adplus-dvertising

Thodex davasında savunma yapan Faruk Fatih’in Özer’in abisi: ‘Asıl mağdur Thodex ailesidir’

Kripto para borsası ‘Thodex’ davasında firari Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu 21 sanığın yargılanmasına başlandı.
Takip et
Thodex davasında savunma yapan Faruk Fatih’in Özer’in abisi: ‘Asıl mağdur Thodex ailesidir’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Thodex adlı kripto para borsası üstünden binlerce kişiyi dolandırdığı gerekçesiyle sistemin kurucusu firari Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu 21 sanığın 40 bin 564’er seneye kadar hapis cezası talebiyle yargılanmasına başlandı. Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nce konferans salonunda görülen duruşmaya, firari Faruk Fatih Özer’in abisi sanık Güven Özer ve kardeşi Serap Özer’in de aralarında bulunduğu 6 tutuklu sanık cezaevinden getirilirken taraf avukatları salonda hazır bulundu.

Mahkeme başkanı, zararları giderilen bazı müştekilerin şikayetten vazgeçtiklerini tutanağa geçirdi.

“Güvendiğimden dolayı hesabımı kardeşime vermiştim”

Duruşmada savunma yapan tutuklu sanık Faruk Fatih Özer’in abisi Güven Özer, “Suçlamaları kabul etmiyorum. Ben ve buradaki arkadaşlarım vatanına ve milletine karşı art niyetli davranışlarda bulunmamıştır. Kardeşim Faruk Fatih Özer, ‘hesabını kullanabilir miyim?’ şeklinde konuştu ve aile içindeki güven ilişkisinden dolayı hesabımı verdim. Yönetici konumunda olduğum belirtiliyor. Bana yöneticilik yetkisi verilmemiştir” şeklinde konuştu.

“Burada esas mağdur olan Thodex ve Özer ailesidir”

Kardeşinin yurt dışına çıktığını haberlerden öğrendiğini belirten sanık, “‘İnsanları dolandırıp kaçtı’ deniliyordu. Kardeşim Faruk Fatih Özer, sahibi olduğu platform üstünden kamuoyu açıklaması yapmıştı. Birileri insanları negatif yönde tetikleyerek itibar suikastı gerçekleştirdi. Dosyada mağdur olarak bulunan kişiler gerçek mağdurlar değildir, burada mağdur olan thodex ailesi ve Özer ailesidir. Babam zararları gideriyor. İyi niyetimiz ortadadır. Tahliyemi ve beraatimi istiyorum” diyerek konuştu.

“Büyüme endeksli olan bir firmaydık”

Tutuklu sanık Serap Özer, firmada ön muhasebeci olarak işe başladığını anlatarak, “Burada evrak takibi yapıyordum. 2018 senesinden beri oradayım. Her zaman büyümeye endeksli bir firmaydı. Kardeşim yurt dışına çıkmadan önce çağrı merkezi ekibimizi büyütmeye çalışıyorduk. Biz esasında Koineks Teknoloji olarak büyüme endeksli olan bir firmaydı. Şu anda dolandırıcılık suçuyla itham ediliyoruz. Biz normal Türkiye standartlarında çalışan bir firmaydık. Benim bir hesabım vardı. Rutin bir kullanıcı olarak açmıştım. Kardeşim Faruk Fatih Özer, ‘gerekir’ diye benden kimlik ve pasaport bilgilerimi istemişti. Kardeşim olduğu için vermiştim. Sonra verdiğimi bile unuttum” şeklinde konuştu.

Hesabına yatırılan 13 milyon lira soruldu

Mahkeme başkanının, sanık Serap Özer’e, “Senin hesabına 13 milyonun üstünde bir miktarda para senin bilgilerinle yatırılmış” demesi üstüne ise sanık Serap Özer, “Bana al sat hesap hareketini gösterdiklerinde bu benim hesabım değil dedim. Faruk’a verdiğimi sonradan hatırladım. Benim 2 adet banka hesabım var şu an yalnızca. O parayı Faruk mu yatırdı başkası mı bilmiyorum” şeklinde konuştu.

“Mağdurların zararını gidermek için maddi gücüm yok”

Mahkeme başkanı mağdurların zararını gidermeyi isteyip istemediğini sordu. Sanık, “Ben firmada yalnızca bir muhasebeciyim. Bu Şekilde bir maddi gücüm yok” biçiminde yanıtladı.
Sanık Serap Özer savunmasının devamında, “Ben bir yıldır zor koşullarda cezaevinde kalıyorum. Ben bu zamana kadar herhangi bir suça karışmadım. Eğer gerçekten suçlu olsaydım ben kaçmaz mıydım? Polisler aradıklarında teslim oldum. Tahliyemi istiyorum” diyerek konuştu.

“Thodex ile ilk ilişkim müşteri olarak başladı”

Tutuklu sanık Cem Uzunoğlu, “Kripto varlıklara alakam olduğundan bu borsada hesap açtım. Thodex ile ilk ilişkim müşteri olarak başladı” diye bir arkadaşının tavsiyesi ile firmada yazılımcı olarak işe bulduğunu anlattı.

“Yönetici değilim, çalışanım”

Görev ve yetki sınırlarının haricinde kimseye bir talimat vermediğini belirten sanık Uzunoğlu, “Firma yöneticisi değilim. Yalnızca yazılım alanında yetki verilmiş bir çalışanım. Firma içinde ileri sürüldüğü gibi bir örgüt var ise bu örgütte yöneticilik vasfım yoktur. Ben sistemin güvenliği ve performansını gözeten teknik kararlar dışında hiçbir karar mekanizmasına dahil olmadım. 1 senedir haksız yere tutukluyum. Suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum. Suçlu olduğuma inanmıyorum. Zarar giderme gibi bir talebim yok” diye beraatini ve tahliyesini istedi.

Faruk Fatih Özer’in avukatı Sevgi Erarslan söz alarak, firari sanık Faruk Fatih Özer’in el yazısı ile yazılmış vekaletnamesini dosyaya sunduklarını ve sanık Cem Uzunoğlu’na soru sormak istediğini belirtti. Mahkeme başkanı, noter aracılığıyla sunulan bir vekaletname olmaması nedeniyle avukatın bu talebini reddetti. Duruşmaya ara verildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.