Kırmızı Işık uygulamasına Türkiye Araştırmacılar Derneği’nden ödül

Türkiye Vodafone Vakfı’nın Kırmızı Işık mobil uygulaması için gerçekleştirdiği ‘Kırmızı Işık Sohbet Robotu Kalitatif Araştırması’, Türkiye Araştırmacılar Derneği tarafından ‘Sosyal Baykuş’ kategorisinde ‘Altın’ ödüle layık görüldü. Kırmızı Işık, son 9 yılda toplam 378 bin defa indirildi ve aylık yaklaşık 1000 aktif kullanıcı sayısına ulaştı.

Kırmızı Işık uygulamasına Türkiye Araştırmacılar Derneği’nden ödül

Toplumsal değişim ve gelişimin öncüsü olma hedefiyle faaliyet gösteren Türkiye Vodafone Vakfı’nın kadınların şiddetten korunmasına destek olmak üzere 9 yıl önce yaşama geçirdiği Kırmızı Işık uygulaması, aldığı ödüllere bir yenisini daha ekledi. Kadınların şiddete maruz kaldığı anlarda kolluk kuvvetleri ya da yakınlarına kolaylıkla haber verebilmesini sağlayan uygulama için Kalita Araştırma işbirliğiyle gerçekleştirilen Kırmızı Işık Sohbet Robotu Kalitatif Araştırması, Türkiye Araştırmacılar Derneği’nin (TÜAD) bu yıl 11’incisini düzenlediği Baykuş Ödülleri’nde ‘Sosyal Baykuş’ kategorisinde Altın ödül aldı. Kırmızı Işık, bugüne kadar toplam 378 bin defa indirildi ve aylık yaklaşık 1000 aktif kullanıcı sayısına ulaştı.


Ödülü değerlendiren Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, şunları söyledi:


"Kadına yönelik şiddet bütün dünyada önemli bir problem. Dünya Bankası, kadına yönelik şiddeti, her 3 kadından birini yaşamları boyunca etkileyen küresel bir salgın olarak nitelendiriyor. Ağır bir insan hakkı ihlali ve ciddi bir toplumsal problem olan kadına yönelik şiddetle mücadelenin teknolojinin gücünü kullanarak daha etkin yapılabileceğine inanıyoruz. Bu inançla geliştirdiğimiz Kırmızı Işık uygulamasıyla, kadınların şiddete maruz kaldığı anlarda kolluk kuvvetleri ya da yakınlarına kolaylıkla haber verebilmesini sağlıyoruz. Bu uygulamayla, mağdura yönelik ilk yardımı daha hızlı ve kolay ulaştırmayı ve bu sayede engelleyici bir etki oluşturmayı hedefliyoruz. Uygulamamız bugüne kadar 378 bin defa indirildi. Uygulamamız için gerçekleştirdiğimiz kalitatif araştırmanın Baykuş Ödülleri’nde Altın ödüle layık görülmesinden mutluluk duyduk. Vakıf olarak, kadına şiddetle mücadelemizi sürdüreceğiz."


Acil numaralar tek tuşla aranabiliyor


Yapılan açıklamaya göre, Kırmızı Işık uygulamasında acil vaziyetlerde ulaşılması istenen 3 kişi tek tuşla kaydedilebiliyor. Şiddete maruz kalan kadınlar, tek tuş ile yakınlarına telefonla erişebiliyor ve tehlikede bulunduğunu bildiren ve nerede olduğu bilgisini içeren acil SMS gönderebiliyor. Uygulamayla, Alo 183, 155 Polis İmdat, 156 Jandarma ve Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı acil numaraları tek tuşla aranabiliyor. Ayrıca, en yakın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’nin adresleri ve telefonları harita üstünden bulunabiliyor. Kadınlar, şiddete maruz kalındığında neler yapılabileceği ile alakalı bilgilere de erişebiliyor. Ek olarak, uygulamanın kendine özgü gizlilik özellikleri (logo değiştirme, Siri üstünden önceden tespit edilen rastgele bir kelimenin söylenmesi ile acil SMS’in otomatik olarak gönderilmesi, vb.) sayesinde uygulamayı telefonlarında kendilerine şiddet uygulayan kişiden kolaylıkla saklayabiliyor. Android kullanıcıları acil SMS ve acil arama fonksiyonlarını telefonlarının anasayfalarına pinleyebiliyor. Böylece, ihtiyaç duyduklarında tek tuşla bu fonksiyonlara erişebiliyorlar.


Görme engelli kadınlar da kullanabiliyor


Kırmızı Işık uygulamasını görme engelliler de kullanabiliyor. Kırmızı Işık’ın fonksiyonlarına iOS kullanıcıları için Voice Over, Android kullanıcıları için Talk Back erişilebilirlik seçeneği eklendi. Bu eklenti sayesinde, dokunmayla seçilen öge okunarak görme engelli kadınlara sesli geribildirim sağlanabiliyor. Diğer yandan, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği videolarının eklendiği uygulamada yer verilen Şiddet Farkındalık Testi ile kullanıcılar testi tamamlayarak şiddet türleri hakkında bilgi sahibi oluyor. Uygulamada yer verilen dijital asistan ‘Işık’ ile kadınlar şiddet hakkında merak ettikleri soruların yanıtlarına ulaşabiliyor. Uygulamada Türkçe, İngilizce ve Arapça dil seçenekleri bulunuyor.


18-45 yaş arası kadınlarla görüşüldü


‘Sosyal Baykuş’ ödülü, toplum sorunlarını en iyi anlayan ve tanımlayan sosyal araştırma projelerine veriliyor. Bu kategoride değerlendirilen araştırmaların kapsamının toplumsal anlamda bir fayda ve hizmet sağlaması bekleniyor. ‘Sosyal Baykuş’ kategorisinde bu yıl Altın ödül alan Kırmızı Işık Sohbet Robotu Kalitatif Araştırması için 18-45 yaş grubunda, kendisi şiddetin bir türüne maruz kalmış (siber şiddet, akran zorbalığı, cinsel, psikolojik, fiziksel şiddet) kadınlar; şiddete maruz kalmış kadın danışanları olan psikologlar ve kadın müvekkili olan avukatlar ile görüşüldü. Çalışmaya İstanbul, Ankara, İzmir, Tekirdağ ve Isparta’dan katılım sağlandı. Proje görüşmeleri, 7-14 Haziran 2022 tarihlerinde Kalita Araştırma Şirketi tarafından çevrimiçi grup münakaşaları ve bire bir görüşmeler taktiğiyle gerçekleştirildi.

Kırmızı Işık uygulamasına Türkiye Araştırmacılar Derneği’nden ödül
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın