Kahoot nedir, nasıl kullanılır? Kahoot hesap oluşturma

Öğrenme oyunları “kahootlar“, bir web tarayıcısı veya Kahoot uygulaması aracılığıyla erişilebilen, kullanıcı tarafından oluşturulmuş çoktan seçmeli sınavlardır. Peki, Kahoot nedir ve ne demek? İşte, Kahoot nedir ve ne demek sorularının detaylı cevapları

Kahoot nedir, nasıl kullanılır? Kahoot hesap oluşturma
Kahoot okullarda ve diğer eğitim kurumlarında eğitim teknolojisi olarak kullanılan oyun tabanlı bir öğrenme platformu olarak biliniyor. Peki, Kahoot nedir ve ne demek? Sizler için hazırladığımız haberimizde Kahoot nedir ve ne demek sorularını yanıtladık.

Kahoot nedir ve ne demek?

Kahoot nedir cep telefonu, bilgisayar, tablet ve akıllı tahta gibi bileşenlerin ortaklaşa kullanımı sayesinde derslerde işlenen konuların tekrarını daha eğlenceli bir hale getiren İnternet sitesidir. Burada amaç eğlenceli bir şekilde öğrenme ve ders içeriklerinin pekiştirilmesidir. Site içerisinde bir çok ders ve konuda içerik bulabileceğiniz gibi isterseniz sizde bir tekrar sınavı (quiz yapmak) hazırlayıp kullanabilirsiniz. Özetle söylemek gerekirse etkileşimli online quizler (sınav) yapılan bir uygulamadır. Kahoot internet bağlantısı olan herhangi bir akıllı cihaz vasıtası ile erişilebilen oyun ve eğlence tabanlı öğrenme portalıdır. Yani Kahoot’un öğrenmeyi oyunlaştırarak kolaylaştıran bir platform olduğunu söyleyebiliriz. Kahoot ile yer ve zamandan bağımsız olarak dünyanın herhangi bir noktasında bulunan kişilere oluşturduğunuz yarışmalar vasıtasıyla ulaşarak öğrenmelerini kolaylaştırabilirsiniz. Kahoot, Norveç’li üç kafadar olan Johan Brand, Jamie Brooker ve Morten Versvik’in Norveç Teknoloji ve Bilim Üniversitesinde gerçekleştirdikleri bir proje olarak Mart 2013’den beri hayatımızda. Kahoot ile bilgi yarışması (Quiz), tartışma (Discussion), anket (Survey) ve karıştırma (Jumble) olmak üzere 4 farklı kategoride oyunlaştırılmış eğitimler hazırlaya biliniyor.

Kahoot Uygulaması Kullanımı

Öğretmen ve öğrencilerin kullanabileceği oyun ve eğlence tabanlı bir öğrenme platformudur . Kahoot uygulamasına internet bağlantısı olan herhangi bir cihaz aracılığı ile giriş yapılabilir . Öğretmen ve öğrenciler Kahoot platformuna ücretsiz giriş sağlayabilirler .

Kahoot Ücretli Mi?

Kahoot kullanıcılar için 4 farklı paket türü (temel, profesyonel, Avatajlı, Avantajlı+) sunuyor. Temel özelliklerin bulunduğu paket kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmakta. Bunun yanında Profesyonel paket aylık 3$, Avantajlı paket 6$, Avantajlı Plus paket ise 9$ olarak fiyatlandırılmış durumda. Kahoot ücretli paketlerin her birini 7 gün ücretsiz olarak kullanmanıza izin veriyor. Yedi gün sonunda memnun kaldığınız tatirde ücretli pakete geçebileceğiniz gibi ücretsiz paketten de devam etmeniz mümkün. Kahoot Paketleri Ücretsiz

Temel (Ücretsiz) Kahoot Paketinin Özellikleri

Kahoot tarafından ücretsiz olarak sunulan temel paketin öne çıkan özelliklerini aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Paketlere ait özellikleri daha detaylı incelemek için paketler sayfasının aşağısına inebilirsiniz. Canlı yüz yüze Yarışma imkanı Video konferans aracılığı ile yarışma imkanı Metin cevap şıkları oluşturabilme Resim cevap şıkları oluşturabilme Gelişmiş raporlama Takma ad oluşturabilme Müzik ekleme ve değiştirebilme 8 kişilik 1 adet öğretmen grubu oluşturabilme Kahoot veri tabanına kayıtlı hazır oyunları kullanabilme Kahoot veri tabanına kayıtlı soru bankasını kullanabilme Oluşturduğunuz soruları e-tablo’ya aktarabilme

Kahoot Uygulamasının Avantajları

Etkileşimli bir öğrenme ortamı sağlar . Oyunlaştırma ile öğrenme ortamı oluşturur. Öğrenme ortamı eğlenceli hale getirilir . Öğrenciler arası olumlu bir rekabet ortamı oluşturularak öğrenmeyi güdüler .

