adplus-dvertising

Thodex vurgunuyla yok olan paranın miktarı belli oldu!

Kripto para borsası Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in yurt dışına firarı gündemden düşmezken yeni ayrıntılara ulaşıldı. 2 milyar dolar olduğu düşünülen vurgunun 150 milyon dolar olduğu öğrenildi.
Takip et
Thodex vurgunuyla yok olan paranın miktarı belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kripto para dünyasının tanınan adları bir anda ortaya atılan 2 milyar dolarlık kaybın, iç yüzünü araştırdı. Avalanche İş Geliştirme Direktörü ve Muhabbit kurucusu Squanch adıyla tanınan Dr. Aytunç Yıldızlı, bir konsorsiyum kurarak Thodex borsa hesabında tutulan ve CEO ile beraber “kaçırılan” miktarı hesaplama yolunu seçti.

Yıldızlı’ya yardım eli DataPool’un kurucusu Tufan Poyraz’dan geldi. Tufan Poyraz ile birlikte alanında başarılı birçok analist el ele vererek, toplanan Thodex cüzdan adresleri ve Blockchain teknolojisi sayesinde birçok veri elde etti. Elde edilen verilerden en önemlisi de Thodex vurgununun toplam tutarı oldu.

Cüzdan takibi
Bir kripto para borsasında hesap açtığınızda neredeyse her kripto para için eşsiz bir cüzdan adresi size tanımlanır. Bu cüzdan adresine para yatırdığınızda, para çektiğinizde veyahut farklı bir cüzdana kripto para yolladığınızda bu işlem Blockchain üstünden takip edilebilir.

Borsaya para yatırdığınızda bakiye kısmında yatırdığınız para görülür fakat gönderdiğiniz para size tanımlı olan cüzdandan borsa cüzdanına çekilir. Orada saklanır. Bir başka cüzdan adresine yolladığınız kripto para saklandığı borsa cüzdanından yollanır.

Blockchain üstünden izlenir
Kripto paraların takip edilebilirliği, Blockchain üstünde izlenebilirliği ile beraber bu işlemlerin tamamı şeffaf olarak gerçekleşir. Bu şeffaflık sayesinde cüzdanlar arasında kripto paraların hareketi izlenebilir.

Konsorsiyum, Blockchain bilgilerine dayanarak borsa cüzdanındaki kripto paraları takip etmeye çalıştı. Sosyal paylaşım platformu Twitter üstünde Thodex cüzdan adresleri isteyerek kripto paraların yatırıldığı borsanın ana cüzdanları bulunmaya çalışıldı.

Bu verilerin ışığında Thodex “vurgununda” 2 milyar dolarlık değil, ortalama 150 milyon dolarlık bir kaybın meydana geldiği söylenebilir. Bununla beraber Bitcoin’lerin tamamının tespit edilemediğini de eklemek gerekiyor. Yani miktar 150 milyon dolardan fazla olabilir fakat gene de 2 milyar dolar denilemez.

Thodex vurgunuyla yok olan paranın miktarı belli oldu!

Yapılan bu çalışma, yalnızca cüzdan adreslerinin yardımıyla Blockchain üstünde kripto paraların izlenebilirliğini bir defa daha ortaya koymuştur. Blockchain teknolojisinin şeffaflığı sayesinde yalnızca kaçırılan paranın miktarı değil birçok yapısal vaziyet da ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri Thodex’in neredeyse bütün kripto para cüzdanlarının boş olduğu gerçeği.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.