Akıllı telefonların da mı sonu geliyor? ‘Cep telefonunun babası’ndan çok konuşulacak sözler!

Geleceğin telefonları nasıl olacak? sorusunun yanıtını elbette çoğu kişi merak ediyordur. Bazıları gelecekte telefonların yerini beyne yerleştirilen çiplerin alacağını, bazıları de gelecekte günümüzdeki telefonlardan çok uzak tasarımlara sahip telefonların ortaya çıkacağını düşünüyor. Peki ya ‘cep telefonunun babası’ olarak kabul edilen Martin Cooper bu konuda neler düşünüyor?

Akıllı telefonların da mı sonu geliyor? ‘Cep telefonunun babası’ndan çok konuşulacak sözler!
Cep telefonunun mucidi Martin Cooper, esasında "Geleceğin telefonları nasıl olacak?" sorusuna cevap verecek özellikteki demecini geçtiğimiz ayın hemen başında vermişti. Cooper, Barselona'daki Mobil Dünya Kongresi'nde CNBC'ye konuşan Cooper, çok konuşulacak sözlere imza atmıştı.

"BİR GÜN TELEFONLAR CİLDİMİZE ENTEGRE CİHAZLAR HALİNE GELECEK"

'Cep telefonunun babası' bir gün derimizin altına gömülü cihazlara sahip olacağımızı belirtmişti. Cooper'a göre, bir gün telefonlar cildimize entegre cihazlar haline gelecek. O demece göre 1973'te ilk telefonu icat eden Martin Cooper, "Gelecek nesil telefonu kulaklarının derisinin altına yerleştirecek" şeklinde konuştu. Cooper, "vücudumuzun mükemmel bir şarj cihazı olduğundan" bahsederek, bu tür cihazların şarj edilmesine gerek kalmayacağını belirtti. Cooper, "Yemek yediğinizde vücudunuz enerji üretir, değil mi? Yemek yediğinizde vücudunuz enerji üretir. Bu kulaklığı çalıştırmak için oldukça az bir enerji gerekiyor" diyerek de ekledi. Cooper'ın sözleri, bedenlerimizin kuvvetli mikroçipler ve sensörlerle güçlendirildiği, insanlığın gelecekteki olası bir aşamasına işaret ediyor. Örneğin Elon Musk'ın Neuralink'i gibi birçok girişim, bilgisayarları insan beyniyle birleştirmeyi amaçlayan teknolojiler geliştiriyor. Cooper, günümüzde akıllı telefonların çok sayıda uygulama ve insan yüzünün eğimine uymayan bir ekranla çok karmaşık hale geldiğini söyledi. Cooper, "Ne zaman bir telefon görüşmesi yapsam ve kulaklığım olmasa, bu düz malzemeyi kavisli başıma dayamak ve kolumu garip bir pozisyonda tutmak mecburiyetinde kalıyorum" şeklinde konuştu. Cooper, telefonların bugün olduğu gibi taşınabilir bilgisayarlar haline geleceğini kesinlikle hayal edemeyeceğini belirterek şu şekilde konuştu; "50 sene önce gerçekten ilkel bir dönemdi. İnternet yoktu, büyük ölçekli entegre devreler yoktu, dijital kameralar yoktu. Bir gün telefonunuzun bir kamera ve ansiklopediye dönüşeceği fikri hiç aklımıza gelmemişti."
Akıllı telefonların da mı sonu geliyor? ‘Cep telefonunun babası’ndan çok konuşulacak sözler!
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın