Tesla, Gigafactory 4 İçin Ağaç Kesecek! Elon Musk Çözümü Açıkladı

Berlin'e fabrika kuracak olan Tesla çok sayıda ağaç kesecek. Ancak Tesla bu ağaçların 3 katını dikeceğini açıkladı. Elon Musk 1 milyon ağaç bağışlamıştı.

ABD merkezli otomobil üreticisi Tesla, elektrikli araç sektöründe lider bir şirket. Firma, çoğunlukla araçlarını ve araç parçalarını ürettiği Gigafactory adlı fabrikalarının dördüncüsünü kurmak amacıyla tepki toplayabilecek bir olaya imza attı. Tesla, Gigafactory 4’ün yapılabilmesi amacıyla bir ormandaki ağaçları kesmek durumunda kaldı.

TESLA FABRİKA KURMAK İÇİN AĞAÇ KESECEK

Yaklaşık 300 hektarlık bir alana yapılacak olan Gigafactory 4, bu alandaki bütün ağaçların kesilmesine neden olacak. Berlin’in civarında olduğu bildirilen fakat pek de yakın olmayan GVZ Berlin-Ost Freienbrink endüstriyel parkın yanına inşa edilecek olan fabrika, kent merkezine rotaya bağlı olarak 30 ilâ 50 km arasında değişen bir uzaklığa sahip. Tesla, bu alana fabrikayı açabilmek için kayda değer oranda ağaç kesmek zorunda kaldı.

ÜÇ KATI KADAR AĞAÇ DİKİLECEK

Tesla, tepki toplayabilecek bir adım atarak bir ormanı yok etmeyi göze almış gibi duruyor olabilir fakat firmanın planları içinde bu durumu telafi etmek de var. Raporlara göre Tesla, kestiği ağaçların yaklaşık üç katı kadar fazlasını dikmeyi düşünüyor. Bu söylenti, geride bıraktığımız günlerde Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın yaptığı bir bağış ile daha da güçlü bir durum alıyor.

ELON MUSK 1 MİLYON AĞAÇ BAĞIŞLAMIŞTI

Elon Musk, geride bıraktığımız ay bir YouTuber tarafından yapılan ağaç dikme etkinliğine bağış yapacağını duyurmuştu. Her ağaç için 1$ bağışlanmasını talep eden etkinliğe yaklaşık 1 milyon ağaç bağışlayan Elon Musk, Twitter’daki adını da ‘Treelon Musk’ olarak değiştirmişti. Elon Musk’ın bu bağışı fabrikada kesilen ağaçları telafi etmek amacıyla yaptığını söylemek ise yanlış olur çünkü yapılan bu bağış, fabrikanın kurulma planlarından önce yapıldı.

Tesla, Gigafactory 4 İçin Ağaç Kesecek! Elon Musk Çözümü Açıkladı

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı