Termik santrale sıçrayan yangına müdahale devam ediyor!

Muğla’nın Milas ilçesinde çıkan yangın, alınan bütün tedbirlere karşın Kemerköy Termik Santrali’ne sıçradı. Yangının özellikle su havuzlarının ve sık ağaçların bulunduğu bölgeden santrale doğru hızla ilerlediği görüldü.
Takip et
Termik santrale sıçrayan yangına müdahale devam ediyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gecenin ilerleyen saatlerinde alevlerin sardığı termik santralın bulunduğu alandan zaman zaman patlamalar ve sonrasında parlamalar yaşandı. Gün ağarmasıyla beraber havadan yapılacak müdahale ile soğutma çalışmalarının sonrasında santralde oluşan tahribatın boyutunun ortaya çıkacağı söylendi.

KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMESİNE KARŞI UYARI YAPILDI

Yangının, linyit kömürü ile elektrik imalatının sağlandığı Kemerköy Termik Santrali’ne sıçramasının sonrasında 8 mahalle tahliye edilirken, yetkililer korbonmonoksit zehirlenmesilerine karşı uyarılar yaptı. Günde 21 bin 600 ton yakıt kullanılan tesiste alınan tedbirlerle patlama riski ortadan kaldırılırken, depolarda bulunan binlerce ton linyit kömürünün tutuşması vaziyetinde bölgede ciddi manada hava kirliliği tehditinin meydana geleceği endişesi ifade edildi.

Termik santrale sıçrayan yangına müdahale devam ediyor!

RÜZGAR ŞİDDETİNİ AZALTMASINA KARŞIN ALEVLERİN İLERLEYİŞİ ENGELLENEMEDİ

Sabaha karşı rüzgarın hızının azalmasına karşın, alevlerin ilerleyişi engellenemedi. Ulaşımının sağlanamaması sebebiyle itfaiye ekiplerinin müdahale edememesi neticesi sahilden en uç yamaçlara kadar bölge alev topuna döndü. Yangının en çok tehdit ettiği Akçakaya ve Fesleğen mahallelerinde ise alevlerin evlere ulaşıp ulaşmadığı henüz belirlenemedi.

Şu an yapılan tespitlere göre yangında ortalama 102 bin dekar ormanlık alanın tahrip olduğu ifade edildi.

YANAN ALAN 40 BİN HEKTARA YAKLAŞTI

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Marmaris, Köyceğiz, Milas, Bodrum, Seydikemer, Kavaklıdere ve Menteşe ilçelerinde yangınlarının çıktığı ilk anlardan bu yana bölgelere giderek araştırmalarda bulunuyor. Başkan Gürün, bütün bu ekiplerin koordinasyonu için yangının yaşandığı ilçelerde kurulan afet koordinasyon merkezlerini de ziyaret ediyor. Gürün, burada yangının seyri, alınması gereken tedbirler, tahliye karaları, saha personelinin ihtiyaçları, vatandaşlara yapılması gereken yardımlar ile tek tek ilgileniyor.

Çıkan yangınlar neticesinde Muğla’da birçok ormanlık alan kül olurken, Muğla Büyükşehir Belediyesi 249 itfaiye ekibi, ortalama 100 araç ile alevlere müdahale ediyor. İtfaiye ekipleri yangın alanında söndürme çalışmalarına katılırken bunun yanı sıra yangın alanlarının organizasyonu ve farklı hizmetler için 395 büyükşehir personeli de alevlerin kontrol altına alınması için mücadele ediyor.

Termik santrale sıçrayan yangına müdahale devam ediyor!

Muğla’nın birçok ilçesinde hem ormanlık alan hem de yerleşim alanları yanarken, bir haftalık süreçte toplam 40 bin hektara yakın alan yandı. Yangının etkisini arttırarak sürdüğü ve söndürme çalışmalarının hız kesmeden devam ettiği Marmaris ilçesinde 13 Bin 733, Milas ilçesinde 13 Bin 300, Köyceğiz ilçesinde 7 Bin 234, Seydikemer İlçesinde bin 30, Kavaklıdere ilçesinde 4 Bin 395, Bodrum ilçesinde ise 221 hektar alan yandı.

Bugüne kadar 7 ilçede birçok mahallenin etkilendiği yangında Marmaris ilçesinde Orhaniye (Keçibükü), Turunç ve Turgut Mahalleri, Milas ilçesinde Fesleğen ve Türkevleri Mahalleleri, Köyceğiz ilçesinde Çayırhisar, Kavacık ve Sazak Mahalleri, Seydikemer ilçesinde Dereköy ve Çatak Mahalleleri, Kavaklıdere ilçesinde Menteşe Mahallesi olmak üzere 11 mahalle tahliye edildi. Öte Yandan çoğu evlerden oluşan 738 yapı ve 2 bin 189 vatandaş yangınlardan etkilendi. Çok sayıda büyükbaş ve küçükbaşın yanı sıra binlerce yaban hayvanının da öldüğü yangında kayıplar her geçen gün yükseliyor.

Termik santrale sıçrayan yangına müdahale devam ediyor!

METEOROLOJİ’DEN MUĞLA UYARISI

Orman yangınları ile mücadele eden Muğla’ya Meteorolojiden Cuma gününe kadar yüksek sıcaklık ve düşük nem uyarısı geldi.

Meteorolojiden yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre, Muğla il genelinde devam eden yüksek sıcaklık, 6 Ağustos 2021 Cuma günü akşam saatlerine kadar etkisini sürdürerek, sahil kesimlerinde 40-44 derece, iç kesimlerde 30-35derece ve yüzde 10-20 arasında düşük nem tahmin ediliyor.Beklenen sıcak ve kuru havanın neden olabileceği olumsuzluklara karşı tedbirli olunması istendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.