THY artık iç hatlarda ikram ve battaniye dağıtımı yapmayacak!

Türk Hava Yolları(THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, koronavirüs salgını tedbirleri nedeniyle bundan sonra gerçekleştirilecek uçuşlara ilişkin alınan kararları aktardı. Aycı, bundan sonra iç hatlarda ikram ve battaniye dağıtımına son verileceğini belirtti.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle durdurulan iç hat uçuşlarının şu anki plan doğrultusunda 4 Haziran’da açılacağını belirtti.


Maliyetlerin çok yükseldiğini bunun için bazı düzenlemelere gitmek mecburiyetinde kaldıklarını belirten Aycı, iç hatlarda ikramları kaldırdıklarını ifade etti. Hijyen açısından 4 saate kadar olan yolculuklarda artık yolculara battaniye dağırılmayacağını söyleyen Aycı, öte yandan kabin içine el çantası dışında bagaj alınmayacağını da ifade etti.

”PERSONEL ÇIKARMAMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Hürriyet havacılık yazarı Uğur Cebeci’nin sorularını cevaplayan Aycı, “Dünyada 22 bin uçaktan yüzde 90’ı yerde. Bu vaziyet maliyetleri çok yükseltti” diyen Aycı, bu sürçte personel çıkarılıp çıkarılmayacağı sorusuna da cevap verdi.

Aycı, “Elimizden geldiğince personel çıkarmamaya çalışacağız. Ama bir birim maaş alanla 20 birim maaş alanlarla aralardaki ayarlamalar lüzumlu oluyor. Bir birim alana dokunmamak için belki 20 birim ya da altına alınan maaşlarda oynamalar gerekecek” şeklinde konuştu.

”İÇ HATLARDA İKRAMI KALDIRIYORUZ”

İç hatlarda yalnızca su vereceklerini belirten Aycı, şu şekilde konuştu:

“Bu vaziyet yurt dışında da iki saatlik uçuşlara kadar bu şekilde olacak. Sonrası kademeli olarak artan ama mutlaka ambalajlı ürünlerle ikram yapacağız. Pre Order sistemi ile ikram olmayan uçuşlar için yolcular ücretini ödeyerek uçakta teslim sipariş verebilecekler. Elbette ürünler Internet üstünde bir sayfada açıklanacak.”


‘BUGÜN YAŞADIKLARIMIZIN DÜZELMESİ 3, BELKİ 5 SENE ZAMAN ALACAK’

Yüzde 60-66 gibi doluluklarla uçmak firmanın sağlığını büyük ölçüde etkileyeceğini ifade eden Aycı, “Bugün yaşadıklarımızın düzelmesi zaten 1-3 sene zaman alacak. Belki de beş sene. Bu tip düzenlemelerle yolcumuzu arttıramayız. Doluluk olmadan kâr da olmaz. 2019 doluluklarına ulaşmamız zaman alacak. Yolcunun psikolojik olarak uçuşa hazır olması da zaman alacak” diyerek konuştu.

”UÇAN AŞÇI DÖNEMİ BİTTİ, UÇUN HİJYEN DÖNEMİ BAŞLADI”

Her şeyin başında hijyen geldiğinin de altını çizen Aycı, “Uçan aşçı dönemi bitti, uçun hijyen dönemi başladı. Uçaklarımızı devamlı dezenfekte ediyoruz. Bunu yalnızca ana üssümüzde değil, gittiğimiz havaalanlarında yapacağız. Baş, kol koyma yerleri ya da yemek masaları değil uçakta her taraf en üst seviyede hijyenik hale getiriliyor. Ultraviyole gibi yeni geliştirilen teknikleri, 90 gün etkili dezenfekte sistemleri de kullanacağız. Ekiplerimiz maske takacak. Yolcularımız maske takacak” sözlerini kaydetti.

”BATTANİYE VERİLMEYECEK”

Bundan bu şekilde 4 saate kadar olan uçuşlarda yolcuya battaniye de verilmeyeceğini aktaran Aycı, şunları kaydetti:

“Hatta uçaklara yüklenmeyecek. Dört saatin üstündeki uçuşlarda ise battaniyeler gene özel ambalajlarda yolcuya sunulacak. Kaban ısısı hakkında ayarlamalar gözden geçirilecek. Yolcuların üşümemek için kendi kullandıkları montları, kazakları hırkaları yanlarında getirmeleri gerekiyor. Bu vaziyet hijyen koşulları için de daha uygun görülüyor.”

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı