Temiz Twitch olayı nedir, fake bit listesinde hangi yayıncılar var? Twitch 1 bit ne kadar? 

Dünyaca ünlü sosyal medya uygulaması Twitch üzerinden gerçekleşen dolandırıcılık, kara para aklama olayları sosyal medya gündemine bomba gibi düştü. #TemizTwitch bir nada günün en çok konuşulanı oldu. Söz konusu konuya ilişkin internet aramalarında "Twitch ne demek, 1 bit ne kadar? Temiz Twitch olayı nedir, fake bit listesinde hangi yayıncılar var?" sorularının detayları haberimizde...
Takip et
Temiz Twitch olayı nedir, fake bit listesinde hangi yayıncılar var? Twitch 1 bit ne kadar? 
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Twitch son günlerde sosyal medyanın dilinde konuşulan uygulamaların başında geliyor. Kara para aklama ve dolandırıcılık olayları nedeniyle gündeme gelen Twitch ile ilgili yeni gelişmeler yakından takip ediliyor. Peki Twitch ne demek, 1 bit ne kadar? Temiz Twitch olayı nedir, fake bit listesinde hangi yayıncılar var?

HASHTAG: TEMİZ TWİTCH

Konuyu yakından takip eden Jahrein kullanıcı adlı Twitch yayıncısı Ahmet Sonuç, Twitch yönetimine bu skandalın aydınlatılması çağrısında bulundu ve buna ilişkin #TemizTwitch kampanyasını başlatan yayıncılar arasında yer aldı.

Twitch Yaşanan Sorun Ne?

Twitch yayınlarından kara para aklandığı iddiaları üzerine adli makamlar soruşturma başlattı.

Elektronik spor ve video oyunu odaklı canlı görüntü akışı platformu Twitch’ten yapılan yayınlarla kara para aklandığı iddialarına ilişkin soru üzerine İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü Çataklı, şunları kaydetti:

“Bu konuyla ilgili adli makamlar tarafından adli soruşturma başlatıldı. Yine idari merciler tarafından da işin idari yönlerinin incelenmesi bakımından bir çalışma başladı. Ancak konu çok taze, henüz eldeki veriler de çok sınırlı. Gerek adli soruşturma gerekse idari incelemenin sonucunda resmi net olarak görmüş olacağız. Dolayısıyla şu anki kısıtlı bilgilerle değerlendirme yapmak çok sağlıklı olmayabilir. İdari ve adli soruşturma ve incelemelerin sonucunda resmi görmüş olacağız.”

Geçtiğimiz aylarda Twitch’in 125 GB büyüklüğünde bir verisi sızdırılmıştı. Sızdırılan verilerde başlangıçta yalnızca yayıncıların gelirleri dikkat çekmişti ancak geçtiğimiz günlerde şans eseri bu kara para aklama olayı fark edildi. Bu kara para aklama olayından yıllar önce bazı yayıncılar bu durumu dile getirmiş ancak bir aksiyon alınmamıştı.

Olay temelde şu şekilde işliyor. Kredi kartı dolandırıcıları, çalıntı kredi kartlarıyla yayıncılara bağış yapıyor, yayıncılar da bu gelirleri dolandırıcılarla bölüşüyor. Olay, Twitch yayıncısı Jahrein ismi ile bilinen Ahmet Sonuç’un Twitter’da yaptığı paylaşımlar ile gündeme geldi. Kendisi olayın Türkiye’de gündeme taşınmasında başrolü üstlenenlerden birisi.

TEMİZ TWİTCH ETİKETİ TWİTTER’DA TT OLDU

Olayların büyümesi ve birçok ismin işin içinde olduğunun öğrenilmesi ile birlikte Twitter’da “#temiztwitch” etiketi TT oldu ve birçok kişi “Temiz Twitch olayı nedir?” diye merak etmeye başladı. Olayların büyümesinin ardından birçok yayıncı 5 Kasım’a kadar yayın açmayacağını söyledi.

Twitch Türkiye kara para aklama olayının iyice büyümesiyle de olay hem yurt dışı basınına hem de CHP Milletvekili Gürsel Tekin sayesinde meclise taşındı. Şu an için meclisten bir açıklama gelmedi. Ancak Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Twitch Türkiye’deki kara para aklama olayları dışında yasa dışı bahis sitelerinin veya kumar sitelerinin reklamlarını yapanları da araştırmak için bir soruşturma başlatacağına dair haberler çıktı.

TWİTCH FAKE BİT LİSTESİNDE HANGİ YAYINCILAR VAR?

Acun Medya’dan Emirhan Tekin’in şahsi Twitter hesabında paylaştığı habere göre Twitch’te bit hırsızlığını ilk yapan isim Bora Şaraplı. Twitch fake bit yayıncıları arasında ikinci sırada ise TRACKME isimli birisi yer alıyor.

Temiz Twitch olayı nedir, fake bit listesinde hangi yayıncılar var? Twitch 1 bit ne kadar? 

Takımdan ayrılan oyuncular dışında Riot Games’in de yaklaşık 300 oyuncu ve yayıncıyı da Valorant’tan banlayacağına dair haberler çıktı. Geçtiğimiz saatlerde de Riot Games Türkiye Müdürü Erdinç İyikul, ana sorumlu otoritelerden haber beklediklerini şu an için yaptırım kararı almadıklarını belirtti.

Ne yazık ki bu olayla ilgili büyük küçük birçok yayıncının ismi geçiyor. Bazıları suçlarını kabul ederken bazıları da bu tarz bir olaya dahil olduğunu bilmediğini söylüyor. Suçunu kabul edip bulundukları takımlardan ayrılan bazı sporcular da bulunuyor.

E-SPORCULARDAN İTİRAF

BBL E-Sports takımından Legoo ve Logicman nickli isimler bit olaylarına karıştığını açıklayarak takımdan ayrıldı.

Ayrıca Panky isimli yayıncı da bit alıp kazanç sağladığını itiraf etti.

Temiz Twitch olayı nedir, fake bit listesinde hangi yayıncılar var? Twitch 1 bit ne kadar? 

9.883.000 MİLYON DOLAR KARA PARA AKLANDI

Geçtiğimiz aylarda Twitch’in 125 GB büyüklüğünde bir verisi sızdırılmıştı. Sızıdırlan verilerde başlangıçta yalnızca yayıncıların gelirleri dikkat çekmişti ancak geçtiğimiz günlerde şans eseri bu kara para aklama olayı fark edildi.

İddialara göre kredi kartı dolandırıcıları, çalıntı kredi kartlarıyla yayıncılara bağış yapıyor, yayıncılar da bu gelirleri dolandırıcılarla bölüşüyor.

Yayıncılara çalıntı kartlarla bağış yapacaklarını söylüyorlar ve yayıncı kabul ederse, bağış yapılan miktarın bir kısmı dolandırıcılara tekrar iade ediliyor.

Çok az izlenmesi olup dikkat çekmeyeceği düşünülen yayıncılar üzerinden yapıldığı iddia edilen kara para, yayıncıya bağış yapıldıktan sonra temiz bir hale gelmiş oluyor.

Henüz resmi olmamakla birlikte şu ana kadar toplamda 2400 Twitch yayıncısı üzerinden toplamda 9 milyon 883 bin dolarlık kara para aklanmış durumda.

TWİTCH BİT NEDİR?

Halihazırda gençler arasında giderek yaygınlaşan Twitch bit süreci canlı yayıncılıkla ilgili takdir durumlarına göre şekillenir. Dünya genelinde en kısa zamanda popüler haline gelen uygulama özelindeki tüm yayıncılar para edinme şansına sahiptir.

Twitch bit olarak belirtilen unsur, dahili para birimidir. Sistem içerisinde bu para birimi kullanılırken izleyiciler, istedikleri yayıncıları izleyerek destek olabilir. Bu durum ise anlık bildirimlerle yayıncıya ulaşır.

Yayını takip eden kişilerin bu şekilde işlemlerle yayınların devam etmesini sağlaması söz konusudur. 10’luk, 100’lük ve 1000’lik olarak bulunan bit alımları gerçek parayla olmaktadır.

TWİTCH BİT FİYATLARI

100 bit: 1,40 dolar

500 bit: 7 dolar

1,500 bit: 19,95 dolar

5,000 bit: 64,40 dolar

10,000 bit: 126 dolar

25,000 bit: 308 dolar

TWİTCH TL OLARAK BİT FİYATLARI

100 bit: 12 TL

500 bit: 58 TL

1,500 bit: 165 TL

5,000 bit: 533 TL

10,000 bit: 1043 TL

25,000 bit: 2550 TL

TWİTCH BİT NEREDEN ALINIR? NASIL ALINIR?

Twitch üzerinde bağış yapmak için kullanabileceğiniz bitleri iki farklı ödeme yöntemi ile alabilirsiniz. Bunlar yöntemler Amozon Payments ve PayPal’dır.

Twitch Bit satın almak için, aşağıdaki adımları izlemelisin:

Öncelikle, Twitch hesabına giriş yapmalısın.

Twitch hesabına giriş yaptıktan sonra, kanal sayfasına gitmelisin.

Kanal sayfasında Bit satın alabileceğin 2 yer vardır. Bunlardan birincisi, video oynatıcının sağ üst köşesinde bulunan “Bit Satın Al” butonudur.

“Bit Satın Al” butonuna tıklayarak, Bit paketleri arasından sana uygun olanını seçebilirsin.

Bit satın almak için kullanabileceğin ikinci yer ise, sohbet bölümünün altında yer alan “Bit” simgesidir.

“Bit” simgesine tıkladığında, yine aynı şekilde Bit paketlerinin listesi ile karşılaşırsın.

Her iki yöntemde de Bit paketini seçtikten sonra ödeme ekranına yönlendirilirsin. Ödeme ekranında yer alan bölümlere ininal Kart bilgilerini girdikten sonra, Bit satın alma işleminin tamamlandığına dair mesaj ekranı gelir ve işlem bitmiş olur.

TWİTCH BİT NASIL GÖNDERİLİR?

Bit bağışlamak için önce onları satın almanız gerekir. Sonra onları uygun gördüğünüz gibi bağışlayabilirsiniz:

Twitch’e giriş yap ve bir kanala git.

Akışın sağ üst tarafındaki Bitleri Al’ı seçin.

Satın almak ve ödemek istediğiniz miktarı seçin.

Envanterinizin güncellenmesi için birkaç saniye bekleyin.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.