Facebook
Twitter
LinkedIn
YouTube
Instagram
Haber.com
İstanbul
AÇIK
26°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Haber Teknoloji Yapay zeka şirketi OpenAI, geri adım atmak zorunda kaldı.

Yapay zeka şirketi OpenAI, geri adım atmak zorunda kaldı.

OpenAI, çalışanlarıyla yaptığı tartışmalı kötüleme anlaşmasını iptal etti. Şirket, etik kaygılar nedeniyle kararını değiştirdiğini duyurdu.

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Yapay zeka şirketi OpenAI, geri adım atmak zorunda kaldı.

OpenAI, eski çalışanlarının imzaladığı kötülememe anlaşmalarının uygulanmayacağını ve bu maddenin çıkış belgelerinden tamamen kaldırılacağını açıkladı. Vox'un haberine göre, şirket, ayrılan çalışanları şirket hakkında olumsuz konuşma yapabilme ve kazandıkları hisse senetlerini koruma arasında seçim yapmaya zorladı.

OpenAI CEO'su Sam Altman Durumu Değerlendirdi

OpenAI CEO'su Sam Altman, bu durumdan "utanmış" olduğunu ve bu hükmün varlığından haberdar olmadığını belirtti. Altman ayrıca şirketin belgelerini değiştirme sözü verdi. Bloomberg'in aktardığına göre, şirket eski çalışanlara, "anlaşmayı imzalamış olup olmadıklarına bakılmaksızın...OpenAI hiçbir zaman ve hiçbir durumda kazanılmış birimlerini iptal etmedi ve etmeyecek," dedi.

Çalışanlar için Yeni Bir Gelişme

Anlaşmanın kötüleme hükmü karşılıklı değilse, çalışanlar bu yükümlülükten tamamen muaf tutulacak. En az bir eski çalışan, ayrılırken anlaşmayı imzalamayı reddettiği için ailelerinin net değerinin katları olan hisse senetlerini kaybettiğini belirtti. Ancak bu değişiklikle birlikte hisselerini geri alıp almayacakları ise belirsiz.

OpenAI'nın Geçmişte Karıştığı Tartışmalar

Şirketin Strateji Müdürü Jason Kwon, mevcut çalışanlara da bu gelişmeyi bildirerek, hisse senetlerini kaybetmemek için söylediklerine dikkat etmek zorunda kalmayacakları konusunda onları rahatlattı. OpenAI, son zamanlarda insanlığı gelecekteki güçlü yapay zeka sistemlerinden korumak amacıyla kurduğu ekibi dağıttığını açıklamıştı. Ekip liderlerinden biri olan OpenAI baş bilimcisi Ilya Sutskever, şirketten ayrıldı. Bir diğer ekip lideri Jan Leike ise, şirket içinde "güvenlik kültürü ve süreçlerinin göz alıcı ürünlerin arkasında kaldığını" belirtti.

Ayrıca, Scarlett Johansson, OpenAI'ı, sesini ChatGPT'nin Sky sesli asistanı için izinsiz kullanmakla suçladıktan sonra şirketi dava etti. Johansson, Sam Altman'ın kendisine bu teklifle geldiğini ancak reddettiğini belirtti. OpenAI ise oyuncunun sesini kopyalamadığını ve Altman'ın Johansson ile iletişime geçmesinden önce başka bir aktör tuttuğunu açıkladı.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Afyonkarahisar'da kaza: İşçi taşıyan minibüs devrildi! 14 kişi yaralandı.

Afyonkarahisar'da kaza: İşçi taşıyan minibüs devrildi! 14 kişi yaralandı.

Sponsorlu bağlantılar