TESK Başkanı’ndan ÖTV indirim çağrısı! Araba alacaklar bekliyor…

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, başta ticari araçlar olmak üzere binlerce kişinin aracını yenileceğini ve bu sebeple ÖTV indirimi beklendiğini açıkladı.
Takip et
TESK Başkanı’ndan ÖTV indirim çağrısı! Araba alacaklar bekliyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TESK Genel Başkanı Palandöken yaptığı açıklamada başta ticari araçlar olmak üzere binlerce kişinin aracını yenileceğini ve bu sebeple ÖTV indirimi beklendiğini vurgulayarak, “Yaş sebebiyle çalışamaz vaziyete gelen okul servis araçları, taksi ve benzeri birçok ticari aracın yenilenmesi gerektiği unutulmamalı. Bununla beraber şahsi aracını da yenilemek, satmak isteyen binlerce vatandaş var. Pandeminin etkilerinden kurtulmaya başladığımız bu dönemde piyasaların canlanması için ticari araçlar başta olmak üzere bütün araçlar için ÖTV indirimi yapılmalı. Bankalar da taşıt kredilerinde elini taşın altına koyarak faizlerde indirim yapmalı” ifadesini kullandı.

“BİNLERCE ARAÇ BU YIL YENİLENMEK MECBURIYETINDE”

Başta ticari araçlar olmak üzere bütün araçlar yenilenirken meydana gelen pandeminin olumsuz etkilerinden dolayı bir defaya mahsus ÖTV indirimi verilmesinin teşvik edici olacağını hatırlatan Palandöken, “Artık pandemi etkilerinin hızlı aşılama ile azaldığı bu yeni dönemde binlerce aracın yenilenme zamanı da geldi. Yeni bir araç alınmak istendiğinde vergiler ile aracın fiyatı neredeyse iki katına çıkıyor. Bu araçların yenilenmesi, pandemide ekonomik olarak zor günlerden geçen esnafımız için çok daha büyük bir maliyet gerektiriyor. Üstelik araç fiyatları kur sebebiyle son 4 senede yüzde 200 gibi yüksek bir oranda artış gösterdi. Fiyatlar bu şekilde iken, esnafımızın 2 senedir vaziyeti ortadayken, geçtiğimiz senelerde yapıldığı gibi tekrardan araç alımlarında ÖTV indirimi yapılması hem esnafı hem piyasaları rahatlatır” diyerek konuştu.

“CARİ AÇIĞA DA OLUMLU KATKI YAPACAKTIR”

Palandöken ÖTV indiriminin devletin zararına değil faydasına olduğuna değinerek, “ÖTV indirimi bütçede açık oluşturarak devlete zarar ettirmek yerine, tam tersi araçların yenilenmesiyle hem piyasalar zincirleme olumlu etkilenecek, hem imalat ve yatırımların artmasıyla istihdama katkı sağlanacak, hem sanayinin hurda ihtiyacına destek olunacaktır. Hatta bu ÖTV indiriminin hurda teşviki ile de desteklenmesi, hurda ithalatımızı azaltarak sanayicinin yüzünü güldürürken cari açığa da olumlu katkı yapacaktır” dedi.

Otomotiv sektöründe imalat ve satışlara ÖTV indiriminin ivme kazandıracağını söyleyen Palandöken, “Pandeminin en hararetli dönemlerinde sadece ülkemizde değil bütün dünyada küresel otomotiv sektöründe yüzde 20 civarında daralmalar meydana geldi. Ülkemizde de geçtiğimiz senenin ilk 6 ayında bir önceki senenin aynı dönemine göre toplam araç imalatı yüzde 29 azalmıştı. Bu sene ilk 6 ayda bu toplam imalat yüzde 23 arttı ancak piyasaların hareketlenmesi, geçen senenin durgunluğunun atılması için ÖTV indirimi yapılmalı ki hem imalat hem satışlar büyük bir ivme kazansın. Bununla beraber bankalar da elini taşın altına koyarak otomobil için verilecek kredi faizlerinde indirim yapmalı” değerlendirmesini yaptı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.