adplus-dvertising

Teknoloji odaklı YTÜ Okulları eğitim hayatına başlıyor

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Okulları bu sene ilk defa kapılarını ana sınıfı ve ilkokul seviyesindeki bütün öğrencilere açıyor. Teknolojinin merkezinde öğrencilerine eğitim vermeye hazırlanan YTÜ Okulları’nda öğrenciler 112 senelik deneyimle eğitim görecek.
Takip et
Teknoloji odaklı YTÜ Okulları eğitim hayatına başlıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

YTÜ Vakfı ve YTÜ Yıldız Teknopark tarafından yaşama geçirilen YTÜ Okulları, anasınıfı ve ilkokul seviyesindeki öğrencilerine Davutpaşa Kampüsü’nde eğitim vermeye hazırlanıyor. Gelecek sene ortaokul bir sonraki sene lisenin de açılması planlanan YTÜ Okulları’nda öğrenciler bilim ve teknoloji birikimiyle eğitim görecek. Bütün kademelerde yabancı dil eğitimine önem verecek olan YTÜ Okulları’nda öğrenciler, Türkçe ve İngilizce olmak üzere çift dille eğitim alacak. İlkokuldan itibaren ise ikinci yabancı dil müfredata eklenecek.

Teknoloji odaklı YTÜ Okulları eğitim hayatına başlıyor

“Muhteşem bir eğitim kurumu gün yüzüne çıktı”

YTÜ Okulları’nın açılışında konuşan YTÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, “Yıldız Teknik Üniversitesinin 112. Kuruluş yıldönümü, köklü bir kurum 40 bin öğrenci Türkiye’nin kalkınmasında hizmet eden 160 bin mezun. Türkiye’nin en iyi eğitim fakültesi, Türkiye’nin son 3 senedir en iyi Teknoparkı. Bunların bir araya gelmesi ile YTÜ okullarının açılması o kadar elzem ve doğal oldu o sebeple bu kadar muhteşem bir eğitim kurumu gün yüzüne çıktı. Ben öğretimin anaokulundan başlayan ve yaşam boyu devam eden bir süreçten olduğuna inanıyorum. Uluslararası bir sistem ön görüyoruz, İyi bir yabancı dil eğitimi hedefimiz var ama çok daha önemlisi YTÜ’nün vizyonu, misyonu olan dünya vatandaşı, yenilikçi, rekabetçi, mutlu, kendinden emin ve etrafa gülümseyen öğrenciler. Ben YTÜ’nün 40 bin öğrencisinin mutlu olmasıyla övünüyorum. Bu Şekilde bir camianın parçası olarak artık bu üniversitenin en geç bireyleri aramızda ve devamlı yıldızları parlayarak etraflarını aydınlatacaklar. İddiamız o ki Türkiye’nin en iyi eğitim kurumunu kurduk. YTÜ olarak takip edilen bir eğitim kurumuyuz. Artık anasınıfından başlayarak bir model oluşturacağız ama bu yeterli değil. Biz uluslararası alanda da iddialı bir okul olmak zorundayız. Eğitim fakültemizle iş birliği içerisindeyiz anaokulu öğretmenliği, ilkokul öğretmenliği, matematik öğretmenliği, Eğitim yönetimi ve PDR ile beraber çok ciddi bir altyapımız var. Proje üreten, bilimsel çalışmalarda bulunan yenilikçi bir okul göreceksiniz.” şeklinde konuştu.

“Teknolojiye doğan çocuklar”

YTÜ Okulları açılışında konuşan YTÜ Yıldız Teknopark Genel Müdürü Osman Tanışman, “Teknoloji dünyasının en büyük açığı iş kuvveti ve insan kaynağı. Biz de ‘Teknolojiye doğan çocuklar’ mottosuyla YTÜ okullarının açılışını yapıyoruz. Başlangıç olarak anasınıfı ve bir ilkokulla başlıyoruz. Artan bu teknoloji hamlemizi sürdürebilmek için en başta insan kaynağına ihtiyacımız var. Çocuklarımızı ana sınıfından başlayarak teknolojiye yatkın ve daha özgür daha iyi bir çocukluk yaşayabilecekleri bu doğa dostu kampüste aynı zamanda tarihi alanda eğitim vereceğiz. İlerleyen süreçte ortaokul ve liseyle de bu süreci devam ettirmek istiyoruz. Biz ara sınıflardan öğrenci almak yerine temelden başlayalım istedik. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Eğitim Fakültesi’nden Mühendislik Fakültesi’ne varıncaya kadar çok ciddi bir kadromuz var. Tahmin ediyoruz ki burada yetişecek olan çocuklar çok daha farklı bir eğitim alma imkânına kavuşacaklar” ifadelerini kullandı.

Teknoloji odaklı YTÜ Okulları eğitim hayatına başlıyor

“Üniversite kampüsünde bir ilkokul deneyimi yaşatıyoruz”

Yeni kurulan okulda iyi bir çocukluk yaşatmak ve akademik yönden iyi öğrenciler yetiştirmek istediklerini belirten YTÜ Okul Müdürü Özlem Ülker Günal, “Özel Yıldız Teknik İlkokulu ile çocuklarımızın minik kalpleriyle bu serüvene başlıyoruz. Bu sene okulumuzda anasınıfı ve birinci sınıf öğrencileri için kontenjan yarattık ve böyle eğitim öğretime başlıyoruz. Gelecek seneden itibaren anasınıfı, ilkokulun bütün kademeleri ve ortaokulumuzla yola devam edeceğiz. Çocukluk dönemlerinin kıymetini bilen bir ekip kurduk. İyi bir çocukluk yaşatmak ve onları hem akademik yönden hem de sanatla sporla ve yabancı dille kendilerini ifade edebilen öğrenciler olarak yetiştirmek istiyoruz. Okulumuzu da buna göre düzenledik. Dersliklerimiz, laboratuvarımız, spor salonumuz ve sanat atölyelerimiz bugünden itibaren çocuklarımızın çok yönlü gelişimini sağlayabileceğimiz ders programlarına uygun olarak yaratıldı. Temel ders programlarının yanı sıra performans ve hobi gibi daha üretken olacakları alanları ders programlarına dâhil ettik. Okul ortamı yalnızca okul binası ve bahçesiyle sınırlı değil çünkü bir üniversitenin kampüsündeyiz. Çocuklarımıza bir üniversitenin kampüsünde olan bir ilkokul deneyimi yaşatmayı planlıyoruz. Aynı zamanda YTÜ Teknopark yerleşkesi içerisindeyiz. Dolayısıyla teknolojiyle iç içe bir okul burası. Bu çocuklar teknolojiyi kullanan değil tam tersi teknolojiyi üreten lider çocuklar olsunlar istiyoruz” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.