburiyetinde kaldım. Yaşadığım bu vaziyet beş rekoru aynı anda taşıyan tek Türk Guinness Dünya Rekortmeni olarak bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları’ndan bu şekilde bir muamele görmek beni inanılmaz üzdü ve rencide etti. Çünkü ben Amerika’ya bayrağımızı taşıyarak gideceğim, tabiî ki orada neler yapacağımızı Guinness Dünya Rekorları ile neler çekeceğimizi söyleyemiyorum ama çekimlerimizin Türk Hava Yolları’na da PR sağlayacağını düşünüyorum. Bütün dünyada Türkiye ve Türk Hava Yolları’nı temsil etmekten onur duyarken bu şekilde bir olaya maruz kalmak beni fazlasıyla demotive etti.”

“Kendimi kendi ülkemde değersiz hissediyorum”

Çok üzgün olduğunu anlatan Gelgi, “Kendimi kendi ülkemde değersiz hissediyorum. Ülkemin ismini beş defa Guinness Dünya Rekorları kitabına yazdırmış olmama karşın ülkemde hiçbir önem ve değer görmediğimi hissediyorum. Guinness Dünya Rekorları gibi çok prestijli bir İngiliz şirketi bana verebileceği bütün desteği verirken, kendi ülkemden en ufacık destek dahi görememek beni çok üzüyor. Neden 7. koltuğu boş bırakıp sekizinci bir koltuğu almam gerekiyor yahut neden yüzde 25 engelli indirimi uygulanamıyor? Devlet tarafından onaylı devamlı geçerliliği olan raporumu sunuyorum, benim sedye uzanma mecburiyetim nasıl engelli olmadığım manasına gelebilir ki? Ben ücretsiz bilet istemiyorum, ben yalnızca hakkım olanı istiyorum” ifadelerine yer verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.