Kahoot Aracı İle Neler Yapılabilir ?

Anket Bilgi Yarışması Tartışma Karıştırma

Eğitimde Kahoot Nerelerde Kullanılabilir ?

Dikkat Çekme Hedeften Haberdar Etme Öğrenmeyi Pekiştirme hususlarında Kahoot çok faydalı olacaktır .

Kahoot Hesap Oluşturma

Tarayıcımızın adres bölümüne kahoot.com yazarak yahut arama motorumuz ile arama yaparak kahoot resmi web sitemize ulaşabiliriz . İnternet tabanlı kullandığımız neredeyse tüm platformlarda üyeli sistemi gereklidir . Kahoot uygulamasını kullanabilmemiz için bir hesap oluşturmamız gerekmektedir . Yeni üyelik oluşturmak için Kahoot.com web sitesinin anasayfasında yer alan Sıgn Up ( Kaydol ) bağlantısına tıklayalım . Kahootlar oluşturacak bir hesaba ihtiyacımız olduğu için as a teacher bağlantısını seçelim . Web sitesinin üyelik için bizden istediği tüm bilgileri girişini yapıp hesabımızı oluşturalım . Kahoot ‘ un ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunmaktadır . Biz ücretsiz versiyonu tercih edelim . Eğer Kahoot üyeliğiniz daha önceden var ise Sıgn In ( Oturum Aç ) bağlantısını tercih edelim .

Öğretmen Olarak Kahoot Hesabı Oluşturma

Öğretmen seçeneğinden sonra karşınıza çıkan ekranda Kahoot bizden çalışmakta olduğumuz iş yerini tanımlamamızı isteyecek ve bu konuda bize okul, yüksek öğretim, okul idaresi, iş ve diğer olmak üzere 5 seçenek sunacak. Ben burada diğer (other) seçeneğini seçiyoruz. Sonrasında oldukça basit olan kullanıcı adı vb bilgilerinizi girmemiz gerekiyor. Hesabınızı isterseniz direk google profilinizle eşleştirebilir yada farklı bir e-posta hesabı ile profilinizi oluşturmaya devam edebilirsiniz. Açılan ekranda kullanmak istediğimiz paketi seçiyoruz. Ben burada ücretsiz (free) olan temel (basic) paketi seçiyorum. Paketlerin detaylarını görmek için sayfanın alt kısmında bulunan özellikler kısmını inceleyebilirsiniz. Son olarak gerçek adınızı isterseniz kullanıcı adınızı, bulunduğunuz ülkeyi ve görev yaptığınız okulun adını girerek hesap kurulum işlemlerini tamamlıyorsunuz.

Kahoot Oluşturma

Web sitemize üyelik ile girişimizi yaptıktan sonra web sitemizin sağ üst köşesinde yer alan Create (Oluşturmak) seçeneği ile ilk kahootumuzu oluşturalım . Create ( Oluşturmak ) seçeneğini seçtikten sonra Açılan iletişim penceresinde New Kahoot ( Yeni Kahoot ) seçilir ve ardından Add Question seçeneği ile soru ekleyebileceğimiz bir panel açılır . Kahoot ‘ un ücretsiz versiyonu ile oluşturulabilecek etkinlikler ; Quiz ( + Şıklı Soru ) True / False ( Doğru / Yanlış ) Kahoot ‘ un ücretli versiyonu ile oluşturulabilecek etkinlikler ; Puzzle Open Ended ( Açık Uçlu Sorular )

