Android 14 güncellemesi cihazlara neler getirecek? Android 14 özellikleri nelerdir?

Yakında Android akıllı telefonlar yeni işletim sistemi güncellemesine kavuşacak. Bazı modeller belli oldu bile. Peki, Android 14 özellikleri neler olacak? İşte cihazlara gelecek harika özellikler!

Android 14 güncellemesi cihazlara neler getirecek? Android 14 özellikleri nelerdir?

Android 14 güncellemesi aynı zamanda yeni seçenekler de getirecek.

Android 14 işletim sistemi önümüzdeki haftalarda ilk akıllı telefonlara gelmeye başlayacak. Bu yılın sonuna kadar önde gelen birçok üretici telefonlarını güncellemeyi planlarken, Samsung'un da net bir planı var. Uyumlu tüm akıllı telefonlarını Aralık ayı sonuna kadar güncelleyecek. Xiaomi ayrıca telefonlarını en kısa sürede güncellemeyi planlıyor ve Google'ın Pixel akıllı telefonlarının hızlı bir şekilde güncellenmesi de doğal olarak gerçekleşiyor.

İşte, Android 14 özellikleri!

Kilit ekranını düzenleme

iOS, kullanıcıların kilit ekranını kendi tercihlerine göre özelleştirmesine izin verirken, Android'de henüz böyle bir seçenek bulunmuyor. Ancak kullanıcılar akıllı telefonlarını Android 14'e güncelledikten sonra bu durum değişecek. Genel tasarımın çeşitli stilleri ve kilit ekranındaki saat arasından seçim yapabileceksiniz. Tüm bu ayarlar Material You tasarım stilinde olacaktır.

Tahminli geri hareketi

Akıllı telefonunuzda aktif hareket kontrolü varsa bu hareketlerin ne kadar kafa karıştırıcı olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. Geriye doğru gezinmeyi kullanırken hangi sekmeye döndüğünüze dair genel bir bakışa sahip olmazsınız ancak Android 14 bunu da değiştirecek. Geri oku göstermek yerine, önceki sekmede ne görüneceğinin bir önizlemesini de göreceksiniz.

El feneriyle bildirim

Bildirim LED'leri artık geçmişte kaldı. Bunların yerine akıllı telefonlarda Always-On ekran kullanılmaya başlandı ancak bu sadece AMOLED'in ayrıcalığı veya OLED paneller. Eğer böyle bir ekran kullanmıyorsanız ya da böyle bir bildirim alma ihtimalini tercih etmiyorsanız Android 14 sistemi içerisinde el fenerinin ışığını ya da ekranın arkasındaki flaşı kullanarak bildirim seçeneğini kullanabileceksiniz.

Bölgesel tercihler

Android 14 sisteminin bir diğer yeniliği de bölgesel tercihlerin ayarlanabilme imkanı olmalı . Akıllı telefonunuz bulunduğunuz bölgeye otomatik olarak uyum sağlamalıdır. Buna göre, sıcaklığın sırasıyla Celsius derece cinsinden görüntülenmesine ilişkin ayarlar otomatik olarak yapılmalıdır. Fahrenheit derece veya haftanın başlangıç ​​günü ve benzeri. Bu aynı zamanda Android 14’te de yeni olacak.

Otomatik kilit açma onayı

Bazı Android akıllı telefonlar uzun süredir bu özelliğe sahip olsa da Android'in kendisi bu seçeneği sunmuyordu. Örneğin Samsung telefonlarını ele alırsak, kilit açma kodunu girdikten sonra akıllı telefonunuzun kilidi otomatik olarak açılacaktır ve kodu manuel olarak onaylamanıza gerek yoktur. Android 14 sistemi otomatik olarak böyle bir seçenek sunacağından kodları girdikten sonra onaylamanıza gerek kalmayacak.

Android 14 güncellemesi cihazlara neler getirecek? Android 14 özellikleri nelerdir?

İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

  Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

  Tekrar deneyiniz.

  Uygulamayı Yükle

  Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

  Bizi Takip Edin

  Bize Katılın