iPhone 16 ile ilgili yeni iddia: İşlemci detayı çok şaşırtacak

Gelecek yıl tanıtılacak olan Apple iPhone 16 serisiyle ilgili flaş bir iddia ortaya çıktı. İşlemcileri…

iPhone 16 ile ilgili yeni iddia: İşlemci detayı çok şaşırtacak

Apple'ın geçen yıl Apple'ın profesyonel nesline yalnızca yeni çipi dahil ederek oynadığı korkunç numara, bu yıl çok fazla konuşulmaya devam ediyor ve hatta bu yıl 2023'te, Apple'ın son teknolojiye sahip yeni işlemcisi A17 Pro çipini sunmasıyla daha da fazla konuşuluyor. Apple aynı stratejiyi sürdürürse, iPhone 16 modellerine Bionic yerine Pro işlemci dahil edilecek. Neyse ki analist Jeff Pu bu konuya ışık tuttu.

Tek işlemcili iPhone 16

Bildiğiniz gibi Apple, her iki nesil iPhone'u da giderek farklılaştırma çizgisini sürdürüyor. Apple'ın bu stratejisi nedeniyle aldığı eleştirilere rağmen yol haritası netliğini koruyor ve aslında iPhone 16'da bunu derinlemesine inceleyecek.

Jeff Pu'nun açıklaması şöyle oldu: "A17 Pro'yu geçiş tasarımı olarak göreceğiz ve artık tüm iPhone modellerinin16 TSMC'nin portföyüne A18'i dahil etmesini bekliyoruz."

iPhone 16: A18 (N3E) çip

iPhone 16 Plus: A18 (N3E) çip

iPhone 16 Pro: A18 Pro (N3E) çip

iPhone 16 Pro Max: A18 Pro (N3E) çip

Bu bize ne anlatıyor?

Bu çalışmanın sonuçları ve raporun yayınlanması, Apple mühendislerinin birinci ve ikinci nesil Apple Silicon'da yer alan iPhone'lara benzer, yani standart nesil veya tabana sahip olan iPhone'larda çok basit bir strateji izleyeceklerini bildiriyor.

Dolayısıyla iPhone 16'nın A17 Pro çipine sahip olmayacağını ancak TSMC'nin ürettiği 3nm A18 çipine sahip olacağını söyleyebiliriz. Bu da sorularımızı netleştiriyor: Bir yandan iPhone 16'nın birkaç nesli olacak, yani A17 Pro çipi olmayacak, dolayısıyla nesiller arasındaki performans artışı çok daha büyük olacak. Öte yandan Apple, yeni iPhone'ları için farklı özelliklere sahip iki işlemci geliştirecek.

Sonuç olarak, yeni iPhone'un piyasaya sürülmesine hâlâ aylar var, bu nedenle iPhone 16'nın farklı işlemcilerinin adlarını 2024'ün sonlarına kadar bilmemiz mümkün, ancak görünen o ki Apple, Mac'teki gelişim çizgisinin aynısını takip etmeyi seçecek.

iPhone 16 ile ilgili yeni iddia: İşlemci detayı çok şaşırtacak

İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

  Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

  Tekrar deneyiniz.

  Uygulamayı Yükle

  Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

  Bizi Takip Edin

  Bize Katılın