THK’nın yangın uçaklarını TUSAŞ revize edip uçuşa hazır hale getirecek!

Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkan Vekili Abdullah Kaya, THK bünyesinde bulunan ve çalışabilir vaziyetteki 6 yangın uçağından 4’ünün revizyonu için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile anlaştıklarını söyleyerek, “TUSAŞ, bu uçakların malzeme tedarikini ücretsiz olarak yapmaya başladı. Böylece uçaklarımızı, yangın sezonuna hazır hale getireceğiz.” şeklinde konuştu.
Takip et
THK’nın yangın uçaklarını TUSAŞ revize edip uçuşa hazır hale getirecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kaya, muhabirine, dünyada faal vaziyette 25 “CL-215T” (turbo motor) uçağı olduğunu ifade ederek, pistonlu yani THK’de olan “CL-215″lerden de 16 adet bulunduğunu belirtti.

“CL-215” yangınla mücadele uçaklarından 9’unun THK envanterinde olduğunu dile getiren Kaya, bu uçakların 10 sene boyunca Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan sözleşme gereğince orman yangınlarıyla mücadele faaliyetlerine katıldığını anlattı.

Kaya, THK bünyesindeki 9 yangın söndürme uçağından 3’ünün büyük bakımlar ve malzeme ihtiyacı sebebiyle atıl vaziyete düştüğünü, bu uçakların tekrardan uçabilmesi için kaynağa ihtiyaç olduğunu bildirdi.

THK’nın yangın uçaklarını TUSAŞ revize edip uçuşa hazır hale getirecek!

Söz konusu kaynağın sağlanamaması sebebiyle 9 uçaktan 6’sının orman yangınlarıyla mücadele faaliyetlerine katılabildiğini söyleyen Kaya, geçen seneden itibaren 6 yangın uçağını, yangın söndürme faaliyetlerine katılması içinleye hazırladıklarını fakat istenen “turbo motor” koşulu sebebiyle katılamadıklarını kaydetti.

“THK YANGIN SÖNDÜRME UÇAKLARI 12 SANİYEDE DEPOLARINI SUYLA DOLDURUYOR”

Kaya, geçen sene yapılan uçaklar üstünde yorulma kontrollerini içeren revizyona işaret ederek, göle yahut denize inerek ortalama 12 saniyede depolarını suyla dolduran uçakların, iniş-kalkış sırasında yorulan kanat-gövde bağlantılarının kuvvetlendirilmesi gerektiğini, bu maksatla da üretici şirket tarafından uçaklara revizyon uygulanması için servis bülteni yayımlandığını belirtti.

THK bünyesindeki “CL-215” yangın uçaklarının revizyonlarına bu senenin başında başlanılması sebebiyle yangınlara müdahale edemedikleri bilgisini paylaşan Kaya, revizyon için mühim oranda bütçeye ihtiyaç duyduklarını ve kurumun içinde bulunduğu mali sorunlar sebebiyle bunu karşılayamadıklarını, bu yüzden ülkede faaliyet gösteren başka kurumlarla iş birliği arayışına girdiklerini vurguladı.

Kaya, bu kapsamda öncelikle uçabilir vaziyetteki 6 uçaktan 4’ü için TUSAŞ ile anlaşma sağladıklarına işaret ederek, şu şekilde devam etti:

“Söz konusu anlaşma kapsamında TUSAŞ, 4 uçağın revizyon malzemelerinin tedarikini ücretsiz olarak yapmaya başladı. İmzaladığımız sözleşme gereği, mevcut malzemelerden depolarında bulunanları teslim ettiler. Depolarında bulunmayan malzemeler için de tedarik yaptığımız yurt dışı şirketlerle irtibata geçerek ve bu malzemeleri kısa zamanda temin ederek bize teslim edecekler. THK olarak yangın sezonuna yetiştirmek üzere 4 uçağımızı hazırlayacağız. 6 uçaktan geriye kalan 2 yangın söndürme uçağı için 2,5 milyon dolar gibi bir paraya ihtiyacımız var, bunu da karşıladığımız takdirde 6 uçak da yangın söndürme sezonuna hazır hale gelebilecektir.”

“PERVANELERİN REVİZYONU, KAYSERİ’DEKİ İKİNCİ HAVA BAKIM FABRİKASI’NDA YAPILIYOR”

THK Teknik Genel Müdürü Cemal Balıkçı da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onayının sonrasında Kayseri’deki İkinci Hava Bakım Fabrikası ile yapılan sözleşme kapsamında söz konusu uçakların pervanelerinin revizyonunu yaptırmaya başladıklarını söyleyerek, “Pervanelerin revizyonu 2 ayda yapılarak, bize teslim edilecek. Buradan çok mühim tasarruf sağladık. Ülkemizin yurt içi kaynaklarını geliştirmek, envanterdeki uçakların idamesini ekonomik olarak gerçekleştirmek, yerli ve milli imalatı desteklemek için yurt içi şirketlerle koordinelere devam ediyoruz.” diyerek konuştu.

Balıkçı, sezona hazır hale getirilecek yangınla mücadele uçaklarından elde edilecek gelirle, THK envanterinde bulunan “CL-215″lerin istenmesi halinde üretici şirket tarafından “CL-215T”ye (turbo prop motorlu) dönüştürüleceğini anlattı. Balıkçı, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bizim uçaklarımızın yaklaşık uçuş saati 6 bin 900 olup en yaşlı 2 uçağımızın uçuş saati 9 bindir. Envanterimizdeki uçakların uçuş saatleri 10 bin saate henüz ulaşmamıştır. Uçaklarımızın motorlarını piston motordan turbo-prop motora dönüştürmemiz halinde ‘CL-215T’ ve ‘CL-415’ serisiyle aynı kategoriye sahip olacağız.”

Balıkçı, üretici şirketin, uçakların turbo-prop motora dönüştürmesi halinde 6-7 sene daha destek olacaklarını ilettiklerini aktararak, filoyu yeni imal edilecek “CL-415” ve “CL-515” uçaklarıyla kuvvetlendirmek istediklerinin altını çizdi.

Balıkçı, THK bünyesindeki yangın söndürme uçaklarının 4 bin 900 litre su ve 500 litre köpük kapasitesine sahip olduğunu göle, denize çok daha kolay ve hızlı iniş yapabildiğini kaydetti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.