adplus-dvertising

Thodex sanıklarının tutukluluk hallerinin devamına hükmedildi

Thodex adlı kripto para borsası üstünden binlerce kişiyi dolandırdığı gerekçesiyle 21 sanığın 40 bin 564’er seneye kadar hapis cezası talebiyle yargılanmasına devam edildi. Özer’in babası Zülküf Özer’in tanık olarak dinlenmesi için zorla getirilmesine hükmeden mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına hükmederek duruşmayı erteledi.
Takip et
Thodex sanıklarının tutukluluk hallerinin devamına hükmedildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Thodex adlı kripto para borsası üstünden binlerce kişiyi dolandırdığı gerekçesiyle sistemin kurucusu firari Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu 21 sanığın 40 bin 564’er seneye kadar hapis cezası talebiyle yargılanmasına devam edildi. Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nce konferans salonunda görülen duruşmaya, firari Faruk Fatih Özer’in abisi sanık Güven Özer ve kardeşi Serap Özer’in de aralarında bulunduğu 6 tutuklu sanık cezaevinden getirilirken taraf avukatları salonda hazır bulundu. Duruşmada savunma yapan sanıklar Güven Özer ve Serap Özer suçlamaları kabul etmedi.

Reddi hakim talebine ret

Firari Faruk Fatih Özer’in avukatları, mahkeme hakiminin taraflı olduğunu iddia ederek reddi hakim talebinde bulundu. Reddi hakim talebinin duruşmayı uzatmak maksatlı olduğu değerlendiren mahkeme, talebi reddetti.

“Faruk Fatih Özer, problemin çözüleceğini belirtmişti”

Duruşmaya sanık savunmalarıyla devam edildi. Tutuklu sanık Onur Can Gündüz savunmasında, Faruk Fatih Özer’in kendisinden banka hesabını kullanmak istediğini söylediğini anlatarak, “Banka hesap ve şifrelerimi verdim. Faruk Fatih Özer’in yurtdışına kaçmasıyla beraber cezaevine atıldım. Neden cezaevine girdiğimi bilmiyorum. Ben bu suçu işlemedim. Sistemde kısıtlı yönetici olarak görünüyordum. Para çekme, aktarma gibi bir yetkim yoktu. Şikayetler geldikten sonra problem ne zaman çözülecek diyerek Faruk Fatih Özer’i aradım. En kısa zamanda problemi çözeceklerini, teknik bir aksaklık olduğunu, sıcak cüzdanlara lüzumlu olan bakiyenin yükleneceğini belirtti. Ben de bunu müşteri hizmetlerindeki departmanındaki arkadaşlara ilettim. Yönetici sıfatında gösterilmeme karşın takdir edersiniz ki bir evim yahut arabam olabilirdi. Üstüme kayıtlı bir şey yoktur. Adaletinize güveniyorum. Beraatimi istiyorum” şeklinde konuştu.

“Kendisine ulaşmaya çalıştık fakat ulaşamadık”

Firmada yazılımcı olarak çalıştığını belirten tutuklu sanık Ergün Acar, “Faruk Fatih Özer firma içi mesajlaşma programı üstünden bize yazdı. İşi çevirmeye yetecek kadar nakit parası kalmadığını ve şirketi Balkanlar’da bulunan bir bankaya satacağını belirtti. Bu mesajdan sonra kendisine ulaşmaya çalıştık fakat ulaşamadık. Beklemeye başladık. Daha sonra site bakım moduna alındı. Sonrasında kaçtığına ilişkin haberler çıkmaya başladı. Siteye giremeyince sitenin kapandığını anladık” diyerek konuştu.

“Mağduriyet yaşansın istemezdim”

Tutuklu sanık Mesut Can Arbaz, Faruk Fatih Özer’in insanları dolandırıp yurtdışına kaçacağına olasılık vermediğini söyleyerek, “Bu Şekilde bir kaçış olayının olacağını anlamamıştık. Mağdurlara şunu söylemek istiyorum. Bu Şekilde bir kurumda hizmet verdiğim için üzgünüm. Mağduriyet yaşansın istemezdim” şeklinde konuştu.

“Sigortadan faydalanmak dışında firmayla hiçbir bağım olmadı”

Firari Faruk Fatih Özer’in yengesi tutuksuz sanık Zuhal Özer, “Benim sigortadan faydalanmak dışında firmayla hiçbir bağım olmamıştır. Yaşamım boyunca hiç yurtdışına gitmedim. Yaşamımın hiçbir döneminde kimseyi kandırma gibi bir amacım olmadı. Ben firmada yer almadım. Yalnızca genel sağlık sigortasından faydalanmak için bana kaynımın bu şekilde bir faydası oldu. Fayda mı denilir bilmiyorum ama. Eşimin kendi şirketi vardı” şeklinde konuştu. Mahkeme başkanının, “Neden eşinin firmasında çalışıyor görünmedin?” diyerek sorması üstüne, “Eşim bu şekilde bir teklifte bulunmadı. Kaynım teklifte bulundu, kabul ettim. Suçlamaları kabul etmiyorum” diye mal varlığının olmadığını ve mağdurların zararını karşılayamayacağını belirtti.

Babası tanık olarak dinlenecek

Ara kararını yaratan mahkeme heyeti, 6 tutuklu sanığın tutukluluk hallerinin devamına hükmetti. Faruk Fatih Özer hakkındaki kırmızı bülten kararının devamına karar veren mahkeme, Özer’in babası Zülküf Özer’in tanık olarak dinlenmesi için zorla getirilmesine hükmetti. Mahkeme, Özer’e avukat tayini için baroya müzekkere yazılmasına karar vererek duruşmayı eksikliklerin giderilmesi için erteledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.