Telefon reklamcılığı taciz boyutuna ulaştı! Gece gündüz arıyorlar…

Türkiye’yi uzun süredir taciz eden Telefon pazarlamacıları işi sesli mesaja kadar uzattı. Genellikle “İnternetsiz ev kalmasın diyerek” başlayan ve bazı telefon operatörlerinin adlarını kullanarak yapılan tacizler ortalama iki senedir gece gündüz devam ediyor.
Takip et
Telefon reklamcılığı taciz boyutuna ulaştı! Gece gündüz arıyorlar…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

“İnternetsiz ev kalmasın” kabusu, su arıtma cihazı satıcıları ile kombi temizliği yapan şirketlerle sürüyor. Vatandaşlar bu numaraları tanıdığı için artık telefonunu meşgule almaya başladı. Fakat tacizciler gene durmadı. Şuanda de sesli mesajlar gönderiyorlar. Telefonlarında “bir tane sesli mesajınız var” ibaresini gören vatandaşlar mesaja ulaştıklarında gene karşılarında “İnternetsiz ev kalmasın diyerek” başlayan ses kaydını buluyor.

GÜNDE 30 KERE ARANAN VAR

Yapılan incelemeler telefon tacizlerinin arka planında Telekom operatörlerine çalışan bayilerin olduğunu ortaya koyuyor. Çağrı merkezleri ile anlaşan bayiler buradan tek bir tuşla yüz binlerce kişinin cep telefonuna aynı anda arama gönderiyor. Gelen pazarlama telefonları tüketicilerin günlük yaşamlarını tam bir işkenceye dönüşmüştür vaziyette. Konuyla alakalı sosyal medya ve şikâyet sitelerine yansıyan mesajlara göre günde 30 kere aranan mağdurlar bulunuyor. Vatandaşlar, “İnternetsiz ve kalması diyerek arayan numaralardan bıktım. Engellesem de arıyorlar. Mahkemeye vermek için araştırıyorum. Bu bir tacizdir!” biçiminde şikayetlerini dile getiriyor.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ İNTERNETTE SATILIK

Aramalar, KVKK kurallarına aykırı olarak ve kişisel verilerin yasadışı yollarla pazarlamacının eline geçmesi ile gerçekleşiyor. Aralarında güncel dataların bulunduğu binlerce kişisel veriye ise internetten dahi ulaşmak mümkün. Kanser hastalarından, cinsel hastalıklara, sigara bırakma tedavisi görenlerden saç ektirenlere kadar hemen her alanda ulaşılabilir hale gelen bu dataları genellikle pazarlamacılar ve dolandırıcılar temin ediyor.

Sabah’ta yer verilen habere göre, bütün şikâyetlere karşın hiçbir yaptırım uygulanmayan www.cagrimerkezidatasi.xyz adresi en büyük data satışının yapıldığı alanlardan biri. Kişisel Verileri Koruma Yasası için kılı kırk yaran ve ciddi önlemler alan şirketlerin emekleri de heba oluyor.

CEZALAR ÇARE OLMADI

Ticaret Bakanlığı ise konuyla alakalı olarak alakalı aramaları yapan şirketlerden kimilerine ceza kesse de bunun caydırıcı olmadığı görülüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.