Twitter'ın yeni Topluluk Notları özelliği, yanıltıcı medyayla mücadele etmeyi amaçlıyor

Twitter'ın yeni Topluluk Notları özelliği, yanıltıcı medyayla mücadele etmeyi amaçlıyor.

Twitter'ın yeni Topluluk Notları özelliği, yanıltıcı medyayla mücadele etmeyi amaçlıyor

Yanıltıcı medyanın yayılmasıyla mücadele etmek için Twitter, "Medya Üzerine Notlar" adlı yeni bir özelliğin pilot olarak kullanıma sunulduğunu duyurdu. Bu özellik, katkıda bulunanların resimlere notlar eklemelerine izin vererek, ek bağlam sağlayarak ve olası manipülasyonları veya yanlışlıkları vurgulayarak onları güçlendirir. Şimdi, Twitter Topluluk Notları kısmındaki bu yeniliğe yakından bakalım…

Özellik şu anda Tweetler için kullanılabilir, ancak yakında fotoğrafları ve videoları içerecek şekilde genişletilecektir.

Yapay zeka tarafından oluşturulan görüntülerin ve manipüle edilmiş videoların çoğalmasıyla, gerçek ve yanıltıcı medyayı ayırt etmek giderek daha zor hale geldi. Twitter'ın yeni özelliği, katkıda bulunanları medyaya açıklama eklemek ve okuyucuları olası yanlış bilgilere karşı uyarmak için bir süper güçle donatarak bu sorunu çözmeyi amaçlıyor.

Medya Üzerine Notlar özelliği, en son ve gelecekteki eşleşen resimlerle ilgili ekli notları otomatik olarak görüntüleyerek çalışır. Bu, bir görsel potansiyel olarak yanıltıcı olarak işaretlenmişse, ilgili notun benzer görsellerle karşılaşan kullanıcılar tarafından görülebileceği anlamına gelir. Bu özellik şu anda tek görselli tweet'leri desteklemektedir ancak Twitter aktif olarak videoları ve birden çok görsel veya video içeren tweet'leri içerecek şekilde genişletmek için çalışmaktadır.

Yazma Etkisi puanı 10 veya üzerinde olan katkıda bulunanlar, bu özelliği kullanmak için belirli tweet'lerde notlarını "Görsel hakkında" olarak işaretlemek için yeni bir seçenek görecekler. Bu atama, okuyucuların notların özellikle medya içeriğiyle ilgili olduğunu ve mutlaka tweet'in kendisiyle ilgili olmadığını anlamasını sağlar. Bu ayrım sağlanarak herhangi bir yanlış yorumlama veya karışıklığın önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Değerlendiriciler ve okuyucular, "Görüntü hakkında" olarak işaretlenen notları farklı şekilde görecek ve bu notların, beraberindeki tweet'ten ziyade medyaya özel olduğunu açıkça ortaya koyacaktır. Bu ayrım, etkili iletişim ve içeriğin doğru yorumlanması için çok önemlidir. Ek olarak, kullanıcıların derecelendirmeleri, bir notun belirli bir tweet için geçerli olmayabileceği durumların belirlenmesine yardımcı olarak özelliğin daha da geliştirilmesini sağlar.

Twitter, özelliğin ilk uygulamasının görüntüleri eşleştirirken hassasiyete öncelik verdiğini kabul ediyor. Algoritma potansiyel olarak eşleşen her görüntüyü tanımlayamayabilirken, Twitter hatalı eşleşmelerden kaçınarak kapsamı genişletmeyi hedefliyor. Bu yaklaşım, doğruluk ve kapsayıcılık arasında bir denge sağlayarak yanıltıcı medyayla mücadele için daha güvenilir ve kullanışlı bir araç oluşturur.

Pilot aşama boyunca Twitter, kullanıcıların Medya Üzerine Notlar özelliğini nasıl kullandığını yakından izleyecek ve aktif olarak topluluktan geri bildirim isteyecektir. Bu yinelemeli yaklaşım, platformun, gerçek dünya kullanımına ve kullanıcı girişine dayalı olarak özelliğin işlevselliğinde ince ayar yapmasına olanak tanır.

Twitter topluluk notları medya özelliğinin piyasaya sürülmesiyle platform, yanlış bilgilendirmeye karşı mücadelede katkıda bulunanların etkisini artırmayı amaçlıyor. Platform, kullanıcıların medyaya bağlamsal notlar eklemesine olanak tanıyarak, daha bilgili ve anlayışlı bir sosyal medya ortamı geliştirme yolunda önemli bir adım atıyor. Şirket kısa süre önce Twitter Blue abonelerinin 2 saatlik videolar yüklemesine olanak tanıyan bir özellik yayınladı. Yeni Topluluk Notları özelliği, birden çok resim içeren videoları ve tweet'leri içerecek şekilde genişledikçe, yanıltıcı içeriğe karşı süregelen savaşta güçlü bir araç olma potansiyeline sahiptir.

Twitter'ın yeni Topluluk Notları özelliği, yanıltıcı medyayla mücadele etmeyi amaçlıyor
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın