Tessiz Yüksek Lisans Mezunları Öğretim Üyesi Olabilir mi?

Resmi Gazetede yayımlanan yeni yönetmelik ile öğrencilerin akıllarına ‘tezsiz öğretim üyesi olabiliyor muyum?’ sorusu geldi.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, öğretim kadrosuna başvuracak adaylarda en az ‘tezli yüksek lisans’ derecesine sahip olmak veya lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programlardan mezun olmak şartı aranır.

Meslek Yüksek Okullarının Yüksek Öğretim Kurulu tarafından belirlenen uzmanlık alanlarındaki öğretim görevlisi kadrolarına başvuracak adaylarda en az ‘tezli yüksek lisans’ derecesine sahip olmak ya da lisans mezunu olup belgelendirmek kaydı ile alanında en az iki yıl tecrübe sahibi olma şartı aranır.

Eklenen geçici madde ile 14/03/2016 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans programlarına kayıtlı olup 9/11/2018 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans programlarından mezun olanların, Meslek Yüksek Okullarının en az ‘tezli yüksek lisans’ mezunu olmak şartı aranan öğretim görevlisi kadrolarına başvurularında, bu yönetmeliğin üçüncü ve dördüncü fıkra hükümleri uygulanmaz. ‘Tezsiz yüksek lisans’ mezunlarının öğretim görevlisi kadrosuna üç yıl süre ile ataması yapılır. Bu kapsamda atananların atama süresi içerisinde alanlarıyla ilgili ‘tezli yüksek lisans’ programlarını tamamlamaları şarttır. Süresi içinde alanları ile ilgili tezli yüksek lisans programlarını tamamlayamayanların yeniden ataması yapılmaz.

Bu yönetmelikte ‘tezsiz’ kavramı ‘Meslek Yüksek Okullarını’ kapsar. Yukarıda belirtilen tarihler baz alınarak ‘tezsiz yüksek lisans’ mezunlarının öğretim görevlisi olarak atamaları yapılacak fakat tanınan 3 yıllık süreçte bu kişilerin ilgili alanların ‘tezli yüksek lisans’ programlarını tamamlamamaları halinde yeniden ataması yapılmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı