Telegram uygulaması nasıl indirilir, verileri paylaşır mı? Telegram ücretli mi, güvenli mi?

WhatsApp'ın yeni gizlilik sözleşmesi kararı sonrası alternatif uygulamalara yönelen kullanıcılar, Telegram uygulaması hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Telegram güvenli mi?  Telegram, iOS cihazlara APP Store indirme linkleri nedir? Telegram hangi ülkenin, kime ait? WhatsApp'tan farkı ne? İşte en çok indirilen 10 uygulamadan biri olan Telegram Messengeer ile ilgili merak edilenler
Takip et
Telegram uygulaması nasıl indirilir, verileri paylaşır mı? Telegram ücretli mi, güvenli mi?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

WhatsApp’ın Facebook ile kullanıcıların verilerini paylaşacağının ve bu konuda kullanıcıların zorunlu tutulacağının ortaya çıkmasının ardından tepkiler büyüdü. Türkiye’de en çok indirilen mesajlaşma uygulamaları arasında ilk sırada yer alan Telegram Messenger ile ilgili detayları haberimizde derledik.

Telegram Messenger, son günlerde en çok aranılan uygulamalar arasında yer alıyor. WhatsApp’ın zorunlu kıldığı gizlilik sözleşmesi sonrası, Android’in uygulama mağazası Play Store’da ve Apple’ın uygulama mağazası olan App Store’ta en çok indirilen mesajlaşma uygulaması Telegram Messenger oldu. Aylık 100 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı olan Telegram programı ile ilgili bazı sorular gündeme geldi. Peki, Telegram güvenli mi? Telegram uygulaması nedir, nasıl kullanılır? Telegram hangi ülkenin, kime ait? Telegram Messenger nasıl indirilir? İşte cevaplar…

TELEGRAM KİME AİT?

Uygulama 2013 yılında kuruldu. Telegram Messenger uygulaması, sosyal ağ ve VK kurucusu ve eski CEO’su Pavel Valeriyeviç Durov tarafından kurulmuştur.

WhatsApp yeni sözleşme olayı nedir? Hangi ülkelerde geçerli? İşte WhatsApp gizlilik sözleşmesi maddeleri

TELEGRAM GÜVENLİ Mİ?

Telegram, çoklu platform desteği sunan, oldukça güvenli anlık sesli ve görüntülü mesajlaşma servisidir. Telegram, hız ve güvenlik odaklı bir mesajlaşma uygulamasıdır. Telegram’ı tüm cihazlarınızda aynı anda kullanabilirsiniz. Mesajlarınız istediğiniz sayıda telefon, tablet veya bilgisayar arasında sorunsuz bir şekilde eşitlenir.

TELEGRAM ÜCRETLİ Mİ?

Haberleşme uygulaması olan Telegram, iOS cihazlara APP Store; Android cihazlara Google Play üzerinden ücretsiz yüklenilebilir.

TELEGRAM’IN BAŞLICA ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

– Gizli sohbet imkanı sunar. Sunduğu teknoloji sayesinde Telegram bile mesajlarınızı göremez.

– Telefon numarası ile kayıt olunur. Ancak telefon numarası verilmeden kullanıcı adı ile görüşme yapılabilir.

– Bulut tabanlı mesajlaşma özelliği ile her platform saniyeler içerisinde karşınıza gelir, içerik eşleştirilir.

– Görüntülü ve sesli mesaj seçeneği vardır.

– Mesajın Telegram dahil, üçüncü taraflara iletilmesi engellidir.

– Kendini belirli bir süre sonra yok eden mesaj özelliği vardır. Bu mesajlar belirlenen sürenin bitiminde gönderici ve alıcı cihazlardan otomotik silinir.

– Son görülme özelliği kapatılabilir.

– Masaüstü uygulaması seçeneğiyle de kullanılabilir.

– Ekran görüntüsü alındığında karşıdaki kişiye bildirim gönderilir.

TELEGRAM NEDİR?

Telegram, hız ve güvenlik odaklı bir mesajlaşma uygulamasıdır. Telegram’ı tüm cihazlarınızda aynı anda kullanabilirsiniz. Mesajlarınız istediğiniz sayıda telefon, tablet veya bilgisayar arasında sorunsuz bir şekilde eşitlenir.

Telegram ile her türlü mesajı, fotoğrafı, videoyu ve dosyayı (belge, zip, mp3 vb.) gönderebilir ve 200.000 kişiye kadar gruplar veya sınırsız kitlelere yayın yapmak için kanallar oluşturabilirsiniz. Telefondaki kişilerinize yazabilir ve kişileri kullanıcı adları ile bulabilirsiniz. Sonuç olarak, Telegram SMS ve e-postanın birleşimi gibidir ve tüm kişisel veya iş mesajlaşma ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Buna ek olarak, uçtan uca şifreli sesli aramaları da destekler.

TELEGRAM NASIL KULLANILIR?

Telegram’ı akıllı telefonlarda, tabletlerde ve hatta bilgisayarlarda kullanabilirsiniz. iOS (6 ve üstü),Android (4.1 ve üstü) ve Windows Phone için uygulamaları var. Telegram’ın web sürümünü de kullanabilir veya Windows, macOS ve Linux için masaüstü uygulamalarımızdan birini yükleyebilirsiniz.

Telegram’da istediğiniz kadar cihazdan aynı anda oturum açabilirsiniz. Her yerde oturum açmak için sadece ana cep telefonu numaranızı kullananın.

Telefon rehberinizde bulunan ve Telegram’ı olan kişilere yazabilirsiniz. İnsanlarla iletişim kurmanın bir başka yolu da Telegram kullanıcı adlarını arama alanına yazmaktır.