Quiz Seçeneği İle Etkinlik Hazırlama İşleri

Yeni bir Quiz seçeneği ile eklediğimizde Quiz ‘ i düzenleme iletişim penceresi açılacaktır . Penceremizin sol tarafında hazırlanan tüm soruları görebiliriz . Penceremizin üst kısmında soru oluşturma alanımıza tıklayarak sorumuzu yazabiliriz. Soru ve cevaplar için belirlenmiş alanlara tıklayarak soru ve cevaplarımızı belirleyelim . Ve doğru cevabı belirlemek için ise cevap alanında bulunan onay kutucuğuna tıklayalım . Sorunun sol alt kısmında ise sorumuzun ekranda kalma süresini belirleyebiliriz . Sorumuzun test panelinde hesaplanacak puanını belirleyebiliriz . Orta alanda ise sorumuza resim ekleyebilir yahut youtube videosu gömebiliriz . En alt bölümde ise sorumuzun cevaplarına ait şıkları da ekleyebiliriz . Aynı şekilde tüm şıkları belirledikten sonra soruya ait doğru cevap şıkkını , seçeneğin sağında bulunan Onay işareti ile seçmeliyiz . Testimize ait tüm sorular için Add Question seçeneğini kullanmamız gerekiyor . Ve soru ekleme işlemlerimiz tamamlanınca Done butonu ile tamamlayabiliriz . True / False İle soru Oluşturma Aslında True / False etkinliği hazırlamak Quiz seçeneği ile benzer kullanıma sahiptir . Yine soru alanına tıklayarak sorumuzu yazalım . Şıklar kısmında ise Doğru / Yanlış seçeneklerini belirleyelim . Seçenekleri belirledikten sonra doğru cevabın sağında bulunan onay işaretini seçelim . Ve doğru seçenek belirlenmiş oluyor . Ekinliğimize ait tüm sorularımız tamamlandıktan sonra Done butonu ile bitirebiliriz .

Kahoot Ayarları

Daha önce oluşturulan bir kahoot üzerinde değişiklik yapılması gerekirse My Kahoot panelinde kahoot seçilerek bulunan seçeneklerle kahoot düzenlenebilir . Edit : Kahoot ‘ u düzenleyebiliriz . Rename : Kahoot ‘ un adını değiştirebiliriz . Preview : Kahoot ‘ u önizleyebiliriz . Share : Kahoot ‘ u paylaşabiliriz . Duplicate : Kahoot kopyalanabilir . Delete : Kahoot silinebilir . Önemli : Kahootumuzu oluştururken üztte bulunan Settings ( Ayarlar ) seçeneği ile temel düzenlemeleri yapabiliriz . Title : Kahoot başlığımızı yazabiliriz . Description : Kahootumuza ait açıklamalarımızı yazabiliriz . Save To : Kahoot kayıt yerimiz belirlenir . Ücretsiz versiyonlarda Kahoot umuz My Kahoot klasörüne kaydedilir . Farklı klasörlere kayıt seçeneği ücretli versiyonlar ile gerçekleştirilebilir . Language : Kahoot dil ayarlarımızı belirleyebiliriz . Visibility : Kahoot umuzun farklı kişiler tarafından görünüp görünmeyeceğiniz belirleyebiliriz .

Sınıfımızda Kahoot Uygulaması Kullanımı

Buraya kadar bir Kahoot un nasıl hazırlanacağından , düzenlemelerinin hangi seçeneklerle yapılabileceğinden bahsettik . Şimdi hazırlamış olduğumuz Kahoot larımızı sınıf ortamında nasıl kullanacağımızdan bahsedelim . Hazırlamış olduğumuz Kahootları öğrencilerimizle iki farklı şekilde paylaşabiliriz . 1 . Seçenek : Play seçeneği ile anında oyunu başlatabiliriz . Play tuşuna basıldığında paylaşım ekranı açılacaktır . Ayarlar iletişim penceresinin altında yapabileceğimiz ayarlara ait bazı seçenekleri vardır . Nickname : On ve Off şeklinde iki tercih hakkımız vardır . On , sistem öğrencilerimize otomatik olarak isim ataması yapar . Off ise öğrencilerimiz kendi isimlerini kendilerini yazarlar . Classic : Öğrenciler soruları birebir cevaplasınlar . Team : Öğrenciler soruları takım halinde cevaplayacaklar . Öğrencilerimiz akıllı cihazlarından www.kahoot.it yazarak ilgili web sitesine ulaşacaklar . Ardından Kahoot başlatmak için öğretmen tarafından paylaşılan pin i öğrenciler sisteme girerek giriş yapacaklar . Öğrenciler pin ile sisteme katıldıkça isimleri ekrana düşecektir . Tüm öğrencilere sistemdeki etkinliğe katıldıkça Start seçeneği ile oyunumuzu başlatabiliriz . Öğrenciler soruyu öğretmen ekranından takip edip , kendi ekranlarından ikonları kullanarak cevap verebilirler . Etkinlikte yer alan tüm öğrenciler soruları cevapladığında ya da süre bittiğinde kaç kişi doğru , kaç kişi yanlış cevaplamış ise ekranımızda görünecektir . Öğrencilerimizin başarı sıralaması da ekranda görünebilecektir . Kahoot bittiğinde ise en başarılı öğrenciler sırayla herkesin ekranında görünecektir . 2 . Seçenek : Kahoot ile öğrencilerimize yarışma yapmanın ikinci yolu da Challenge seçeneğidir . Bu seçenek ile öğrencilerin belirli zamanda sisteme girerek yarışma yapmaları sağlanır . Create seçeneği ile etkinlik hazır hale gelir . Öğrencilerimize ile ister pin ister link göndererek etkinliğimize giriş yapmalarını sağlayabiliriz .

