Tezmaksan Akademi ile Türk-Alman Üniversitesi güçlerini birleştirdi

Sanayide kariyer yapmak isteyen on binlerce lise ve üniversite öğrencisine ‘Kariyer Bizimle Başlar’ mottosu ile ücretsiz mesleki-teknik eğitimler veren Tezmaksan Akademi, Türk – Alman Üniversitesi ile bir protokol imzaladı.
Takip et
Tezmaksan Akademi ile Türk-Alman Üniversitesi güçlerini birleştirdi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İmalat sanayisindeki kaliteyi yükseltmek ve sürdürülebilir olmasını sağlamak üzere gerçekleşen iş birliği protokolü, “Corona Dönemi Hibrit Staj Programı”nın yanı sıra eğitim ve ortak proje uygulamalarını da kapsıyor. Protokol, Ar-Ge projeleri ile yüksek lisans ve doktora tez çalışmalarında ortak hareket etmeyi de düzenliyor.

Türkiye’nin teknoloji partneri Tezmaksan tarafından kurulan ve talaşlı imalat sanayisine yönelik ücretsiz eğitimleriyle ön plana çıkan Tezmaksan Akademi, Türk – Alman Üniversitesi (TAÜ) ile iş birliği protokolü imzaladı. TAÜ Rektörü Prof.Dr. Halil Akkanat ve Tezmaksan Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu arasında imzalanan protokol, mühendislik fakültesinde okuyan gençlerin staj koşullarını, bitirme ödevlerini, yüksek lisans ile tez çalışmalarını kapsıyor, yanı sıra Ar-Ge projelerinde de ortak hareket etmeyi düzenliyor.

6 haftalık “Corona Dönemi Hibrit Staj Programı”

Türkiye ile Almanya arasında imzalanan anlaşma kapsamında kurulan ve bir devlet üniversitesi olan TAÜ ile imzalanan protokol kapsamında uygulanacak “Corona Dönemi Hibrit Staj Programının” 6 haftalık eğitimleri Tezmaksan Akademi tarafından verilecek. Türk Alman Üniversitesi’nin mühendislik fakültesinde okuyan ve zorunlu stajları bulunan gençler, online olarak teknik çizim okuma, CNC programlama, imalat, mekanik ve elektrik uygulamaları hakkında eğitimler görecek. Türk ve Alman Hocalar tarafından hazırlanan Hibrit Staj Egitimi, Alman uzman ve Tezmaksan Akademi’nin uzman eğitmenleri tarafından verilecek.

“Gençlerimizin yenidünya düzenine ayak uydurması şart”

Protokol imza töreninde kısa bir konuşma yapan Tezmaksan Akademi Yönetim Kurulu Başkanı, imalat sanayisinde makine, robotlu otomasyon ve dijital çözümler konusundaki uzmanlıklarını sanayi – üniversite iş birliği ile büyütmenin gururunu yaşadıklarını söyledi. Bir sosyal sorumluluk projesi olarak kurdukları ve 2015 yılından bu yana ücretsiz eğitimleri ile dikkat çeken Tezmaksan Akademi üzerinden bugüne kadar on binlerce lise ve üniversite öğrencisine eğitimler verdiklerini aktaran Aydoğdu, sanayide sürdürülebilirliğin eğitimde sürdürülebilirlikle mümkün olabileceği kaydetti. Ülkelerin gelişiminde bu dengenin oluşturulmasının son derece önemli olduğunu dile getiren Aydoğdu, konuşmasına şöyle devam etti; “Disiplinler arası geçiş ile mühendislik bilgisini yeniden üretmek her zaman üretime değer katmıştır. Bu bakış açısıyla hazırlanan; stajı, eğitimi ve projelerde ortaklaşmayı düzenleyen anlaşmanın hem iki ülke arasındaki dostluğu pekiştireceğine hem de sanayiye katkısının daha fazla olacağına inanıyoruz. Sürdürülebilir sanayi için bu tarz protokol ve iş birliklerinin çoğalması gerekir. Dileğimiz sanayi – üniversite işbirliklerinin 2021’de de artarak devam etmesidir.”

“Katma değerli bir işe imza atıyoruz”

Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat ise yaptığı açıklamada, iki kurum arasında imzalanan ve üniversite-sanayi işbirliğinin güzel örneklerinden olan protokol ile mühendislik fakültesi öğrencilerinin atölye stajlarının Tezmaksan’da gerçekleşeceğini duyurdu. Akkanat, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu tür iş birliklerine çok önem vermekteyiz, paydaşlarımızla kurduğumuz bu katma değerli iş birliklerinin hem paydaşlarımızı hem de üniversitemizi çok daha iyi yerlere taşıyabileceğini düşünüyoruz.”

Türk-Alman Üniversitesi Koordinatörü Prof. Dr. İzzet Furgaç ise, “Mühendislik atölye stajı, Alman mühendislik eğitiminin en ayırt edici özelliğidir ve Türk-Alman Üniversitesi de bunu müfredatına entegre etmiş tek üniversite olarak kendini mühendislik eğitimi alanında çok ayrıcalıklı bir yere taşıyor. Tezmaksan gibi değerli bir paydaşımızla, bu alanda sürdürülebilir bir işbirliği içinde olmamız da bizim için ayrıca gurur verici” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Hibya Ajans

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.