Telegram hesabınız için de bir genel kullanıcı adı belirleyebilirsiniz. Diğer kullanıcılar sizi bu kullanıcı adı ile arayabilir ve bulabilir; numaranızı bilmese bile size mesaj gönderebilir.

WHATSAPP’A GÖRE AVANTAJLARI

Belli noktalarda Whatsapp uygulamasından çok daha fazla avantaj sağlayan Telegram uygulamasının nasıl kullanılacağı da merak konusu oldu. Whatsapp uygulamasına alternatif olarak gündeme gelen Telegram, aynı anda birden fazla cihazdan giriş yapılabilme özelliğine sahiptir. Telefon, tablet ve bilgisayardan girilebilen Telegram uygulamasına aynı anda tümbu cihazlardan giriş yapmak da mümkündür. Bununla beraber Telegram ile telefon rehberinde bulunan
ve Telegram kullanıcısı olan herkes ile iletişime geçmeyi mümkün kılar.
Aynı zamanda Telegram’ı farklı bir kullanıcı ismi ile kullanmak da mümkündür. Telefon numarası bulunmayan kişiler de bu kullanıcı ismi ile birbirlerine ulaşabilirler.

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ın yen gizlilik sözleşmesinden kaynaklı birçok Whatsapp kullanıcısı yen mesajlaşma uygulamaları aramaya başladı.  Kullanım koşulları ile gizlilik ilkelerinde değişikliğe giden ve Şubat ayı le birlikte facebook ile veriler paylaşmaya başlayacak olan Whatsapp kullanıcı kaybetmeye şimdiden başladı.

Yaklaşık 6 yıldır kullanımda olan Telegram, Whatsapp’tan vazgeçenlerin 1 numaralı yeni durağı oldu. Nkola ve Pavel Durov tarafından geliştirilen anlık şifreli
mesajlaşma hizmeti Telegram güvenlik anlamında şifreleme sisteminin kalitesiyle biliniyor.

Bugüne kadar, hükümetler de dahil olmak üzere üçüncü taraflara 0 bayt kullanıcı veri açıkladığını iddia eden, yani kullanıcı verilerini yüzde yüz oranında koruduğunu ifade eden Telegram Androd ve İos marketlerden (playstore, appstore) akıllı cihazlara indrleblrken, aynı zamanda bilgisayarlara da indirilip kurulabiliyor!

Telegram’ın kendi sitesinde verilen bilgiye göre; Telegram uygulaması, WhatsApp ve Lnegb kitlesel pazar mesajlaşma uygulamalarından daha güvenlidir. Güvenliği zayıf bağlantılarda yüksek hızlı teslimat ve güvenirlikle uyumlu hale getirmek için zamanag öre test edilmiş algoritmalar üzerine inşa edilen MTProto protokolüne (açıklamaya ve gelişmiş SSS’ye bakın) dayanıyor. İki kat güvenli şifrelemeyi destekliyoruz. Sunucu-istemci şifrelemesi bulut sohbetlerinde (özel ve grup sohbetler) kullanılır, Gizli Sohbetler ek bir istemc-stemc şifrelemese şifreleme katmanı kullanır. Türü ne olursa olsun tüm veriler aynı şekilde şifrelenir. Metin, medya veya dosya olabilir. Şifrelememiz 256 btsmetrk AES şifreleme, 2048 bt RSA şifreleme ve Dffe-Hellman güvenli anahtar değişmine dayanır.

TELEGRAM VERİLERİ PAYLAŞIYOR MU?

Telegram’ın kendi sitesinde verilen bilgiye göre; Telegram, uç uça şifreleme kapsamında olmayan veriler korumak için dağıtılmış bir altyapı kullanır. Bulut sohbet veriler, farklı yetki alanlarına yayılmış farklı tüzel kişiler tarafından kontrol edilen, dünya çapında birden fazla ver merkezinde depolanır.

İlgili şifre çözme anahtarları parçalara ayrılmıştır ve hiçbir zaman korudukları verilerle aynı yerde tutulmaz. Sonuç olarak, biz herhangi bir veriyi bırakmaya zorlamak için farklı yargı bölgelerinden birkaç mahkeme emri gerekir. Bu yapı sayesinde, tek bir hükümetin veya benzer düşünen ülkeler bloğunun insanların mahremiyeti ve ifade özgürlüğüne müdahale etmemesini sağlayabiliriz. Yalnızca bir konu, dünyadaki birkaç farklı hukuk sisteminin incelemesini geçecek kadar ciddi ve evrensel ise Telegram veriyi bırakmak zorunda kalabilir. Bugüne kadar, hükümetler de dahil olmak üzere üçüncü taraflara 0 bayt kullanıcı verisi açıkladık.

Telegram Nereden, Nasıl Yüklenr?

Androd için Telegram yüklemek için tıklayın
IPhone / IPad çn Telegram için tıklayın
PC/Mac/Lnux  Telegram için tıklayın
macOS Telegram için tıklayın

Telegram’ın WhatsApp’tan farkı nedir?

Telegram, WhatsApp’ın aksine kesintisiz eşitlemeye sahip bulut tabanlı br mesajlaşma aracıdır. Sonuç olarak, mesajlarınıza tabletler ve bilgisayarlar da dahil olmak üzere aynı anda birkaç cihazdan erişebilir ve her bir 2 GB’a kadar sınırsız sayıda fotoğraf, video ve dosya (belge, zp, mp3 vb.) paylaşabilirsiniz. Ve tüm bu veriler cihazınızda saklamak istemiyorsanız, her zaman bulutta saklayabilirsiniz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.