adplus-dvertising

Texas’taki okul katliamında saldırgan dakikalar için durdurulabilirmiş

Texas Kamu Güvenliği Departmanı (DPS) Direktörü Steve McCraw, ABD’nin Tekxas eyaletinde 24 Mayıs’ta gerçekleşen okul katliamı hakkında yaptığı açıklamada, silahlı saldırganın binaya girdikten 3 dakika sonra durdurulmasına yetecek kadar polisin olay yerinde bulunduğunu ifade etti.
Takip et
Texas’taki okul katliamında saldırgan dakikalar için durdurulabilirmiş
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Texas Kamu Güvenliği Departmanı (DPS) Direktörü Steve McCraw, ABD’nin Texas eyaletinde bağlı Uvalde’de 24 Mayıs’ta Robb İlköğretim Okulu’na gerçekleştirilen ve 19’u çocuk toplam 21 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırı ile alakalı eyalet senatosunda ifade verdi. McCraw, polisin saldırıya verdiği cevabı “aptalca bir başarısızlık” nitelendirerek, olay yerinde bulunan Polis Şefi Pete Arredondo’nun memurların yaşamlarını çocuklarınkinden üstün tutmakla suçladı. McCraw, “Memurların silahları vardı, çocukların yoktu. Memurların vücut zırhı vardı, çocukların yoktu. Memurların eğitimi vardı, saldırganın yoktu” ifadelerini kullanarak, “111 numaralı sınıftaki çocuklar ve öğretmenler, 1 saat, 14 dakika ve 8 saniye kurtarılmayı bekledi” şeklinde konuştu.

Texas’taki okul katliamında saldırgan dakikalar için durdurulabilirmiş

McCraw, “Saldırgan batı binasına girdikten üç dakika sonra, saldırganı izole etmek, dikkatini dağıtmak ve etkisiz hale getirmek için vücut zırhı giyen yeterli sayıda silahlı memur vardı” ifadelerini kullandı.

Arredondo daha önce sınıf kapısının kilitli olduğunu iddia etmiş ve müdahalenin bu sebeple geciktiğini aktarmıştı fakat McCraw, vaziyetin bu şekilde olmadığına inanıldığını söyleyerek, “Hiç ihtiyaç duyulmayan bir anahtarı bekledi” şeklinde konuştu.

Arredondo’nun operasyon sırasında “korkunç kararlar” verdiğini açıklayan McCraw, “Robb İlkokulu’ndaki saldırıya kolluk güçlerinin verdiği yanıtın korkunç bir başarısızlık olduğuna ve Columbine katliamından bu yana geçen yirmi senede öğrendiğimiz her şeye aykırı olduğuna dair ikna edici deliller var” şeklinde konuştu.

Texas’taki okul katliamında saldırgan dakikalar için durdurulabilirmiş

Saldırı sırasında okul koridorunda çok sayıda polisin beklediği gün yüzüne çıktı

Austin American-Statesman ve KVUE-TV, saldırı sırasında Robb İlköğretim Okulu’nun koridorunda bekleyen silahlı ve balistik kalkanlı polislere ait fotoğraf yayınladı. Söz konusu fotoğraf ile polisin saldırıya daha erken cevap verdiği ve daha önce bildirilenden fazla ateş kuvvetine sahip olduğu görüldü. Polisin, 18 yaşındaki Salvador Ramos isimli saldırganla yüzleşmek için okul koridorunda 1 saatten fazla beklediği gün yüzüne çıktı.

Öte yandan 20 Nisan 1999’da Colorado eyaletindeki Columbine Lisesi’nde 12’nci sınıf öğrencileri Eric Harris ve Dylan Klebold, düzenledikleri silahlı saldırı ile 12 öğrenci ve bir öğretmeni öldürmüştü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.