Tesla’nın rakibi Geely olacak!

Elektrikli araba piyasasında lider olan Tesla’ya Çinli Geely rakip çıkardı. Geely, Zeekr markası ile elektrikli araba imalatına başlayacak.
Takip et
Tesla’nın rakibi Geely olacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çin’in en büyük araba üreticisi Geely, Tesla’nın yerini alacağını umduğu birinci sınıf bir elektrikli araba markasını piyasaya sürüyor.

Volvo ve Lotus’un sahibi olan Çinli firma, Salı günü Zeekr markasını Çin’in elektrikli araçlara (EV’ler) yönelik talebinden faydalanmak için duyurdu.

Geely’den yapılan açıklamaya göre Zeekr markası altında üst düzey elektrikli araçlar geliştirip üreteceğini ve teslimatların da 2021’in üçüncü çeyreğinde başlaması bekleniyor.

LOTUS SÜPER ELEKTRİKLİ OTOMOBİL ÜRETECEK

Çoğunluk Geely’ye ait olan Lotus, Evija isminde elektrikle çalışan bir süper araba üstünde çalışıyor.

Geely öte yandan Londra siyah taksi üreticisi London EV Company’nin sahibi konumunda ve hem benzinli motora hem de elektrikli bataryaya sahip olan plug-in hibrit taksiler üretmeye odaklandı.

Çin’de ortaya çıkan Zeekr, geçtiğimiz sene Çin’de en çok satan elektrikli araç modeli Model 3 ile sıkı rekabete girecek.

Geçtiğimiz hafta, Japon Nissan ve Fransa’dan PSA Peugeot Citroen’in Çinli ortağı Dongfeng Motor, yeni EV markası Voyah’ın Çinli müşterilere Temmuz ayında arabaları teslim etmeye başlayabileceğini belirtti.

Pekin yönetimi 2025 senesine kadar Çin’de satılan araçların beşte birinden fazlasının elektrikli olmasını istiyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.