Kahoot ile Online Bilgi Yarışması Nasıl Oynanır?

Kişisel markalaşma eğitimimize başladık ve eğitim öncesi yada arasında kullanıcılara eğitim sonunda Kahoot.it ile küçük bir bir ödüllü bilgi yarışması yapacağınızı duyuruyoruz. Düzenleyeceğimiz bilgi yarışmasının sonunda küçük bir ödül/havuç olması oyunu daha heyecanlı hale getirecektir. Sonrasında da Kahoot hakkında biraz teknik birazda içerik bilgisi (eğlenceli, basit, online vb) verdik. Böylelikle eğitime katılanların daha iyi odaklanmasını da sağlamış olduk. Düzenlediğimiz eğitim sonrasında katılımcılarımıza bilgi yarışmamızı tekrar hatırlatıp sahip oldukları cihaz vasıtası ile kahoot.it web adresine girmelerini rica ediyoruz. Bir yandan da kendi Kahoot.com’dan hesabımızı açıyoruz.

8 Adımda Kahoot Nasıl Oynanır?

Açtığımız hesabımızda daha önce hazırladığımız Kişisel Markalaşma başlıklı bilgi yarışmasına ulaşmak için ekranın üst tarafında bulanan Kahootlar (Kahoots) menüsünü tıklıyoruz. Açılan sayfada hazırladığımız bilgi yarışmasının sağ tarafında bulunan oyna (Play) butonuna basıyoruz. Kişisel Markalaşma hakkında daha detaylı bilgi edinebilmek için "Kişisel Markalaşma Nedir? Nasıl Marka Olunur?" başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz. Açılan ekranda hazırladığınız Kahoot yarışmanız için iki farklı oynatma türünden birini seçmeniz gerekiyor. Ben soldaki online yada yüzyüze yarışma yapma olanağı sunan seçeneği tercih ediyorum. Gelen Ekranda Klasik (classic) yada Takım Modundan (Team Mode) birini seçiyoruz. Ben burada klasik mod ile devam ediyorum. Ayrıca yine bu ekranda bulunan oyun seçenekleri (Game Options) kısmında soru ve yanıtları rasgele hale getirebilme gibi seçenekler bulunuyor. Klasik mod ile devam ettikten sonra gelen ekranda oyuna katılacaklar için Game Pin ekranı gelmektedir. Ekranda beliren ve rakamlardan oluşan pin numarasını katılımcıların kahoot.it web adresinde bulunan Game Pin kısmına girip (Enter) tuşuna basması gerekiyor. Pin numarasını girdikten sonra kullanıcıların kendileri için bir takma ad (Nick Name) belirleyerek oyuna dahil olmaları gerekiyor Tüm katılımcılar oyuna dahil olduktan sonra hesap sahibi yani eğitmen başla (Start) butonuna basarak bilgi yarışmasını başlatabilir. Oyunun başlaması ile birlikte sistem melodi eşliğinde ilk sorumuzu ekrana yansıtıyor. Sorumuzun cevap şıkları ise A, B, C, D yerine şekil ve renklerden oluşuyor. Katılımcılar cevaplarını ise belirlenen süre içinde giriş yaptıkları cihazlarından şekil ve renkleri kullanarak veriyor. Uygulanan bu soru cevap metodunu deneyimlediğinizde göreceksiniz ki oldukça eğlenceli, özellikle takılan ve şaşıranlar renkli anlar yaşanmasına sebep oluyor. Cevaplama süresi sona erdiğinde doğru cevap ve katılımcıların kaçının hangi şıkları işaretledikleri ekrana yansıyor. Bu ekranda yarışmayı düzenleyen eğitmen ileri (Next) butonuna bastığında katılımcıların sıralamasını görüyoruz. Bu sıralama doğru ve en hızlı cevaplayanlardan başlayarak sistem tarafından oluşturuluyor. Hazırladığınız tüm sorular cevaplandığında bilgi yarışmanızda ilk üçe giren katılımcılar açılan podyum sayfasında kürsüye çıkıyor. Artık başarılı yarışmalarınızı sahneye davet edip tebrik ederek ödüllerini verebilirsiniz.
Kahoot nedir, nasıl kullanılır? Kahoot hesap oluşturma
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın