adplus-dvertising

Tercih döneminin gözdesi: TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) arasında imzalanan protokolle kurulan TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde havacılık alanında geleceğin teknisyen ve mühendisleri yetişiyor.
Takip et
Tercih döneminin gözdesi: TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrencilere havacılığın kritik dallarından olan uçak gövde-motor ve aviyonik dallarında bilgisayarlı makine üretimi, endüstriyel bakım-onarım, elektrik tesisatları, robotik kodlama, web programcılığı ve yazılım eğitimleri veriyor.

Sektörün geleceği ve bağımsız savunma sanayiinin inşası için mühim yer tutan TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde havacılık alanında geleceğin teknisyen ve mühendisleri yetiştiriliyor. TUSAŞ’ın akreditasyonu ve Erasmus projeleri çerçevesinde yurt dışı staj olanağı sunulan öğrenciler, 20 gün süren programda Avrupa’daki merkezlerde uçak bakım eğitimi alabiliyor. Öte Yandan başarılı olan öğrencilere daha sonra TUSAŞ’ta işe başlama fırsatı sağlanıyor.

Tercih döneminin gözdesi: TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

“Okulumuz ile TUSAŞ arasında yapılan protokol çerçevesinde başarılı öğrencilere burs, staj ve istihdamda öncelik sağlanıyor”

TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Kadir Yaman, tercih dönemi ile beraber okullarına olan ilginin arttığını söyleyerek, “Sevgili öğrencilerimiz, TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak okulumuz ile TUSAŞ arasında yapılan protokol çerçevesinde başarılı öğrencilere burs, staj ve istihdamda öncelik sağlanıyor. Okulumuzda hava araçlarında bulunabilecek bütün mekanik ve aviyonik sistemleri ve eğitim setlerinin yanı sıra çalışır durumda bir uçağımız ile eğitim veriliyor. Havacılığa gönül verecek evlatlarımızı okulumuza bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“TUSAŞ ile protokolümüz olduğu için orada staj olanağı elde ediyoruz”

TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 11’inci sınıf öğrencisi olan ve hedefinin uçak mühendisliği olduğunu vurgulayan Gökçe, “Ben 11’inci sınıf öğrencisiyim. Burada gerçek bir uçakta bulunan sistemler, yakıt sistemleri olsun, hidrolik sistemler olsun gerçek bir uçakta bulunan sistemleri birebir görüyor ve birebir eğitimini alıyoruz. Küçüklük hayalim uçak mühendisi olmaktı biz burada lise hayatındayken bunları birebir yakından tanıyoruz. Bunun daha ardından TUSAŞ ile protokolümüz olduğu için orada staj olanağı elde ediyoruz. Atakların, Hürjetlerin yapılma sırasında biz de görev alabiliyoruz. Bunu lisedeyken yapabiliyoruz. Vaziyet bu şekilde iken arkadaşların da bu şekilde bir hedefleri varsa gelip burada bizim gibi faydalanabildiler” açıklamasında bulundu.

Tercih döneminin gözdesi: TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

“Hayallerimin gerçekleştiği yerdeyim”

2019 senesinde TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra TUSAŞ’ta çalışma fırsatı bulan ve şu an aktif bir biçimde görev alan Eren Armutçu, “Okulum bana bu olanağı sağladı. Zaten ben de savunma sanayiine alaka duyduğum için bu okulu tercih etmiştim. Okulu tercih etme sebebim havacılık alanında ilerlemekti. Okul da bana olanak sağladı. O olanaklar dahilinde buradayım. Hayallerimin gerçekleştiği yerdeyim. İnşallah öbür arkadaşlar da hayallerini gerçekleştirir ve buraya gelirler” dedi.

“Bu okul sayesinde TUSAŞ’ta staj yapma olanağı buldum”

Okulundan mezun olduktan sonra TUSAŞ tesislerinde iş olanağı bulan ve aktif bir biçimde görevini sürdüren Mustafa Can Şenli ise, “Bu okul sayesinde TUSAŞ’ta staj yapma olanağı buldum. Okulum bittikten sonra da iş olanağı elde ettim. Sağladığı katkılardan dolayı hem okuluma hem öğretmenlerime hem de Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ne teşekkür ediyorum” diyerek konuştu.

Tercih döneminin gözdesi: TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Öğrencilere yurt dışı staj, pansiyon, burs olanağı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil başta olmak üzere mühendis ve yöneticilerinin de eğitim desteği verdiği okulda, genç mühendis ve teknisyen adaylarına mesleki tecrübelerini aktarmak için öğrencilerle sık sık bir araya geliniyor. Öğrencilere yurt dışı staj, pansiyon, burs gibi olanaklar sunuluyor ve yabancı dil ağırlıklı eğitim veriliyor. TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, günümüz teknolojilerini yeni nesil uygulamalarla birleştiriyor. Yenilikçi teknolojilerin entegre edildiği okulda karekod uygulaması sayesinde öğrenciler cep telefonlarından parçayı 3D olarak okul haricindeki bir ortamda görüntüleyerek ders çalışma olanağı buluyor.

Robotik Kodlama Atölyesi’nde öğretmenler öncülüğünde öğrencilere kodlama ve robotik tasarım konularında eğitim olanağı sunuluyor. TEKNOFEST ve Kalkınma Ajansı Projeleri çerçevesinde çalışmalar gerçekleştiren TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından sağlanan çevrimiçi yabancı dil kurslarına da katılma olanağı buluyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.