Terörden Arınan Köyde 26 Yıl Sonra İlk Çapa!

26 sene önce Muş'taki köylerini terk etmek zorunda kalan köylüler, PKK bölgeden temizlenince baba topraklarına dönüp tarıma başladı.

Türkiye’nin terörle mücadele yurt içi ve dışında tüm kararlığıyla sürerken bu mücadelenin meyveleri de toplanmaya başlandı. Yurt içinde büyük darbe yiyen ve etki alanını neredeyse tamamen kaybeden PKK’nın adım atmakta dahi zorlandığı Muş’ta vatandaşların yüzü gülüyor. 1993’te, yoğun saldırılar sonrası memleketlerinden gitmek zorunda kalan vatandaşlar baba toprağına geri geldi. Ulukaya’ya geri dönen vatandaşlar yıllardır çapa yüzü görmeyen topraklarında yeniden üretime başladı.


Göç ettikleri büyükşehirlerde umduklarını bulamadıklarını anlatan köylüler baba toprağına geri döndükleri için çok mutlu olduklarını dile getirirken üretime geçmelerinin de kendilerini ayrıca motive ettiğini anlattı. Son dönemde tam 55 ailenin köye geri döndüğünü anlatan muhtar bu tersine göçün sürmesini beklediklerini ifade etti.

“TRAFİK YOK, STRES YOK”

Topraklarının son derece verimli olduğunu ve her türlü sebze ve meyvenin yetiştiğini dile getiren köylüler bu ürünleri hem kendileri kullanıyor hem de satış yaparak aile geçimini sağlıyorlar. Şehirde asgari ücret karşılığında çalıştığını ve geçinmekte zorlandığını söyleyen bir vatandaş ise “Burada kendi işimizin patronu olduk. Ekip biçiyoruz, hayvanlarımız da var. Stres yok, trafik yok. Hem mutluyuz hem de paramızı kazanıyoruz” diye konuştu.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı