adplus-dvertising

‘Telefon kazandım’ diye sevinirken 30 bin liradan oldu

Konya’da sosyal medya üstünden çekiliş neticesi ‘telefon kazandın’ bahanesiyle para istenen ve parça parça toplam 30 bin lirasını dolandırıcılara kaptıran genç, şahıslara ulaşamayınca emniyete giderek şikayetçi oldu.
Takip et
‘Telefon kazandım’ diye sevinirken 30 bin liradan oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Olay, geçtiğimiz Cumartesi günü öğle saatlerinde merkez Selçuklu ilçesi Hacıkaymak Mahallesinde yaşandı. Edinilen bilgiye göre, yabancı uyruklu Muhammed El Hamşo (21) sosyal medya üstündeki bir sayfadaki ortalama 25 bin lira değerindeki telefon çekilişine katıldı. Hamşo’ya iki gün sonra katıldığı çekilişten telefon kazandınız mesajı geldi. Çekiliş yapan kişilerle iletişime geçen gençten, şahıslar 420 lira çekiliş parası istedi. Şahıslar, bu taleplerini yerine getiren Muhammed El Hamşo’dan daha sonra telefonun IMEI için 870 lira daha isterken, Hamşo bu parayı da yatırdı. Daha sonra şahıslar çeşitli bahanelerle para istemeye devam ederken, toplam 30 bin liraya yakın para yatıran Hamşo’yu en son beraber oturdukları babasını sınır dışı ettiririz tehdidiyle 12 bin lira daha isteyerek tehdit etmeye başladılar. Dolandırıcıların, para yatırılmadığı takdirde kendisiyle alakalı avukat biriminin görevlendirileceğini söylemesi üstüne Hamşo emniyete giderek whatsapp üstündeki yazışmalarla beraber şikayetçi oldu.

“İlk telefon olduğu için yalnızca 420 lira göndermeniz yeterli diyerek başladı”

Kendisini dolandıran şahısları aradığında telefona bakmadıklarını belirten Muhammed El Hamşo “İlk başta bana sosyal medya üstünden çekiliş yaptıklarını söylediler. Ben de bu çekilişlere katıldım ve mesaj attım. Bana iki gün sonra mesaj geldi, ‘kazandınız’ diyerek. Bana bir numara attılar 25 bin liralık telefon kazanacağımı öne sürdü. Bana whatsapp üstünden ulaştılar kazanabilmeniz için bir form doldurmanız gerekiyor, telefon gümrükten gireceği için bin 600 lira isteyeceğiz ama ilk telefon olduğu için sizden yalnızca 420 lira göndermeniz yeterli denerek başladı ve telefonun elime ulaşacağını belirtti” şeklinde konuştu.

“30 bin lira ardından 12 bin lira kadar para istediler”

Çekiliş sonrası kendisine danışman yönlendirdiklerini ve devamlı kendisine mesaj atarak tehdit ettiklerini söyleyen Muhammed El Hamşo, “Bana bir internet danışmanı yönlendirdiler. Bu sefer konuşmaya bir kişi daha katıldı ve o da bana kendini kargocu olarak tanıttı. Telefonunuz gümrükten geçti Kıbrıs’tan geldiğini söylediler. Taşıma aracına yüklemek için sizden bin 870 lira istiyoruz, IMEI kayıt ücreti ve taşıma için, telefonu rahat kullanmak için koşul dediler. Ben de tamam dedim gönderdim parayı. Bana kasko dosyası gönderdiler benden 4 bin 200 lira istediler. Ben de buna tepki gösterdim zaten kazandım diyerek. Toplam benden 30 bin 500 lira kadar aldılar. Bana devamlı mesaj atıyorlar halen adeta benim onlardan korktuğumu düşünerek. Avukat ile görüştüm bundan sonra mahkemeye çıkacaksınız. Ben de tamam dedim sonra benden 30 bin lira ardından 12 bin lira kadar para istediler ve aldıkları paraların tamamının geri geleceğini söylediler” dedi.

“Babanız sınır dışı edilmesin diye tehditler ediyorlar”

Kendisinden 30 bin lira aldıklarını ve daha çok taleplerini belirten Muhammed El Hamşo, “Ben polise geldim şikayetçi oldum. Konuşmalarla beraber onları şikayet ettim. Bana 12 bin lira almak için bir kısım gönderin en azından mahkeme ile uğraşmayın, babanız sınır dışı edilmesin diye tehdit ediyorlar” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.