adplus-dvertising

TFF Başkanı Büyükekşi: ‘1959 öncesi şampiyonluklar geçmişin konusu, biz öncelikle geleceğe bakacağız’

Fenerbahçe’nin 1959 öncesi şampiyonluklarla alakalı yaptığı müracaata değinen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Henüz önümüze bu konuyla alakalı bir şey gelmedi. Şu an futbol ismine çok daha acil çözmemiz gereken konular var. Bu konu geçmişe yönelik bir konu. Biz şu anda geleceğe bakıyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
TFF Başkanı Büyükekşi: ‘1959 öncesi şampiyonluklar geçmişin konusu, biz öncelikle geleceğe bakacağız’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, D Smart’ta Bol’ca Futbol Özel yayınına misafir oldu. Emre Bol’un moderatörlüğündeki özel yayına, Milliyet Spor Müdürü Tayfun Bayındır, Hürriyet Spor Müdürü Mehmet Arslan, Milliyet Spor Yazarı Attila Gökçe, Posta Spor Yazarı Faik Gürses ve Fanatik Spor Yazarı Tunç Kayacı katıldı.

“Naklen yayın ihalesinde de sona yaklaştık”

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, öncelikle acil sıkıntılara odaklandıklarını söyleyerek, “Gaziantep FK’da başkanlık yaptığım için sıkıntıların farkındayım. Harcama limitleri ve yabancı sınırlaması konusunda hızla karar aldık. Söz verdiğimiz üç problemin ikisini 1 hafta olmadan çözdük. Ben seçimden sonra kurul mensuplarının de istifasını istemiştim. Birkaç yedek mensup kaldı onların da istifa etmelerini bekliyoruz. Değişim yapmak için kurulları değiştirmek istiyoruz. Yabancı oyuncuların son durağının değil ilk durağının Türkiye olmasını istiyoruz. Rezerv lig konusunu da kulüplerle görüşmeye başladık.

Yalnızca gençlerin oynayacağı değil, A Takım’da şans bulamayan oyuncuların da yer aldığı bir lig olmasını planlıyoruz. A takımın fikstürü ile denk giden bir lig olmasını ve kulüplere ek masraf yüklemek istemiyoruz öte yandan genç oyuncuların A takımla aynı havayı solumasını temin etmek istiyoruz. Cezalı oyuncuların rezerv ligde oynayabilme olasılığını de tartışacağız. Amatörler olmazsa üst liglere futbolcu yetiştiremeyiz. Naklen yayın ihalesinde de sona yaklaştık. Onu da kısa zaman içerisinde açıklayacağız” ifadelerini kullandı.

Öbür projelerden de değinen Büyükekşi, şunları belirtti:

“Başta MHK olmak üzere kurulları tekrar oluşturacağız. En büyük problemin hakem atamaları ve hakem hataları gibi gözüküyor. Türkiye’de futbolun marka değeri dibe vurmuş vaziyette. Bu marka değerini artırmamız gerekiyor. Rahmetli Hasan doğan döneminde sağlanan güven ortamını tekrar temin etmek istiyoruz. Hakemlerin itibarını yukarı çekip onlara olan güveni artırmak istiyoruz. İnsanın yapacağı kısımları en aza indirmek istiyoruz. Bunun için de, her alanda kriterler getirmek istiyoruz. TFF’nin kurumsallığını üst seviyeye çekmek istiyoruz. Gözlemciyi stada göndermeden maçı izleyip raporunu yazmasını temin etmek istiyoruz. Bu raporu da yapay zeka kullanarak elde edilen verilerle birleştirip ona göre hakem notu yaratmak istiyoruz. Hakem atamalarında da yapay zeka kullanmak istiyoruz. Hakemler için özel bir eğitim merkezi yaratmayı planlıyoruz. ‘VAR’ hakemleri ile sahadaki hakemleri ayırmayı planlıyoruz. Hakemlerin maç sayısını daha eşit dağıtmak istiyoruz. Amacımız hakemlerin değil, futbolun konuşulduğu ortamı yaratmak.”

TFF Başkanı Büyükekşi, futbolda altyapı ve akademi konusunun sıkıntılı olduğunu aktararak, “Takımlarımızda A takım ile altyapı hocaları birbirinden kopuk. Yurtiçi ve yurtdışındaki olumlu örnekleri alıp akademi yapılanmasına destek olmak istiyoruz” diyerek konuştu.

1959 öncesi şampiyonluklar

Mehmet Büyükekşi, 1959 öncesi şampiyonluklar ile alakalı soruya ise, “Henüz önümüze bu konuyla alakalı bir şey gelmedi. Şu an çok daha acil çözmemiz gereken konular var. Bu konu geçmişe yönelik bir konu. Biz şu anda geleceğe bakıyoruz. Bu konuyu daha sonra değerlendirebiliriz” yanıtını verdi.

Yönetim kurulu dağılımı

Başkan Mehmet Büyükekşi, yönetim kurulu dağılımını da yapmak üzere olduklarını dile getirerek, “5 başkan vekilimiz olacak. Hibrit bir yönetim kurulu oluşturacağız. Hem yönetim kurulunda görev dağılımı yapıp hem de komisyonlar kurmayı planlıyorum. Böylece, yönetimin çok daha verimli olacağını düşünüyorum” dedi.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, cümlelerine şu şekilde devam etti:

“2. ve 3. Lig maçlarının daha yakından takip edilebilmesi için dijital olarak naklen yayınlanmasını planlıyoruz. Buradan maddi gelir elde edip kulüplere de katkı temin etmek istiyoruz. Öte Yandan bu liglerdeki oyuncuların scoutlar tarafından izlenmesini temin etmek istiyoruz. Bu maçların naklen yayınlanırsa şeffaflık da sağlamış oluruz.” diyerek konuştu.

Prim sisteminde değişiklik

Kulüplere ödenen prim sisteminde de değişiklik düşündüklerini söyleyen Mehmet Büyükekşi, ”Bir yaş sınırı getirip primi artıracağız. 28-30 yaş altı Türk oyuncu oynatanlara ve 18-20 yaş altı oynatanlara daha da fazla prim ödeyebileceğimiz bir sistem düşünüyoruz. Yerli oyuncu oynatan kulüpleri teşvik edeceğiz. Yabancı sınırını şuanlık sabit tuttuk. Fakat ilerleyen dönemde konuyla alakalı kişileri toplayarak bir çalıştay oluşturacağız. Ona göre yabancı sınırına karar vereceğiz” şeklinde konuştu.

TFF Başkanı Büyükekşi, son olarak MHK Başkanı’nın tespit edilmesi ile alakalı soruyla ilgili, “MHK Başkanlığı için görüşmeler yapacağız. Zamanımız dar, önümüzdeki günlerde bunu da harekete geçireceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.