adplus-dvertising

Tercih Uzmanı yatay geçiş hakkında bilgi verdi, son tarih 15 Ağustos

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) tercih işlemleri 5 Ağustos’a kadar sürüyor. Fakat üniversite öğrencilerinin hayalindeki bölümlere YKS dışında da geçme hakkı var. Üniversite okurken ikinci fırsat hakkı olarak yatay geçiş imkânı bulunuyor. Peki, yatay geçiş müracaatları nasıl yapılacak? İşte konunun uzmanından öneriler.
Takip et
Tercih Uzmanı yatay geçiş hakkında bilgi verdi, son tarih 15 Ağustos
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tercih Uzmanı Ergin Sarar, yatay geçiş olanakları ile alakalı merak edilenler hakkında açıklamalarda bulundu. Sarar, “2022 YKS sınavına başvuran öğrencileri analiz ettiğimizde; yüzde 49 ilk defa, yüzde 29 ikinci defa, yüzde 13 üçüncü defa, yüzde 6 dördüncü defa, yüzde 2’lik kesimin ise beşinci defa müracaat yaptığını gözlemledik. Bu neticeler öğrencilerin yarıdan fazlasının (yüzde 51) sınava birçok defa girerek istedikleri bölüm için gereğinden fazla zaman kaybettiklerini gösteriyor. Fakat öğrencilerin istedikleri bölüme ulaşmalarının tek yolu YKS’ye girmek değil. Öğrencilerin hayalindeki bölümlere YKS dışında da geçme hakkı var. Üniversite okurken ikinci fırsat hakkı olarak yatay geçiş imkânı bulunuyor” diyerek konuştu.

Yatay geçiş nedir

Yatay geçişin başka bir bölüme ya da üniversiteye geçişi ifade ettiğini söyleyen Doğuş Üniversitesi Tercih Uzmanı Ergin Sarar, “Bölüm ya da üniversitelerinden memnun olmayan öğrencilerin sınava girmeden başka bölüm ya da üniversiteye geçmeleri yatay geçişle mümkün oluyor. Devlet yahut vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencilerin, istedikleri bir programa geçmek için müracaat yapabilecekleri iki tür yatay geçiş bulunuyor. Bunlar ‘genel not ortalaması’ ve “merkezi yerleştirme puanı” ile yapılan yatay geçişlerdir” şeklinde konuştu.

Genel not ortalaması ile yatay geçiş hakkında bilgi veren Sarar şu ifadeleri kullandı:

“Genel not ortalaması ile kurumlar arası yatay geçiş başvurusu yapabilmesi için bir öğrencinin yurtiçi yahut yurtdışında denkliği olan bir öğretim kurumunun lisans programının (hazırlık sınıfları hariç) en az 1 senesini tamamlamış olması gerekiyor. Ön lisans programları için ise en az 1 dönemini tamamlamış olması gerekiyor. Örneğin, Doğuş Üniversitesi’ne kurumlar arası yatay geçiş için genel not ortalamasının 2,29/4.00 (60/100) olması gerekiyor. Bunun dışında eşdeğer diploma programı için adları aynı olan yahut alakalı yönetim kurulları tarafından içeriklerinin en az yüzde sekseni aynı olduğu belirlenen diploma programlarına yapılan müracaatlar incelenerek yatay geçiş için gereken başarı şartlarını sağladığı takdirde değerlendirilmeye alınıyor.”

“Öğrenciler bir defaya mahsus bu hakkını kullanabilir”

Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş hakkı içinse “Öğrenci, kayıt olduğu senedeki merkezi yerleştirme puanı ile aynı bölüme yahut farklı bir bölüme geçmek istiyor ise puanının geçmek istediği bölümün girdiği senedeki taban puanına eşit yahut yüksek olması gerekmektedir” diyen Sarar, “Örneğin, Doğuş Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (puan türü SAY) programında kayıtlı bir öğrencinin merkezi yerleştirme puanları arasında eşit ağırlık puanı varsa ve bu öğrencinin eşit ağırlık puanı, geçmek istediği Psikoloji programının taban puanına eşit yahut yüksek ise uygulama esasları çerçevesinde yatay geçiş yapabilecektir. Merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler bir defaya mahsus bu hakkını kullanabilmektedir. Bunun dışında kayıt dondurmuş olmak yatay geçiş için engel teşkil etmemektedir” ifadelerini kullandı.

Yatay geçiş müracaatlarında istenen evraklar şöyle:

Öğrenci Belgesi

Disiplin Vaziyetini Gösterir Belge

Transkript

Ders Tanım ve İçerik Bilgileri

ÖSYS/DGS Yerleştirme ve Netice Belgesi

Kimlik Belgesi Kopyası

Lise Diploması

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.