Tesla Çalışanları Zor Koşullardan Şikayetçi!

Tesla'nın açık hava fabrikasında Model 3 araçları üreten çalışanlar, zorlu hava şartlarından ve kendilerine uygulanan baskıdan şikayetçi.

Şirketin açık hava çadırında çalışan mevcut ve eski Tesla çalışanları, montaj konusunda hızlanmaları gerektiğini ve gerekirse “Bantla yapıştır” gibi talimatlar aldıklarını söyledi. Şirketin, Model 3 üretim hedeflerine ulaşabilmek adına, güvenlik ve kaliteden feragat ederek çalışanlara baskı uygulandığı iddia ediliyor.

Bazı çalışanlar, parçalardaki çatlakları bildirdiklerinde, bantla yamalamaları yönünde emir aldıklarını iletti. İddiaların doğruluğu henüz tartışılmaya devam ederken, şirketin maliyetleri düşürmeye ve üretimi hızlandırmaya yönelik adımlar attığı söyleniyor. Tesla hissedarlarına daha önce yaptığı açıklamada, yıl sonuna kadar 360 bin araç üreteceklerini ve bunun 250 binden fazlasının model 3 olacağını taahhüt etmişti.

TESLA’DAN YALANLAMA GELDİ

Konuya ilişkin Tesla adına savunma yapan sözcü ise, çalışanların çadırda çalışmak üzerine yaptığı paylaşımların yanıltıcı olduğunu ve Tesla’da çalışmanın ayrıcalıklarını yansıtmadığını söyledi. Sözcü, çalışanlar tarafından iddia edilen montaj sırasında bant kullanımının yalan olduğunu ve araçların sevkiyatlardan önce titizlikle denetlendiğini söyledi. Bunun yanında Model 3 araçlarda kullanılan parçaların çoğunun üzerlerinde tedarikçi firmaların logolarının olduğu bantlar bulunabileceğinin de altını çizdi. Çadırda çalışma koşulları hakkında da konuşan Tesla sözcüsü, “Mümkün olduğu kadar güvenli, adil ve eğlenceli bir iş ortamı oluşturmaya çalışıyoruz. Çalışanlarımızın her gün işe mutlu gelmeleri bizim için çok önemli. Yaptığımız anketler çalışanlarımızın, açık hava fabrikamızda çalışmaktan memnun olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı